Reklama

Niedziela Częstochowska

Wychowująca wspólnota wiary

Słowo Boże usłyszane w homilii ma nas kształtować, pogłębiać wiarę i pomagać nam dobrze żyć – mówi ks. Mariusz Sztaba.

Niedziela częstochowska 1/2023, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

Wierni parafii św. Andrzeja Boboli w Masłowicach ze swoim proboszczem ks. Mariuszem Sztabą

Wierni parafii św. Andrzeja Boboli  w Masłowicach ze swoim proboszczem ks. Mariuszem Sztabą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpierw był rzut oka na parafialną stronę internetową, a potem kilkugodzinny pobyt w masłowickiej parafii św. Andrzeja Boboli, które potwierdziły słuszność komunikacyjnej zasady, że pierwsze wejrzenie jest najprawdziwsze. Oto, co zobaczyliśmy w parafii – porządek i zaangażowanie.

Pierwszy kontakt

– Pamiętam pierwszy dzień, kiedy ksiądz proboszcz Mariusz Sztaba przybył do nas i witaliśmy go na pierwszej Mszy św., rozpoczynającej nowy rok szkolny. Objaśnił nam wtedy termin „edukować”, który w języku łacińskim oznacza m.in. wydobywanie tego, co najlepsze – wspomina Janusz Jasiński, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Masłowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To słowo stało się, według dyrektora, inspirującym przypomnieniem fundamentalnych zasad nauczania.

– Myślę, że rolą szkoły, parafii i Kościoła jest właśnie wydobywanie z człowieka tego, co najlepsze – dzieli się swoimi przemyśleniami Janusz Jasiński.

W uzupełnieniu wypowiedzi dyrektora szkoły ks. Sztaba wskazuje na ważność wychowania w procesie edukacji. – Wychowywać to prowadzić do odpowiedzialnej wolności. A to jest trudne, by umieć odrzucać zło, a wybierać dobro. Parafia to wychowująca wspólnota wiary. Ostatnie słowo i tak należy do Pana Boga, a my mamy czynić to, do czego się zobowiązaliśmy – zaznacza.

Rada duszpasterska

Reklama

Ksiądz proboszcz nie ukrywa, że bardzo liczy na nową radę duszpasterską. Mieliśmy okazję, by być na inauguracji jej działalności.

– Na razie wszystko mi się podoba – cieszy się Olga Merta, zasiadająca w radzie duszpasterskiej po raz pierwszy. Natomiast dla Ilony Grobelnej, która lubi pomagać w parafii i czuje się potrzebna, to kolejna kadencja w radzie parafialnej.

– Moje obowiązki w radzie parafialnej, w straży i w parafii w zasadzie się pokrywają, bo dbanie o miejscowość, o jej wizerunek, to dbanie również o parafię. Moja wiara jest żywą częścią mojego życia i sposobem współżycia społecznego, by relacje międzyludzkie układać po Bożemu – wyjaśnia zasady świadomej odpowiedzialności Jan Janik, sołtys Masłowic i prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Masłowicach. – Wiara jest szczególnie odczuwana, kiedy np. jakaś choroba człowieka „dociśnie”. Przekonałam się o tym osobiście – odsłania swoją religijną wrażliwość Katarzyna Pietrzak, matka trojga dzieci, która z mężem prowadzi wielohektarowe gospodarstwo i znajduje czas dla parafii. Anna Matuszewska natomiast zdradza swoje literackie upodobania: – Z Biblii najbardziej lubię Psalmy, a w parafii pełnię rolę lektora. – Dzięki parafii poznałam dużo osób – wskazuje i na takie zalety wspólnoty Renata Falis, od ponad dekady masłowicka parafianka.

Reklama

– W naszej parafii straż pożarna idzie zawsze na pierwszy ogień. Jesteśmy dużym wsparciem dla niej, ze względu na zabezpieczanie wszelkich kościelnych uroczystości – w bojowym nastroju melduje gotowość do dalszej współpracy z proboszczem Sebastian Jasiński, naczelnik OSP w Masłowicach.

Nauczanie

– Ksiądz proboszcz jest ceniony przede wszystkim za wiedzę teologiczną i za sposób jej przekazywania. W naszej parafii nigdy się nie zdarzyła Msza św. bez homilii, nawet w dzień powszedni. Wtedy kazania są krótkie, ale cenne jak perełki. Wszyscy przyjezdni to podkreślają – cieszy się dyrektor Jasiński.

– Słowo Boże usłyszane w homilii ma nas kształtować, pogłębiać wiarę i pomagać nam dobrze żyć. W encyklice o wierze Lumen fidei jest napisane, że wiara ma być światłem. Moje krótkie homilie są medytacją nad słowem Bożym, po prostu wtedy głośno myślę – tłumaczy ks. Sztaba. – Ksiądz proboszcz głosi piękne i mądre kazania. Należy ich uważnie słuchać i wyciągać wnioski na życie – podsumowuje ten wątek rozmowy Olga Merta.

Uczestnictwo

Nabożeństwa prowadzone przez księdza proboszcza są zawsze pewną niespodzianką. Nie uchybiając zasadom liturgicznym, nie pozwala innym i sobie popadać w rutynę codziennego uczestnictwa. Tym bardziej, że wierni pragną w kościele doświadczać żywej obecności Pana Boga.

Reklama

– Dzięki wspólnocie, która staje się jednością w Bogu i przez osobę kapłana, Msza św. pozwala zbliżyć się nam do Chrystusa – tłumaczy Małgorzata Raszewska. – Lubię rozmawiać z Panem Bogiem, w kościele mogę się wyżalić i opowiedzieć Mu o swoich problemach – zwierza się 20-letnia Amelia Świercz. – Wiara daje mi dużo siły, dzięki temu jestem szczęśliwa. Bez Pana Boga nie dałabym sobie rady w życiu – wyjaśnia powody swojego optymizmu mama Amelii – Małgorzata Świercz i dodaje: – Kiedy przekraczam progi kościoła, to ogarnia mnie rzeczywisty „święty spokój”.

Czy skorzystają?

Ksiądz Mariusz Sztaba ma w planach powołać krąg biblijny i prowadzić edukację biblijną od podstaw. Gwarantuje zainteresowanym, że będzie to niezwykła przygoda, nie tylko intelektualna. – Chcąc stworzyć moim parafianom przestrzeń poznawania parafii, pragnień duchowych i religijnych, założyłem parafialną stronę internetową. Można tam zajrzeć i znaleźć artykuły, teksty, przemyślenia na temat wiary i treści pedagogiczne, wszak jestem z wykształcenia również pedagogiem – zachęca.

Głos ministranta

– Będąc przy ołtarzu, przełamuję stres, bo wiem, że służę Bogu i parafii. Wiara jest dla mnie sferą osobistą, a Pan Bóg przewodnikiem na drogach życia – mówi po namyśle Maciej Bednarek, uczeń pierwszej klasy liceum. Bartłomiej Grobelny ma 17 lat i zaraz po Pierwszej Komunii św. zaczął służbę przy ołtarzu. – Wiara to jest styl życia, bo do Boga zawsze się idzie, chociaż czasami się błądzi. A skoro Bóg jest przy nas cały czas, to i my powinniśmy przy Nim trwać – zaznacza.

Wezwanie organisty

– W czasach nauki w szkole średniej ówczesny ksiądz katecheta z parafii św. Stanisława w Wieluniu szukał organisty, a ponieważ w szkole muzykowałem, stwierdził, że się nadam. I tak się zaczęło. A w masłowickej parafii służę już dziewięć lat. Prowadzę też scholkę dziecięco-młodzieżową, w której śpiewa ok. 15 osób – przedstawia się Niedzieli Marek Walczak, organista parafii św. Andrzeja Boboli w Masłowicach, i za naszym pośrednictwem apeluje do parafian: – Nie bójcie się śpiewać, bo jak się już odważycie, to naprawdę brzmicie bardzo dobrze.

To się podoba

– W parafii, jak mówi ksiądz proboszcz, ma być porządek. I mnie się to bardzo podoba – cieszy się ministrant Bartłomiej. – Księdza proboszcza często można zobaczyć, jak sprząta okolice plebanii i kościoła. Jest zaangażowanym kapłanem, organizatorem życia parafialnego. Masłowice w ogóle mają szczęście do dobrych proboszczów – wyraża zadowolenie dyrektor Jasiński.

2022-12-27 08:19

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wymodlone zwycięstwo

Niedziela lubelska 17/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Kraśnik

prezentacja parafii

Katarzyna Artymiak i archiwum parafii; aranżacja zdjęć: Andrzej Kozłowski.

Kościół św. Józefa Robotnika

Kościół św. Józefa Robotnika

Kraśniczanie stanowczo przeciwstawili się idei miasta bez Boga. Za wierność krzyżowi zapłacili wysoką cenę.

Gdy bp Bolesław Pylak został ordynariuszem diecezji lubelskiej, zatroszczył się o budowę nowych kościołów. Ukuło się nawet porównanie do Kazimierza Wielkiego, że „zastał diecezję drewnianą, a zostawił murowaną”. Cieszył się, że z mapy diecezji „znikają białe plamy wołające o kaplicę czy kościół”. Sprawy budownictwa sakralnego zawierzał św. Józefowi, prosząc, by „Boży Cieśla patronował wszystkim fachowcom zatrudnionym w budowie domów Bożych”.
CZYTAJ DALEJ

Cztery tygodnie szansy

2024-11-26 14:11

Niedziela Ogólnopolska 48/2024, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Margita Kotas

Bożena Sztajner

Skupmy się bardziej na czyszczeniu naszego wnętrza i na duchowym przygotowaniu na Boże Narodzenie niż na pucowaniu okien i szafek.

Powtarzalność jest jednym z rysów Kościoła. Jej rytm wyznaczają okresy roku liturgicznego. Wydarzenia, które dobrze już znamy. Tak dobrze, że potrafimy na nie zobojętnieć i przespać szansę. Powtarzalność to bicie serca Kościoła, potrafi jednak uśpić naszą czujność. To w nas, w naszym błędnym myśleniu, a nie w powtarzalności – rytmie życia Kościoła – tkwi wina. Winą jest bowiem i naiwnością nasze mylne przekonanie, że mamy przed sobą dużo czasu i jeszcze zdążymy go wykorzystać. Spójrzmy na Adwent, w który właśnie wchodzimy. Znów. Podobnie jak rok temu. Podobnie jak w przyszłym roku... Może w przyszłym roku wykorzystamy go lepiej, może znajdziemy czas, by coś w sobie zmienić, coś postanowić. A co, jeśli za rok kolejnej szansy już nie będzie, bo nas nie będzie?
CZYTAJ DALEJ

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z powodu… bluźnierstwa

2024-11-27 17:24

[ TEMATY ]

bluźnierstwo

wierni

Ambasada Czech

Modena

abp Erio Castellucci

Luciano Rosi, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Arcybiskup Erio Castellucci

Arcybiskup Erio Castellucci

Do niecodziennego zdarzenia doszło w Modenie w północnych Włoszech - grupa wiernych wytoczyła sprawę sądową przeciw swemu arcybiskupowi Erio Castellucciemu i trojgu innym osobom, oskarżając ich o obrazę uczuć religijnych. Chodzi o zorganizowaną w kościele-muzeum św. Ignacego w Carpi w prowincji Modena kontrowersyjną wystawę „Gratia Plena”, w której niektórzy dopatrzyli się przejawów bluźnierstwa.

20 listopada miejscowy sędzia Andrea Scarpa oznajmił, że pozew przeciw arcybiskupowi oraz artyście Andrea Saltiniemu, ks. Carlo Belliniemu i kuratorce wystawy Cristianie Muccioli będzie nadal rozpatrywany. Byli oni oskarżeni na podstawie artykułów 403 i 404 Włoskiego Kodeksu Karnego, przewidujących kary za obrazę uczuć religijnych i profanację miejsc kultu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję