Reklama

Niedziela w Warszawie

Jesteśmy mu to winni

O atakach na św. Jana Pawła II, skutecznej obronie dobrego imienia Papieża i inicjatywach, w które powinniśmy się włączyć, z dr. Krzysztofem Wąsowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 13/2023, str. I

[ TEMATY ]

Rycerze Jana Pawła II

Br Bartłomiej Niemirski

Dr Krzysztof Wąsowski

Dr Krzysztof Wąsowski

Łukasz Krzysztofka: 2 kwietnia w Warszawie i wielu miejscowościach w Polsce odbędą się Marsze Papieskie, współorganizowane przez Rycerzy św. Jana Pawła II. Gdzie rozpocznie się główny marsz?

Krzysztof Wąsowski: Na Rondzie Dmowskiego w Warszawie o godz. 11.00. Stamtąd przejdziemy pod archikatedrę św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej. Tam o godz. 12.30 zostanie odprawiona Msza św. To jest akurat Niedziela Palmowa, więc można nawet przyjść z palmami.

Za co tak naprawdę św. Jan Paweł II jest dzisiaj atakowany?

Za wszystko. Za to, że mu się udało, że był człowiekiem ogromnego sukcesu, czysto po ludzku patrząc. Był genialnie wykształcony, był samodzielny we wszystkim i mimo to nie poszedł za światem, ale wybrał Boga. Mając takie atuty w ręku: wykształcenie, zdolności, pracowitość. Po drugie – nie dość, że poszedł za Bogiem, został prorokiem i wydaje się, że to jest atak właśnie na proroka. Nie znam po św. Janie Chrzcicielu w nowożytnej historii Kościoła większego proroka niż św. Jan Paweł Wielki, który uratował świat przed zagładą nuklearną – o czym trzeba przypominać dzisiaj.

Jakie więc działania jako katolicy powinniśmy podjąć?

Bronić papieża holistycznie. Zacząć od modlitwy za tych biednych ludzi i modlitwy za Polskę. Stąd te marsze – po to, aby zacząć manifestować wiarę, czytać Jana Pawła II i przekonywać bliskich oraz dalszych znajomych, że nie można niszczyć takiego wzoru Polaka i polskości, jakim jest Jan Paweł Wielki. Potem angażować się w różne inicjatywy religijne. Np., jak jesteś mężczyzną – zostań rycerzem św. Jana Pawła II. Jesteśmy żywą manifestacją dziedzictwa Jana Pawła II. My nie jesteśmy jego relikwiami. Chcę zachęcić każdego proboszcza, że jeśli jeszcze nie ma chorągwi Rycerzy św. Jana Pawła II w jego parafii, a jeżeli cokolwiek jego powołanie zawdzięcza św. Janowi Pawłowi II, to po prostu niech to zrobi. Niech zejdzie z kanapy proboszczowskiej i wreszcie zacznie działać.

Reklama

Co powinien zrobić proboszcz?

Wystarczy zachęcić czterech mężczyzn, którzy mogą przystępować do Komunii św., żeby stworzyć chorągiew. To jest mój wielki apel w czasie ataku na św. Jana Pawła II – w każdej parafii chorągiew, żywy dowód jego obecności. Nawet jak proboszcz znajdzie jednego. Wtedy wyznaczymy braci z innych chorągwi, żeby dopełnić tam wymaganą liczbę. A na podstawie specjalnego dekretu generała może być nawet chorągiew jednoosobowa. Gwarantuję, że będą się działy cuda. Jan Paweł II to wielki święty.

W jaki sposób skutecznie bronić dobrego imienia św. Jana Pawła II?

Musimy zharmonizować działania na bardzo wielu płaszczyznach. Po pierwsze edukować młodzież. Tworzyć filmy, memy, historie, komiksy, Instagramy, Tiktoki, Facebooki – wszystko to, co dociera do młodzieży ich językiem. Nie spłycać, ale przenieść głębię jego nauczania na język zrozumiały, język współczesnego świata. Mamy odkłamywać kłamstwa krok po kroku, kłamstwo po kłamstwie. Potrzeba ogromnej pracy historyków.

A działania prawne?

Jako Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II pozywamy wszystkich, którzy zniesławiają jego dobre imię i robią to w sferze publicznej. Będziemy to robić dalej, będziemy walczyć o prawdę w sądzie. Niektóre sądy odmawiają nam prawa do tego, żeby bronić św. Jana Pawła II, ponieważ nie był naszą rodziną. Nie mamy z nim tzw. następstwa prawnego, więc wydaje się, że jak tak dalej pójdzie, będziemy musieli prosić ustawodawcę o to, żeby tę lukę prawną po prostu uregulował. Nie chodzi nam o żadną cenzurę myśli, słów przeciwko Janowi Pawłowi II. Chodzi o to, żeby ci, którzy go znieważają mieli świadomość, że będą organizacje, które będą miały prawo występować na drogie sądową, aby go bronić.

Reklama

Chcecie uruchomić także dwa portale apologetyczne.

Tak, jeden portal bardziej pozytywny www.jp2wielki.pl, a drugi www.bronimyjp2.pl. Pierwszy skierowany będzie bardziej do młodzieży dla dokumentowania wielkości papieża. Będziemy zapraszać dziennikarzy, zbierać materiały z sieci, które pozytywnie mówią o papieżu. Na drugim będziemy otwarci na historyków, badaczy przeszłości i także przyszłości Jana Pawła Wielkiego, aby punkt po punkcie odkłamywali pojawiające się kłamstwa.

Kiedy portale wystartują?

Chcielibyśmy, żeby na urodziny św. Jana Pawła II, albo na rocznicę jego śmierci. Pierwszy już jest na ukończeniu i zamieściliśmy ogłoszenie, że zbieramy materiały, jest podany adres e-mail do kontaktu. A www.bronimyjp2.pl będzie niedługo gotowy. Już mamy go zarejestrowanego, więc chcemy stworzyć platformy porozumienia dla każdego człowieka dobrej woli. Będziemy też zamieszczać linki do wszystkich publikacji nt. Jana Pawła Wielkiego.

Dr Krzysztof Wąsowski Generał Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, będącego podziękowaniem za pontyfikat Papieża Polaka. Doktor nauk prawnych, założyciel centrum myśli prawniczej Wisdom – Law – People. Ekspert w dziedzinie prawa i postępowania administracyjnego. Członek Polskiego Towarzystwa Legislacji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ekonomicznej Analizy Prawa.

2023-03-21 06:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bronić dobrego imienia Kościoła

Niedziela częstochowska 23/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Rycerze Jana Pawła II

Archiwum Lecha Kacperskiego

Wiara, miłosierdzie, solidarność i patriotyzm – to charyzmaty rycerzy

Wiara, miłosierdzie, solidarność i patriotyzm – to charyzmaty rycerzy

Święty Jan Paweł II nie może pozostać jedynie obrazem wiszącym na ścianie – mówi w rozmowie z Niedzielą Lech Kacperski, komandor częstochowski Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

Ks. Mariusz Frukacz: Święty Jan Paweł II jest szczególnym patronem waszego zakonu. Jak dotrzeć do młodego pokolenia z nauczaniem naszego papieża?

Lech Kacperski: Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II stara się pracować z naszymi najbliższymi wielokierunkowo. Po pierwsze, przy zakonie zorganizowaliśmy Korpus Kadetów, do którego należą dzieci od 8. do 18. roku życia. W przygotowaniu są komiksy, które w łatwy, ale zaangażowany sposób przybliżą naszego wielkiego rodaka nie tylko młodym. Organizowane są także spotkania formacyjne połączone z wypoczynkiem, a dwa razy do roku w Adwencie i Wielkim Poście w Krakowie w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach odbywają się spotkania kadetów z całej Polski. Formacją uzupełniającą powyższe działania jest powołane niedawno Harcerstwo św. Jana Pawła II, które w duchu chrześcijańskiego skautingu rozpoczęło misję integrowania młodego pokolenia wokół wielkiego dzieła, jakie pozostawił dla nas nasz święty patron.

CZYTAJ DALEJ

Można już zamawiać e-recepty przez aplikację mojeIKP

2023-06-07 07:13

[ TEMATY ]

leki

Montaż: Adobe Stock, gov.pl

Pacjent, który stale przyjmuje leki na receptę, może teraz poprosić o ponowne ich wystawienie przez aplikację mojeIKP. Do tej pory można było poprosić lekarza o wystawienie e-recepty online na Internetowym Koncie Pacjenta.

Przez mojeIKP można zamówić e-receptę tyko na lek, który jest stale zażywany, czyli taki, na który lekarz już wcześniej wystawił receptę.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek jest całym światem Boga

2023-06-07 11:16

S. Danuta Lipińska

Uczniowie – pielgrzymi niosą dary ofiarne

Uczniowie – pielgrzymi  niosą dary ofiarne

    Po raz 21. przyszła do Matki Bożej Ludźmierskiej społeczność Szkoły w Czerwiennem-Bachledówce

    Wspólnota - razem z paniami dyrektorkami, nauczycielami, ale nade wszystko we wspólnotach rodzinnych dzieci i młodzież - ze Szkoły Integracyjnej w Czerwiennem przybyła do Królowej Podhala. Przyszło ich prawie 300 osób pod duchowym przewodnictwem ojców paulinów – o. Łukasza i o. Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję