Reklama

Niedziela w Warszawie

Zbawienna relacja

O tym, jak dbać o więź z Jezusem, dlaczego lepiej nie zasypiać z telefonem i o wierze, która może zachwycić, z s. Renatą Ryszkowską rozmawia Łukasz Krzysztofka.

2023-01-03 13:52

Niedziela warszawska 2/2023, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum s. RR

Siostra Renata Ryszkowska

Siostra Renata Ryszkowska

Łukasz Krzysztofka: Świat, jak zwykle, hucznie wkroczył w nowy rok. A czy hałaśliwy i niespokojny świat pozwala człowiekowi żyć życiem duchowym?

S. Renata Ryszkowska: To nie jest łatwe pytanie. Myślę, że odpowiedź brzmi: i tak i nie. Z jednej strony wydaje się, że świat nie pozwala żyć życiem duchowym, bo jest tak zsekularyzowany i odcina się od Boga. Jednak do oczyszczenia życia duchowego i do życia nim w prawdzie jest to bardzo dobry i dogodny czas. Choć niełatwy. Dlatego, że trzeba się osobiście opowiedzieć, czy chcę iść za Chrystusem, czy jestem w stanie coś poświęcić, podjąć trud, wysiłek, nawet pewne zmaganie. Czy tylko jest to moja tradycja, przyzwyczajenie. Chrześcijanin jest Chrystusowy, należący do Chrystusa. Współczesny świat stwarza okazję do tego, by opowiedzieć się osobiście za Chrystusem, wiarą, która kosztuje, ale która jest świadoma. Ostatecznie to pomaga nam żyć głębią życia duchowego.

Dzisiaj następuje duża polaryzacja w kwestiach duchowych w naszym społeczeństwie...

To prawda. Jest sporo osób, które były w Kościele i odeszły, bo nie spotkały Chrystusa. To też jest pytanie dla nas, zaangażowanych chrześcijan, o to, na ile pomogliśmy im Go spotkać. Być może nie pomogliśmy im doświadczyć żywego Boga i zostać.

Bo pytają: Co nas tu trzyma?

W tym rzecz. Dlaczego mają być, jeżeli nie czują więzi? Gdy widzą, że Kościół jest słaby, to ich nic nie trzyma. Jeżeli jestem w Kościele, dlatego, że kocham Kościół. Jak w rodzinie kocham najbliższych, chociaż może jest trudne to, co i jak przeżywa, ale jestem przy nim, nie zostawiam go. A jak nie ma więzi, to go zostawiam, bo z jakiej racji mam być blisko kogoś, kto jest mi obcy? Myślę, że to jest z jednej strony bardzo trudny czas dla zaangażowanych katolików, ale może być bardzo oczyszczający i ostatecznie owocny. Jeżeli oczywiście ten kryzys dobrze przeżyjemy. A dobrze przeżyty kryzys zawsze jest szansą.

Reklama

Co najbardziej przeszkadza w pielęgnowaniu wartości życia duchowego?

Myślę, że brak osobistej więzi z Chrystusem. To jest podstawa. Jeżeli mamy osobistą więź, to jesteśmy w stanie dużo przyjąć, poświęcić, bardzo się zaangażować i dużo ofiarować. Dzisiaj chrześcijaństwo i prawdziwa wiara są coraz mniej powszechne. Bardzo często ludzie, którzy przyjeżdżają do nas na rekolekcje, mówią, że są jedynymi wierzącymi osobami w pracy, a nawet w rodzinie. To niewątpliwie jest wyzwaniem, może utrudniać przeżywanie wiary, ale może być też pomocne do tego, by wiarę uczynić swoją własną i postawić sobie pytanie: Czy ja się identyfikuję z wiarą, z wartościami ewangelicznymi?

Jakie środki mogą w tej identyfikacji pomóc?

Uczenie się modlitwy Słowem Bożym, Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu. Są to przestrzenie nawiązywania osobistej relacji i więzi z Chrystusem. W adoracji nie tylko my adorujemy Jezusa i mówimy Mu, że Go kochamy, podziwiamy i cenimy, a On siedzi na tronie i jedynie słucha. To nie tak! On też chce mi powiedzieć, że cieszy się, że przyszłam. On też chce mi powiedzieć o swojej miłości, bo taka jest miłość – wzajemna. Dlatego na adoracji mam usłyszeć to, co Jezus mówi o tym, jak mnie kocha. Tak się rodzi więź. A więź jest istotą naszej wiary.

Jak ważna w rozwoju życia duchowego jest cisza?

Ogromnie ważna. U nas na rekolekcjach dajemy możliwość pełnej ciszy i wejścia w dialog z Bogiem i z sobą. Ale także w naszej codzienności bardzo ważna jest także cisza chociażby naszego wieczoru. Nie tylko w sensie milczenia, ale cisza w sensie postu na przykład od różnych środków społecznego przekazu – Facebooka, Internetu itd. Żeby nie kłaść się spać z telefonem. Chodzi o to, aby rzeczywiście mieć przestrzeń na dialog ze sobą, z Bogiem, trochę posłuchać serca. Cisza codzienności, żeby w naszym życiu znaleźć przestrzeń na zatrzymanie się w biegu.

Reklama

Dlaczego dzisiaj wielu chrześcijan wie tak mało o swojej duchowości?

Mimo wielu lat katechizacji nasza wiedza religijna, a o duchowości szczególnie, jest dramatycznie mała. Mnóstwo młodzieży dzisiaj wypisuje się z katechezy, bo nie jest to dla nich ważne. I znów chodzi o relację z Jezusem. Na ile przekazaliśmy młodzieży i nie tylko młodzieży naszą fascynację Osobą Jezusa Chrystusa? To ogromne wyzwanie dla nas, którym zależy na tym, aby wiara była obecna w życiu społecznym i tych, z którymi się spotykamy. Potrzeba światu pokazać, że chrześcijaństwo jest atrakcyjne nie od strony przykazań, osiągnięć, ale że jedyną atrakcyjnością naszej wiary jest osobista więź z Bogiem. Atrakcyjne jest to, że mam relację z Kimś, kto mnie do szaleństwa kocha, kto oddał za mnie życia, kto chce być ze mną ciągle, chce mi nieustannie przebaczać moje upadki. Taka wiara może zachwycić.

Co będzie się działo w 2023 r. u sióstr na ul. Tanecznej 65?

Będzie oczywiście kilka terminów Fundamentu Ćwiczeń Duchowych. Na początku lutego będziemy mieć sesję o relacjach jako Bożym darze. Będą też pięciodniowe rekolekcje o Sercu Jezusa, gdzie będziemy dotykać miłości Boga, według ignacjańskiej metody rekolekcji. W tym roku będą dwie nowe serie: Serce Jezusa, pokoju i pojednanie nasze oraz Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze. Będą one o pojednaniu i pokoju, o życiu pełnią, której pragnie dla nas Bóg. Po Wielkanocy odbędą się także rekolekcje Wytańczyć radość ze zmartwychwstania Pana, w czasie których będziemy wielbić Jezusa tańcem, cieszyć się, że zmartwychwstał. Więcej informacji o wszystkich naszych propozycjach można znaleźć na stronie www.rekolekcje-sc.pl.

Reklama

Siostra Renata Ryszkowska należy do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacré Coeur. W Centrum Duchowości w Warszawie organizuje rekolekcje i warsztaty oraz przyjmuje grupy z własnym programem. Towarzyszy osobom w ich duchowym rozwoju i poszukiwaniach oraz podczas rekolekcji ignacjańskich. Jest też odpowiedzialna za duszpasterstwo powołań.

Rekolekcje w Centrum Duchowości Sacré Coeur w pierwszym kwartale 2023 r.

* Rekolekcje ignacjańskie prowadzone indywidualnie: 24 stycznia – 1 lutego, 4-12 marca,

* Rekolekcje ignacjańskie. Fundament Ćwiczeń Duchowych: 24-29 stycznia, 28 lutego – 5 marca,

* Rekolekcje Sacré Coeur. Serce Jezusa i pojednanie nasze: 7-12 marca,

* Sesje tematyczne. Zegar Rodzinny: 17-19 lutego,

* Skupienia: Rekolekcje jako Boży dar: 2-5 lutego, Skupienie wielkopostne: 24-26 lutego, Przemiana wewnętrzną drogą do wolności: 16-19 marca, Blaski i cienie wieku średniego: 31 marca – 2 kwietnia.

Ponadto w Centrum jest możliwość przeżycia osobistego czasu pustyni lub rekolekcji indywidualnych w dowolnym terminie, po wcześniejszym umówieniu.
Więcej informacji o rekolekcjach przy ul. Tanecznej 65 można uzyskać, pisząc na adres e-mail: centrum @siostry-sc.pl lub dzwoniąc na numer telefonu: 608 713 103. /AT

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najliczniejszy Orszak Trzech Króli

[ TEMATY ]

Warszawa

Orszak Trzech Króli

Łukasz Krzysztofka

Warszawski Orszak Trzech Króli po raz jedenasty przeszedł przez stolicę, gromadząc ok. 60 tys. osób - najwięcej uczestników spośród tegorocznych 752 radosnych pochodów w Polsce i 22 poza granicami kraju. Wcześniej kard. Kazimierz Nycz w archikatedrze odprawił Mszę świętą, przed którą wręczył 28 świeckim osobom medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

– Dzisiejsza uroczystość pokazuje nam powszechny wymiar tajemnicy wcielenia – tego, że Bóg dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Przychodzą przedstawiciele narodów pogańskich, dla których także narodził się Chrystus i przyszedł dla ich zbawienia. Odchodzą jako misjonarze, do swoich narodów, aby głosić prawdę o wydarzeniu betlejemskim tam, skąd przyszli. Dlatego ta dzisiejsza uroczystość zwraca naszą uwagę na misyjność Kościoła, a także na potrzebę ewangelizacji wszystkich, do których przyszedł Chrystus, a jeszcze go nie poznali – mówił na początku Mszy metropolita warszawski.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję