Reklama

Niedziela w Warszawie

Polityka według Kościoła

Obowiązujący w naszym kraju model relacji Państwo – Kościół jest dominujący w Europie – mówili prelegenci na konferencji w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

2023-03-07 14:37

Niedziela warszawska 11/2023, str. IV

[ TEMATY ]

konkordat

Artur Stelmasiak/Niedziela

Polskie unormowania konkordatowe nie odbiegają od europejskich standardów – podkreślił ks. prof. Piotr Stanisz (na zdjęciu z prawej)

Polskie unormowania konkordatowe nie odbiegają od europejskich standardów – podkreślił ks. prof. Piotr Stanisz (na zdjęciu z prawej)

Pod koniec lutego minęła 25. rocznica ratyfikowania Konkordatu. Minione lata pokazały, że umowa zawarta między Polską a Stolicą Apostolską przyniosła korzyści państwu, polskim katolikom, ale także wiernym innych wyznań. Mimo to w ostatnich miesiącach część polityków zapowiada wypowiedzenie Konkordatu.

Na powyższe aspekty – historyczny i aktualny – zwrócił uwagę kard. Kazimierz Nycz, witając uczestników sympozjum Relacje państwo – Kościół, jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy?. Metropolita wskazał także na potrzebę rzeczowej dyskusji, która pokaże prawdę o polskim konkordacie.

Religia w unijnych szkołach

Konkordat to zwyczajowa nazwa umowy regulującej stosunki między danym państwem a Kościołem. W ocenie ks. prof. Piotra Stanisza w „naszym konkordacie” nie ma żadnych nadzwyczajnych zapisów, których nie znaleźlibyśmy w podobnych dokumentach obowiązujących w innych państwach Europy. – Przeciwnie, wykorzystywany w Polsce model relacji Państwo – Kościół jest reprezentatywny dla większości państw Starego Kontynentu – stwierdził naukowiec z KUL.

Oczywiście, każda umowa jest nieco inna. Różnice wynikają z historii poszczególnych państw. Natomiast wspólną zasadą wszystkich konkordatów – potwierdzoną także przez unijne orzecznictwo – jest autonomia wspólnot religijnych. Wyklucza ona ingerencję państwa w sprawy wewnętrzne Kościoła. A nawet nakłada na władzę pewne obowiązki. I tak np. we Francji to państwo finansuje remonty świątyń.

Przeciwnicy Konkordatu w Polsce za sprzeczne z zasadą świeckości państwa uważają lekcje religii w szkołach. Tymczasem takie same rozwiązania są w innych krajach. A także w tzw. szkołach europejskich, gdzie lekcji religii uczą się dzieci urzędników unijnych.

– Porównanie rozwiązań obowiązujących w różnych państwach prowadzi do wniosku, że i w tym zakresie polskie unormowania nie odbiegają od europejskich standardów – podkreślił ks. prof. Stanisz.

Reklama

Dwa aspekty polityki

W opinii bp. Piotra Jareckiego krytyka Konkordatu mniej dotyczy konkretnych zapisów umowy, a bardziej wynika z „nierespektowania nauki Kościoła odnośnie do relacji Kościół – polityka”.

Jak więc Kościół patrzy na politykę? – W swoim nauczaniu społecznym Kościół mówi o dwóch aspektach polityki – powiedział bp Jarecki. Pierwszy związany jest z ogólnie rozumianą kulturą, odwoływaniem się do świata wartości i zasad. W tym wymiarze polityki ma prawo uczestniczyć cały Kościół. Drugi wymiar to praxis polityczna, czyli aktywność związana z kształtowaniem rzeczywistości gminy, miasta czy państwa. Jest to polityka partyjna i ten wymiar aktywności zarezerwowany jest wyłącznie dla świeckich.

– Błędem byłoby utożsamianie się przez Kościół instytucjonalny z jedną formacją polityczną, choćby ona w swoim programie była najbliższą antropologii chrześcijańskiej czy wskazaniom nauki społecznej Kościoła – dodał bp Jarecki i podkreślił. – Kościół ma spełniać rolę krytycznego sumienia społeczeństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaki ślub?

Małżeństwa konkordatowe zawierane są w Polsce od 1998 r. i tę formę ślubu wybiera zdecydowana większość z nas. Co się więc stało, że małżeństwem konkordatowym zajął się Sąd Najwyższy?

W ostatnim czasie media (Rzeczpospolita z 3 stycznia 2022, Zgłoszenie ślubu nie powinno czekać) poinformowały o interesującej sprawie sądowej dotyczącej małżeństwa konkordatowego. Ponieważ problem jest na tyle poważny, że jego rozstrzygnięciem zajmuje się Sąd Najwyższy, i to w rozszerzonym składzie, warto przyjrzeć się temu kazusowi. Skierowanie zagadnienia prawnego do rozstrzygnięcia przez zespół siedmiu sędziów Sądu Najwyższego oznacza, że sąd staje przed sprawą o szczególnym stopniu trudności, której rozstrzygnięcie będzie miało doniosły wpływ na orzecznictwo w polskich sądach oraz na praktykę w parafiach i urzędach stanu cywilnego.

CZYTAJ DALEJ

Uroczyste wręczenie wyróżnień "Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy Prawdę"

2023-03-23 07:12

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

nagroda

Materiał prasowy

Kościół Katolicki w Polsce i na całym świecie boleśnie odczuwa dziś – pojawiające się w części mediów – ataki na dzieło życia, pamięć i wizerunek świętego Jana Pawła II.

Niewielu zdobywa się na odwagę obrony dokonań Papieża Polaka. Tych jednak, których ta odwaga nie opuściła, wyróżnia i honoruje Fundacja Instytut Mediów powołana przez arcybiskupa Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Spowiednik powinien mieć poczucie bycia grzesznikiem

2023-03-23 15:27

[ TEMATY ]

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Obecny na spotkaniu aktualnych i przyszłych spowiedników z Papieżem Franciszkiem, ks. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej zaznaczył w rozmowie z Radiem Watykańskim, że kapłan powinien patrzeć na penitenta oczami samego Jezusa, który ratuje, leczy i pragnie wyruszyć w drogę z człowiekiem nawróconym.

Spowiednik powinien mieć poczucie, że sam jest słabym grzesznikiem potrzebującym Bożego zmiłowania. Wtedy staje się zdolny do bycia narzędziem Bożego miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję