Reklama

Niedziela w Warszawie

Rzymski orędownik chorych

Apostoł Krwi Chrystusa oraz patron osób chorych na raka nawiedza rodziny w archidiecezji warszawskiej.

2023-01-11 07:43

Niedziela warszawska 3/2023, str. IV

[ TEMATY ]

parafia św. Kaspra del Bufalo

Ks. KM Kujawa

Pani Stefania dziękuje za otrzymane zdrowie przy grobie św. Kaspra del Bufalo w kościele Santa Maria in Trivio w Rzymie

Pani Stefania dziękuje za otrzymane zdrowie przy grobie św. Kaspra del Bufalo w kościele Santa Maria in Trivio w Rzymie

W obrębie parafii relikwie św. Kaspra del Bufalo przekazywane są do domów osób modlących się w grupach Wspólnoty Krwi Chrystusa (WKC) lub z nią związanych. Czas nawiedzenia to zwykle 8 dni, w ich trakcie domownicy modlą się, np. rozważając Pismo Święte, Brewiarzem oraz modlitwami do Krwi Chrystusa – mówi Teresa Świderska, animator WKC w archidiecezji warszawskiej.

Czas pobytu relikwii w rodzinie nie jest sztywny. – W zależności od potrzeb może być wydłużony lub skrócony – wyjaśnia Świderska i dodaje. – Natomiast pomiędzy parafiami relikwie przekazywane są na spotkaniach animatorów parafialnych w kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie.

W I czwartek lipca 2022 r. relikwie były w parafii MB Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym. – Wówczas była to druga obecność św. Kaspra w naszej parafii – opowiada Anna Regulska i dodaje, że po Eucharystii i błogosławieństwie relikwie przekazano Małgorzacie i Dariuszowi Gontom.

Już od ponad 6 miesięcy po nabożeństwie pierwszoczwartkowym Gontowie zabierają relikwiarz do domu, gdzie stoi on na widocznym miejscu. W tym samym pokoju uwagę zwracają lekarstwa. Jest ich dużo. – Św. Kasprze, wyproś mi tę łaskę, aby pomogły – słychać słowa pana Dariusza.

Aby zrozumieć skąd ta prośba, trzeba się cofnąć w czasie.

Państwo Gonta należą do WKC w kościele św. Małgorzaty w Łomiankach. W tej parafii osoby ze wspólnoty prowadzą Różaniec przed poranną Mszą św., w którym Dariusz Gonta starał się uczestniczyć. Na początku czerwca ub.r. mężczyzna przewrócił się, a przez następne dni czuł się bardzo źle.

– Badania wskazały, że mąż ma najgroźniejszą postać glejaka – mówi Małgorzata Gonta. – Potem był szpital, operacja i nieustanna modlitwa rodziny i przyjaciół.

Małżeństwo Gontów należy do WKC. Tam dowiedzieli się, że orędownikiem chorych na raka jest św. Kasper. Od animatorki Anny Regulskiej otrzymali relikwie świętego i to przy nich modli się pan Dariusz z rodziną.

Reklama

Św. Kasper del Bufalo pochodził z Rzymu, żył na przełomie XVIII i XIX w. Był współzałożycielem WKC oraz założycielem Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa, z którymi prowadził misje ludowe i rekolekcje. Zajmował się chorymi, jednał ich z Bogiem. Umarł z wyczerpania, posługując w czasie epidemii cholery.

– Jest największym apostołem duchowości Przenajdroższej Krwi Chrystusa w historii Kościoła i orędownikiem osób chorych, szczególnie na raka – opowiada ks. Ksawery Marek Kujawa, misjonarz Krwi Chrystusa oraz moderator Podregionu WKC, do którego należą m. in. wspólnoty z archidiecezji.

Ks. Kujawa zna kilka przypadków o remisji choroby, do których doszło po modlitwie za wstawiennictwem św. Kaspra, ale jedna historia jest mu szczególnie bliska. Dotyczyła ona jego 75-letniej mamy Stefanii, u której zdiagnozowano oponiaka. Konieczna była operacja. Kapłan wspólnie z innymi rozpoczął szturm modlitewny do nieba za wstawiennictwem świętego.

– Od tamtej pory minęło 5 lat. Mama wróciła do normalnego funkcjonowania i uważa, że to zasługa przede wszystkim wstawiennictwa św. Kaspra – mówi ks. Kujawa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia na skraju miasta

Przyjdźcie i zobaczcie, jak u nas jest. Zaryzykujcie, sprawdźcie, czy dacie radę żyć Ewangelią, i czy do takiego świata chcecie należeć – mówi ks. Łukasz Tarnowski

Było to jeszcze w XX wieku. Zdzisław Mucha był wtedy w pierwszej radzie parafialnej, która z pierwszym proboszczem parafii św. Kaspra del Bufalo w Częstochowie ustalała działania.

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję