Reklama

Niedziela w Warszawie

Ormiański sezam otworzył wrota

Ten unikalny zbiór i niezwykłe miejsce przybliża ludzi, którzy od wieków żyli obok nas, mając przy tym niebagatelny wkład w kulturę i społeczeństwo.

2023-01-03 13:52

Niedziela warszawska 2/2023, str. V

[ TEMATY ]

Ormianie

Katarzyna Kasjanowicz/Niedziela

Uroczyste otwarcie ekspozycji Skarbnica polskich Ormian

Uroczyste otwarcie ekspozycji Skarbnica polskich Ormian

Dynamiczna „Kołomyjka” tętniąca ludowością czy pełna nostalgii Dama w parku – to obrazy Teodora Axentowicza z przełomu XIX i XX w. Wielu starszych Czytelników zna je z popularnych reprodukcji PRL-owskich: zdobiły ściany naszych domów i biur. Nie każdy wiedział, że zmarły rok przed II wojną światową Axentowicz herbu Gryf – wybitny polski artysta, profesor i rektor ASP, miał pochodzenie ormiańskie. Takich postaci było niemało.

Przywracanie pamięci

W samej Warszawie Ormianie mieszkali od XV w. Ich obecność i dokonania w sferze społecznej, religijnej czy kulturalnej przywołuje tablica pamiątkowa na fasadzie kościoła św. Jacka przy ul. Freta 10. Przypomina znane osoby, które na stałe zapisały się w historii Polski i Warszawy. Byli to prezydenci, poeci, reformatorzy i biskupi. Treść tablicy przytacza również znaczące fakty potwierdzające relacje Ormian z zakonem dominikanów i kościołem św. Jacka, a dowodem tego, jest istniejące właśnie w kościele przy Freta, epitafium w języku storoormiańskim W tej świątyni w XVII w. złożono doczesne szczątki ormiańskiej pary. Z pewnością były to osoby zasłużone dla społeczeństwa, skoro ich nagrobne płyty znajdowały się do II wojny światowej w nawie głównej kościoła. Od niedawna w stolicy istnieje nowe miejsce, w którym możemy poznawać historię Polaków z orientalnym rodowodem. Jest to stała ekspozycja pt. Skarbnica polskich Ormian przy ul. Świętojerskiej na Starym Mieście.

Marzenie zrealizowane

Przez wiele lat założyciele, wolontariusze oraz sympatycy Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich marzyli o stworzeniu ekspozycji ocalonej spuścizny ormiańskiej. Ze względu na jej wszechstronnie rozumianą unikatowość śmiało można dodać – wyjątkowej. Bo wyjątkowe są zarówno artefakty (m.in. setki dawnych publikacji, najstarsza nosi datę 1537), ale także osoby pełne pasji i poczucia misji, które zabezpieczyły dorobek kulturowy parafii ormiańskokatolickich na Kresach Wschodnich.

Reklama

– Na oficjalnym otwarciu ekspozycji stałej gościliśmy również muzealników, od których otrzymaliśmy szczere słowa uznania, że tak skromnymi siłami, na tak niewielkiej przestrzeni udało się zawrzeć w estetyczny sposób, spójny i merytoryczny przekaz – opowiada Maria Ohanowicz-Tarasiuk, prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. – Z ogromną radością przez kolejne otwarte dni przyjmowaliśmy, nie boję się tak tego nazwać – tłumy zwiedzających – dodaje.

Dziś członkowie Fundacji myślą już o przyszłości. Ich skromny liczebnie zespół opiera się wyłącznie na wolontariuszach.

– Potrzebujemy teraz pomocy merytorycznie przygotowanych osób, które zechciałyby poświęcić swój czas, aby naszą ekspozycję móc jak najczęściej udostępniać dla zwiedzających. Ze względu na eksponowane zabytkowe obiekty musimy zakupić urządzenia stabilizujące temperaturę i wilgotność powietrza, a także dokupić kilka źródeł światła – wymienia prezes.

Na stronie www.dziedzictwo.ormianie.pl podane są terminy otwarcia i kontakt w celu umawiania się na zwiedzanie grupowe.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawiacy z Armenii

Niedziela warszawska 25/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

Ormianie

Wojciech Dudkiewicz

Jan Abgarowicz w siedzibie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie, w tle m.in. portret abp. lwowskiego Józefa Teodorowicza

Jan Abgarowicz
w siedzibie Fundacji
Kultury i Dziedzictwa
Ormian Polskich
w Warszawie,
w tle m.in. portret
abp. lwowskiego
Józefa Teodorowicza

Kiedyś większość polskich Ormian osiedlało się na Kresach Rzeczpospolitej, dziś najwięcej z nich mieszka w Warszawie

Stryj Jana Abgarowicza, prezesa Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, zginął w bitwie pod Krzywopłotami. Był Ormianinem, ale i Polakiem, żołnierzem Legionów Piłsudskiego. Podwójny patriotyzm nie był niczym nowym wśród polskich Ormian. – Pamiętając o pierwszej ojczyźnie, służymy i identyfikujemy się z Polską, do której przybywaliśmy i z której gościny korzystamy od wieków – mówi Jan Abgarowicz.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję