Reklama

Niedziela Wrocławska

Chodzi o to, aby głosić Chrystusa

Patryk Bożemski znany jest na TikToku jako „Ceremoniarz na TikToku”. W rozmowie z ks. Łukaszem Romańczukiem opowiada o pasji do Liturgii, przeżywaniu wiary, studiach teologicznych na PWT we Wrocławiu, tworzeniu TikTików i akcji „Crosspost – Sztafeta 2023”.

Niedziela wrocławska 11/2023, str. IV

[ TEMATY ]

liturgia

Archiwum Patryka Bożemskiego

Podczas posługi jako ceremoniarz

Podczas posługi jako ceremoniarz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Łukasz Romańczuk: Co było dla Ciebie inspiracją do dzielenia się pasją do Liturgii na TikToku?

Patryk Bożemski: Na początku chciałem się „wyżyć” artystycznie. W wolnej chwili zajmuję się nagrywaniem i montażem filmów i robieniem zdjęć. Głównie ze swoich podróży, ale nie są one udostępniane publicznie. Służą mi jako pamiątki z wyjazdów. W którymś momencie postanowiłem połączyć to, czym żyję na co dzień – Liturgią z pasją, którą jest montaż filmów. TikTok był do tego idealną przestrzenią. Dlatego też postanowiłem zaangażować się w ten nowy trend i tak zostałem ceremoniarzem na TikToku.

Wśród przodujących mediów społecznościowych są także Facebook, Instagram i YouTube. Czy zanim rozpocząłeś działać na TikToku, angażowałeś się w tamte przestrzenie?

Nie. Miałem małe przygody z Instagramem i YouTubem, ale bardzo na niskim poziomie. Natomiast z TikTokiem to już na poważnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zaczynając swoją przygodę z TikTokiem, liczyłeś na pozytywny odbiór przekazywanych treści, czy może byłeś świadomy zderzenia z hejtem, który jest niestety bardzo powszechny w przestrzeni internetu? A może postawiłeś na przekazywanie pasji, niezależnie, co się wydarzy?

W dzisiejszych czasach mówienie o Chrystusie jest dosyć trudnym zadaniem i zawsze spotyka się to z jakimś negatywnym odbiorem. Nie chodzi o to, aby patrzeć na negatywne komentarze, ale o to, aby ewangelizować i głosić Chrystusa niezależnie od tego, jak nas odbiera świat. Negatywne komentarze się pojawiają, ale nie biorę ich do serca, bo tworząc w internecie, trzeba mieć świadomość, że taka sytuacja będzie miała miejsce.

Jaki jest odbiór twojej twórczości związanej z Liturgią?

Jest bardzo duży odzew ze strony ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i innych osób związanych ze służbą przy ołtarzu. Dookoła tego kontentu tworzy się także nowa społeczność, która dowiaduje się wielu ciekawostek, nowości, które przełamują stereotyp typowej parafii.

Studiujesz na PWT we Wrocławiu. W jaki sposób studia teologiczne pomają Ci w poznawaniu Liturgii i twojej twórczości?

Studia te są dużą pomocą w poznawaniu nowych rzeczy, które później prezentuję moim odbiorcom. Wiadomo, że przez TikToka nie da się przekazywać wprost teologicznej, wzniosłej wiedzy, ale moim zadaniem jest przełożenie tej wiedzy na prosty język i przekazanie jej w formie ciekawostek. Na co dzień posługuję w parafii św. Wawrzyńca w Wołowie i tam realizuję się bardziej w Liturgii, a także nagrywam swoje TikToki.

Twoja działalność na TikToku przełożyła się na większy projekt, którym jest „CrossPost – Sztafeta 2023”. Dlaczego się tego podjąłeś i czym jest ta wielkopostna inicjatywa?

Jest to akcja czterech TikTokerów, a jej inicjatorem jest ks. Marcin Filar, Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. CrossPost tworzą także: studentka Paula Jakubik oraz tegoroczna maturzystka Julia Wojdyła. Zaprosiliśmy wszystkich do przeżywania Wielkiego Postu– owocniej. Cieszy nas, że w to działanie włączyło się wiele osób. Powstał specjalny planer – zeszyt, który ma pomóc w realizacji codziennych postanowień, głównego wielkopostnego celu. Chcemy, aby ten czas był okazją do zmiany i przybliżenia do Pana Boga. Oprócz planera można korzystać z filmików, które każdego dnia umieszczamy na TikToku, a także organizujemy spotkania Transmisja LIVE też na TikToku, podczas których można podzielić się dotychczasowymi owocami swojej pracy w ramach crosspostu, zadać pytanie, czy też posłuchać naszych wskazówek. Wskazówki umieszczamy także na naszym blogu pod adresem: www.crosspost.pl.

Na koniec wróćmy jeszcze do Liturgii. Co sprawia, że jest ona dla Ciebie wyjątkowa?

W Liturgii rozkochałem się, gdy jeszcze byłem klerykiem w seminarium. Liturgia jest tradycją Kościoła i pozwala na spotkanie z Panem Bogiem. Jest czymś, co Kościół przekazuje z pokolenia na pokolenie. Jest ona ważna dla mnie też z tego powodu, że prawie na całym świecie, jeżeli trzymamy się norm, jest jednakowa. Stąd też nie mamy problemu odnalezienia się w Liturgii niezależnie, w której części świata jesteśmy. Liturgia jest najpiękniejszą drogą do spotkania z Chrystusem.

2023-03-07 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liturgia to publiczny kult Boży

[ TEMATY ]

oaza

liturgia

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Lubuska Oaza

ks. Marcin Kołodziej

materiały organizatora

Gościem spotkania on-line był ks. Marcin Kołodziej

Gościem spotkania on-line był ks. Marcin Kołodziej

23 lutego diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie zorganizowała spotkanie on-line z ks. Marcinem Kołodziejem, specjalistą prawa liturgicznego.

Takie spotkania w formie on-line są dla członków diakonii elementem formacji permanentnej. Zapraszani wtedy są różni liturgiści, którzy dzielą się swoim doświadczeniem liturgii.
CZYTAJ DALEJ

Czy w piątek po Wielkanocy obowiązuje post?

2025-04-22 07:15

[ TEMATY ]

post

monticellllo/pl.fotolia.com

W piątek 25 kwietnia katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Powodem jest trwająca w Kościele katolickim oktawa Wielkanocy. Każdy jej dzień, podobnie jak niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, ma rangę uroczystości.

Po reformie przeprowadzonej przez papieża Piusa XII, kontynuowanej przez papieża Jana XXIII, w Kościele katolickim przetrwały jedynie dwie oktawy: Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Jedynie ta druga ma tzw. pierwszą rangę, czyli znosi wszystkie inne święta i posty, zachowując charakter uroczystości liturgicznej.
CZYTAJ DALEJ

Ogłoszono treść rogito, aktu wkładanego do trumny Franciszka

2025-04-25 21:22

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Vatican News

O godzinie 20 rozpoczęła się ceremonia zamknięcia trumny Franciszka w Bazylice Watykańskiej. Do trumny został włożony m.in. dokument zwany rogito, czyli „Akt przejścia do Domu Ojca Jego Świątobliwości Franciszka”, który krótko przedstawia życiorys Papieża oraz jego dokonania w trakcie sprawowania posługi Piotrowej.

„Wędrując z nami jako pielgrzym nadziei, przewodnik i towarzysz drogi ku ostatecznemu celowi, do którego wszyscy jesteśmy powołani — Niebu, 21 kwietnia Roku Świętego 2025, o godzinie 7:35 rano, gdy światło Paschy oświetlało drugi dzień Oktawy, w Poniedziałek Wielkanocny, umiłowany Pasterz Kościoła Franciszek przeszedł z tego świata do Ojca. Cała wspólnota chrześcijańska, szczególnie ubodzy, oddawała chwałę Bogu za dar jego odważnej i wiernej służby Ewangelii i mistycznej Oblubienicy Chrystusa” – zaczyna się tekst dokumentu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję