Reklama

Niedziela w Warszawie

Wielki Post z klerykami WMSD

Spojrzenie Chrystusa

Może i Ciebie, drogi Przyjacielu, spotkało ujmujące spojrzenie Jezusa. Nie bój się za Nim pójść, nie odwracaj swojego wzroku, zaufaj i podejmij decyzję.

Niedziela warszawska 12/2023, str. V

[ TEMATY ]

Wielki Post

Wikipedia

Powołanie pierwszych uczniów (fragment), Luis Borrassá

Powołanie pierwszych uczniów (fragment), Luis Borrassá

Każdy powołany doświadczył na sobie miłosiernego spojrzenia Chrystusa. Gdyby nie ono, nikt z nas nie ośmieliłby się „wejść na skałę zbyt dla nas wysoką” (Ps 61).

Zawsze ujmuje mnie Ewangelia o powołaniu pierwszych uczniów. Jezus przechodzi obok Jeziora Galilejskiego i dostrzega dwóch braci – Piotra i Andrzeja. Zatrzymuje na nich swój wzrok i powołuje ich, a oni natychmiast zostawiają swoją pracę i idą za Nim. Następnie idzie nieco dalej i sytuacja się powtarza, tym razem wobec Jakuba i Jana.

Lubię wyobrażać sobie tę scenę. Zapewne panował tam gwar, szum, ludzie tłoczyli się, aby kupić od rybaków świeże ryby, jedni sprzedawali, inni kupowali. Był tam zapewne zgiełk i chaos, a Chrystus wśród tego tłumu dostrzega właśnie ich. On znał ich przed założeniem świata. Dlaczego akurat oni? Zapewne było wówczas w Palestynie wielu mądrzejszych, pobożniejszych...

Reklama

Dlaczego właśnie nas? To pytanie zadaje sobie każdy powołany... Przecież jest tylu innych, którzy lepiej wykonywaliby posługę kapłańską... On wybiera kogo chce, w żaden sposób tego nie uzasadnia, nie tłumaczy się. Podejmuje autonomiczną decyzję. „Wybrał tych, których sam chciał” (Mk 3,13).

„Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi” (Mt 4,19). To On ich uczyni rybakami ludzi, nie stanie się to ich siłą, lecz Jego mocą. Pan Jezus nie powiedział „staniecie się rybakami ludzi” lecz „uczynię was rybakami ludzi”. To Jezus uzdalnia słabego człowieka do misji, która przekracza ludzkie możliwości. Sami z siebie nic nie jesteśmy w stanie uczynić.

„Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim”(Mt 4, 20). Kluczowy moment tej perykopy. Decyzja. Bardzo radykalna. Zastanawiam się czasem, co takiego miał w sobie Jezus, że ci twardo stąpający po ziemi mężczyźni natychmiast zostawili całe dotychczasowe życie i poszli za Nim. Widzieli Go przecież pierwszy raz w życiu. Zostawili ojca, sieci, łódź. Czyli rodzinę, pracę, zawód..., wszystko... . Jakże ujmująca musiała być Osoba Chrystusa, skoro wybrani przez Niego poszli za Nim natychmiast. „Słowo Boże jest żywe i skuteczne”, nie jest ono tylko zapisem wydarzeń z przeszłości, lecz historią świętą, która wydarza się nieustannie w dziejach świata, Kościoła i poszczególnych osób. Także dzisiaj wielu doświadcza spotkania z powołującym Chrystusem, Boskim Mistrzem, przed którego wzrokiem nie sposób jest uciec, pozostać obojętnym...

Wielki Post to sposobna chwila, aby zastanowić się nad drogą swojego życia. W świetle krzyżowej drogi naszego Zbawiciela warto podjąć refleksję nad celem własnej egzystencji. Należy – jak mówi papież Franciszek – pozwolić Jezusowi popatrzeć na siebie. Dobrą okazją ku temu jest adoracja Najświętszego Sakramentu, ale także udział w nabożeństwach pasyjnych, w których możemy niejako towarzyszyć Jezusowi w Jego męce.

2023-03-15 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpocznijmy pokutę

Przed nami Wielki Post, szczególny czas, który ma nas przygotować do dobrego przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak zanim zabrzmi radosne Alleluja i będziemy wielbić Pana za cud zmartwychwstania, przez 40 dni będziemy trwać w duchu pokuty

Okres czterdziestodniowego postu rozpoczyna Środa Popielcowa z bardzo wymownym gestem posypania głów popiołem, który jest zewnętrznym znakiem rozpoczęcia pokuty, prowadzącej do przemiany człowieka. To wszystko dokonuje się dzięki słuchaniu słowa Bożego i podejmowania chrześcijańskich uczynków, m.in. modlitwy, postu i jałmużny. Dzięki tym praktykom, człowiek wchodząc na drogę przemiany otwiera się na działanie Boga w swoim życiu, sięga głębiej w mękę i śmierć Jezusa Chrystusa i przyjmując jej zbawienne owoce, uczestniczy w chwale zmartwychwstania. Wejście na drogę pokuty i nawrócenia wymaga wysiłku, wymaga trudu i ofiary, ale jak pokazuje historia, warto podejmować w swoim życiu próby nawracania się i powrotu do Boga. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina nam, że bez nawrócenia serca, czyny pokutne pozostają bezowocne i kłamliwe. I odwrotnie — nawrócenie wewnętrzne skłania do uzewnętrznienia takiej postawy przez widzialne gesty i czyny pokutne (por. KKK 1430). Tego typu czyny i podejmowany post nie jest czymś nowym, bowiem już od II wieku chrześcijanie wyznaczali specjalny okres jako przygotowanie do świąt Wielkiej Nocy. Na początku było to zaledwie 40 godzin, czyli praktycznie tylko Wielki Piątek i Wielka Sobota. Później przygotowania zabierały cały tydzień, aż wreszcie ok. V wieku czas przygotowania do Uroczystości Zmartwychwstania wydłużył się do 40 dni. Kościół nawiązuje tutaj do 40 dni postu Jezusa na pustyni, a także wspomina w ten sposób 40-letnią wędrówkę ludu wybranego z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej. Dziś to nas wybiera Bóg i zachęca do przemiany naszych serc, naszych myśli i czynów. Niech to Boże pragnienie spełni się w naszym życiu także poprzez praktyki religijne, które powinniśmy wypełnić w okresie wielkopostnym, a którymi są uczestnictwo w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, czy w Gorzkich Żalach, a także udział w rekolekcjach zakończonych spowiedzią i przyjęciem Komunii św. Niech nasze uczynki pokutno-duchowe będą wypełnione łaską wysłużoną przez Chrystusa i przyjęte przez Boga na Jego wiecznym ołtarzu. Jezus Chrystus na końcu Wielkiego Postu objawi się nam jako najwyższy kapłan, który obdaruje nas darem uczestniczenia w chwale Jego zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2023-06-01 22:25

Adobe Stock

8 czerwca będziemy przeżywać Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, a następny dzień jest ustawowo wolny od pracy. Jest to piątek. Katolików obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy udzielona zostanie dyspensa przez biskupa diecezjalnego. Jak to wygląda w archidiecezji wrocławskiej?

„Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I - znosi “post piątkowy”) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II - nie znosi “postu piątkowego”)

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: uratowała mnie Maryja

2023-06-02 20:58

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Mateusza Wałacha

Choć nie ma jeszcze 30 lat, w swoim życiu mocno doświadczył opieki Matki Bożej. Relacja z Nią przyprowadziła go do Jezusa i pozwoliła odkryć życiową drogę.

Rodzice od momentu, w którym dowiedzieli się, że są w ciąży, zawierzyli mnie Maryi z Jasnej Góry – mówi Mateusz Wałach. – Mama wielokrotnie pielgrzymowała do tego sanktuarium pieszo, z Krakowa, a tata podkreślał, że wszystko, co osiągnął, zawdzięcza Madonnie Jasnogórskiej. Na ostatniej prostej przed moim porodem wystąpiły komplikacje. Rodzice bez wahania powierzyli siebie i swoje nienarodzone dziecko Pani Częstochowskiej. Ona odpowiedziała na ten akt, bo urodziłem się 26 stycznia, w Godzinie Miłosierdzia – bez komplikacji. Stąd moje silne poczucie i wiara w to, że jestem wymodlony, a swoje życie zawdzięczam Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję