Reklama

Jan Paweł II

Dla niego wyjdziemy na ulice

„Brakiem zdecydowanej reakcji na nabierające przyspieszenia ataki na papieża, pozwoliliśmy na wzbudzenie nieufności i nienawiści do katolickiej wiary i Kościoła, zwłaszcza wśród najbardziej bezbronnego młodego pokolenia” – piszą organizatorzy Narodowego Marszu Papieskiego i zachęcają, byśmy wychodząc 2 kwietnia na ulice miast i wsi, dali „czytelny sygnał, że zarówno jego postać, jak i pozostawione nam dziedzictwo, wciąż stanowią drogowskazy na ścieżce dorastania do pełni człowieczeństwa i prowadzą nas na drodze wiary”.

Niedziela Ogólnopolska 14/2023, str. 24-25

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Szymon Pyzowski

Nowotarski marsz w obronie św. Jana Pawła II, marzec 2023 r.

Nowotarski marsz w obronie św. Jana Pawła II, marzec 2023 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 2 kwietnia ulicami większych i mniejszych miast w całej Polsce przejdą marsze w obronie dobrego imienia papieża. Dziennikarze z lokalnych wydań Niedzieli zebrali informacje o kilku z bardzo wielu inicjatyw zaplanowanych na ten dzień. /red.

Warszawa

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marsz Papieski na ulicach stolicy zostanie zorganizowany z inicjatywy Małgorzaty Żaryn przy współpracy różnych środowisk, m.in. Rycerzy św. Jana Pawła II. Z ich inicjatywy powstają także dwa portale apologetyczne. Pierwszy – www.jp2wielki.pl , skierowany głównie do młodzieży, będzie dokumentował wielkość papieża. Na drugim – www.bronimyjp2.pl znajdą miejsce na swoje publikacje historycy, badacze przeszłości Jana Pawła II Wielkiego, aby obalać pojawiające się kłamstwa.

Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” przygotował apel w obronie dobrego imienia papieża. Zaznaczono w nim też, że na „jednoznaczne potępienie” zasługuje „wykorzystanie przez dziennikarzy tworzonych przez komunistów akt służących im do walki z Kościołem katolickim oraz Narodem Polskim”.

W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie zaplanowano Mszę św. w intencji rodzin i wartości, które były bliskie św. Janowi Pawłowi II. Po Eucharystii wierni przejdą na pl. 3 Maja, pod pomnik papieża, gdzie odmówią Litanię do św. Jana Pawła II, odśpiewają Barkę i złożą wiązanki kwiatów.

– Staję w obronie Jana Pawła II, jako zarówno ksiądz, naukowiec, jak i rektor, prosząc, abyśmy potrafili rzetelnie poszukiwać prawdy – powiedział w wystąpieniu na oficjalnym kanale Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na YouTubie ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor tej uczelni. Oświadczenia w obronie papieża Polaka wydało również wiele instytucji i stowarzyszeń, m.in. lekarze Oddziału Mazowieckiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Towarzystwo Uniwersyteckie Fides et Ratio i Archikonfraternia Literacka.

Reklama

Łukasz Krzysztofka

Szczecin

Główny szczeciński marsz w obronie papieża Polaka wyruszy o godz. 16.30, po Mszy św. sprawowanej o godz. 15 w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zmierzać będzie ku Jasnym Błoniom, gdzie znajduje się figura św. Jana Pawła II, upamiętniająca wizytę Ojca Świętego w Szczecinie w 1987 r. Głównym organizatorem wydarzenia jest ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, a także serce i mózg szczecińskiego Marszu dla Życia. – W 2005 r. figura Jana Pawła II na Jasnych Błoniach była otoczona morzem zniczy – mówi ks. Tomasz. – Wierzę, że teraz będzie podobnie.

Adam Szewczyk

Wrocław

Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II – to specjalny serwis na Facebooku, na którym będą umieszczane bieżące informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie: archidiecezji wrocławskiej, diecezji legnickiej, diecezji świdnickiej czy eparchii wrocławsko-koszalińskiej (Kościół greckokatolicki). Arcybiskup Józef Kupny 2 kwietnia zaprasza do wrocławskiej katedry św. Jana Chrzciciela na dyskusję z przedstawicielami świata nauki. Jej temat to: „Pokolenie JPII – jacy jesteśmy? Co przekazaliśmy pokoleniu po JPII?”. Wieczorny koncert pasyjny zakończy się o symbolicznej godz. 21.37 odśpiewaniem Barki i przesłaniem z błogosławieństwem abp. Kupnego.

O godz. 21 na placu przy bazylice Garnizonowej bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i biskup nominat Piotr Wawrzynek poprowadzą modlitwę różańcową dziękczynną za pontyfikat św. Jana Pawła II. W katedrze greckokatolickiej św. Wincentego i św. Jakuba ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej bp Włodzimierz Juszczak odprawi liturgię z dziękczynieniem za pontyfikat św. Jana Pawła II. W wielu miastach diecezji dolnośląskiej ulicami przejdą marsze papieskie, odbędą się modlitewne czuwania, modlitwy różańcowe z rozważaniami św. Jana Pawła II, a dzień zakończy symboliczne światełko dla papieża o godz. 21.37.

Reklama

Ks. Łukasz Romańczuk

Poznań

Organizatorem marszu jest katechista archidiecezji poznańskiej Jacek Sommer. „My – Pokolenie JP2 – wzrastające pod duchową opieką umiłowanego Ojca Świętego – wielkiego Polaka i Wielkiego Świętego, nie zgadzamy się na bulwersującą nagonkę środowisk liberalno-lewicowych i wrogich Kościołowi (...). Solidarnie stańmy razem tego dnia do Apelu z pieśnią Bogurodzica na ustach i flagami narodowymi i papieskimi w dłoniach. Weźmy ze sobą rodzinę i przyjaciół, z którymi wspólnie zapalimy znicze pod Krzyżem Papieskim, oddając cześć i hołd Jego zszarganemu Imieniu” – napisał Jacek Sommer na portalu społecznościowym. Marsz ma się rozpocząć o godz. 20. Uczestnicy przejdą z pl. Mickiewicza, przez al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, do Drogi Dębińskiej, aby o godz. 21.37 pod Krzyżem Papieskim odśpiewać Barkę i Boże, coś Polskę. Organizator zaapelował, by w marszu wzięły udział stowarzyszenia patriotyczne, wspólnoty parafialne, Rycerze św. Jana Pawła II, Rycerze Maltańscy oraz mieszkańcy Poznania.

Za portalem: wpoznaniu.pl

Kraków

W archidiecezji krakowskiej główne uroczystości odbędą się w miastach papieskich. I tak wadowiczanie już w sobotę 1 kwietnia spotkają się na Wadowickiej Drodze Krzyżowej, w trakcie której przypomną rozważania św. Jana Pawła II. W niedzielę na wadowickim rynku od godz. 18 trwać będzie modlitwa w intencji rodzin. Jest też zaplanowany wieczór muzyczny. Jak informuje proboszcz wadowickiej bazyliki ks. kan. Jarosław Żmija, uczestnicy spotkania będą się łączyć na żywo z wiernymi zgromadzonymi pod Oknem Papieskim.

Z kolei w Krakowie, także w sobotę, w bazylice Bożego Ciała o godz. 19.30 rozpocznie się koncert, na którym wystąpią liczni artyści z towarzyszeniem orkiestry i chóru. Organizatorzy napisali, że będzie to wyraz poparcia dla autorytetu, życia i dokonań naszego świętego rodaka – Jana Pawła II.

Reklama

W niedzielę o godz. 13.30 rozpocznie się Biały Marsz Papieski w obronie Jana Pawła II. W organizację wydarzenia są zaangażowani m.in.: Rycerze św. Jana Pawła II, Solidarność Małopolska, Męski Różaniec, Wojownicy Maryi, Kobiecy Różaniec; Komitet Honorowy Białego Marszu otwiera dr Wanda Półtawska, przez wiele lat współpracowniczka św. Jana Pawła II.

Wieczorem pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 odbędzie się czuwanie pod hasłem: „Wdzięczni”. Organizatorzy wydarzenia pragną pokazać, że „papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła krakowskiego oraz powszechnego, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas”. Informują: „o godz. 20 rozpocznie się czuwanie, które potrwa do godz. 21.37. Podczas modlitwy różańcowej będą towarzyszyły nam słowa Ojca Świętego i rozważania przygotowane przez młodych ludzi z naszej archidiecezji. Przy tej okazji abp Marek Jędraszewski poświęci krzyż do kościoła św. Jana Pawła II, który powstaje na krakowskim Ruczaju”.

W tym dniu we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej będzie możliwość uczestnictwa w czuwaniach do godz. 21.37. /mfs

Zebrała: Iga Cierniak

2023-03-28 13:18

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość w Rększowicach

13 września zostaną wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II do sanktuarium Krzyża Świętego w Rększowicach.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.25 na placu kościelnym przed figurą Matki Bożej modlitwą różańcową. O godz. 15.55 wyruszy procesja z kościoła na mały parking. O godz. 16.00 nastąpi poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II i uroczyste wprowadzenie jego relikwii do kościoła. Uroczystej Mszy św. w intencji parafian o godz. 16.00 będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Do udziału w uroczystości proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach i kustosz sanktuarium Krzyża Świętego ks. Sebastian Ciastek zaprasza: władze gminy Konopiska, dyrekcje, grono pedagogiczne, pracowników, uczniów z pocztami sztandarowymi ze szkół z Hutek i Rększowic, Ochotnicze Straże Pożarne z pocztami sztandarowymi, asystę, Koła Gospodyń Wiejskich, członkinie Żywego Różańca i Bractwa św. Anny, Akcję Katolicką, „Krakowianki”, scholę parafialną, ministrantów, lektorów, dzieci, młodzież i wszystkich parafian.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Dobrej Rady

[ TEMATY ]

Matka Boża

pl.wikipedia.org

Matka Bożej Dobrej Rady. To tytuł nadany Najświętszej Maryi Pannie w celu podkreślenia Jej roli jako pośredniczki i wychowawczyni wypraszającej u Boga oświecenie w trudnych sytuacjach. Jej wspomnienie w kalendarzu katolickim przypada 26 kwietnia.

Podstawę kultu Matki Bożej Dobrej Rady stanowią teksty biblijne z ksiąg mądrościowych zastosowane do Najświętszej Maryi Panny, a także teologiczne uzasadnienia św. Augustyna, św. Anzelma z Canterbury i św. Bernarda z Clairvaux o Matce Bożej jako pośredniczce łask, zwłaszcza darów Ducha Świętego. Na początku naszego wieku papież Leon XIII włączył wezwanie „Matko Dobrej Rady” do Litanii Loretańskiej.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-27 07:11

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, który został wyniesiony na ołtarze wraz z innym papieżem Janem XXIII. Była to bezprecedensowa uroczystość w Watykanie, nazwana „Mszą czterech papieży”, ponieważ przewodniczył jej papież Franciszek w obecności swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI.

O godz. 17 w bazylice Świętego Piotra Mszę św. z okazji kanonizacji papieża Polaka odprawi dziekan Kolegium Kardynalskiego, jego wieloletni współpracownik kardynał Giovanni Battista Re.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję