Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzieci chcą tu być

Łączy tradycję z nowoczesnością, wartości z wyzwaniami czasu – to częstochowska Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle, która świętuje 25-lecie istnienia.

Niedziela częstochowska 15/2023, str. VI-VII

[ TEMATY ]

szkoły katolickie

Paweł Klekowski

Uczniowie tworzą symbol lasaliańskiej szkoły

Uczniowie tworzą symbol lasaliańskiej szkoły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycję, bo szkoła korzeniami sięga przedwojennej szkoły powszechnej braci szkolnych, a nowoczesność – bo korzysta z najnowszych osiągnięć technologii, by wprowadzać uczniów w świat wiedzy.

Drugi dom

Przyjazna i rodzinna atmosfera – to pierwsze, co dostrzeżemy po przekroczeniu progu klimatycznego budynku szkoły. To również poczucie bezpieczeństwa. – To miejsce, w którym dzieci chętnie przebywają, nawiązują przyjaźnie z rówieśnikami – zaznacza mama szóstoklasisty. – Są rozumiane i z otwartością przyjmowane przez nauczycieli. Pani Sylwia, mama trzech absolwentów i czwartoklasistki, dopowiada: – Nauczyciele doskonale dostrzegają problemy dzieci i wiedzą, jak im zaradzić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sami uczniowie podkreślają, że panuje tu dobra atmosfera. Olek z VIII b przyznaje: – Świetnie się dogadujemy i kolegujemy ze sobą, choć czasami trochę sobie dokuczamy, wiadomo, że nikt nie jest kryształowy. – Wydaje mi się, że problemy są potrzebne, bo ich rozwiązywanie zawsze czegoś nas uczy – dodaje Oliwia.

Stawiają na języki

Bardzo mocną stroną szkoły są języki obce. Wszystkie klasy już od zerówki mają 5 godzin języka angielskiego tygodniowo. – Dzięki konwersacjom z native speakerem uczniowie mają możliwość osłuchania się z językiem, a tempo wypowiedzi przestaje im przeszkadzać – mówi Ewa Szostek, anglistka. – Uczniowie z sukcesami biorą udział w językowych konkursach, bez problemu uzyskują prestiżowe certyfikaty uniwersytetu Cambridge.

Wszyscy uczniowie od I klasy uczą się drugiego języka – hiszpańskiego, francuskiego lub niemieckiego. – Oprócz typowo praktycznych spraw zależało nam na nauce języków bez posyłania dzieci na dodatkowe zajęcia – przyznaje p. Anna, mama dwóch absolwentów, szóstoklasisty i przyszłorocznej uczennicy I klasy. – Chcieliśmy wszystko „ogarnąć” w jednym miejscu. I nam się to udało.

Kreatywnie i nowocześnie

Szkoła dużą wagę przykłada do przygotowania do egzaminu 8-klasisty – zaczyna się ono już od VI klasy. To pozwala uczniom osiągać bardzo dobre wyniki i bez problemów kontynuować naukę w wybranych przez nich szkołach ponadpodstawowych. Sprzyjają temu niewielkie liczebnie klasy.

Reklama

Z tradycją idzie w parze nowoczesność. Jarosław Swatek, współwłaściciel firmy STM, która niedawno podpisała z zakonem braci szkolnych długoletnią umowę na zarządzanie szkołą, wymienia: – W ramach programu Laboratoria Przyszłości szkoła otrzymała drukarkę 3D i zestawy klocków konstrukcyjnych. Dzięki tej inicjatywie uczniowie mogą rozwijać swoje kompetencje w dziedzinie nauki i techniki. Klasy są wyposażone w tablice multimedialne. Na Facebooku można śledzić naszą dużą aktywność – relacje z warsztatów, wycieczek, obchodów oficjalnych i tych mniej poważnych świąt: od pierwszego dnia wiosny po Dzień Tabliczki Mnożenia. Przed nami otwarcie klasy biologiczno-chemicznej, dzięki czemu młodzież będzie mogła jeszcze lepiej rozwijać zainteresowania.

Przekazują wartości

Wartości chrześcijańskie pielęgnują bracia szkolni. Codziennie uczniowie w charakterystycznych niebieskich koszulkach z emblematem szkoły wędrują na salę gimnastyczną na poranną modlitwę, a raz w miesiącu uczestniczą we Mszy św. w pobliskim kościele. Bardzo istotną dla rodziców i ich dzieci sprawą jest całościowe przygotowanie do Pierwszej Komunii św., uwieńczone przepiękną uroczystością na Jasnej Górze. Kolejnym etapem jest bierzmowanie w tutejszym kościele parafialnym. – W szczególny sposób świętujemy Dzień Patrona Szkoły, św. Jana de La Salle. I tak jak on stawiał na wychowanie przez wartości religijne, tak i my tego się trzymamy – podkreśla br. Wiesław Telega, który pracuje tu od 24 lat.

Wsłuchani w uczniów

– Dziecko jest zawsze na pierwszym miejscu, niezależnie od jego zdolności. Ważną rzeczą dla nas jest wspieranie również dzieci słabszych. Myślę, że to jest konieczne w dzisiejszym świecie – przyznaje Joanna Jakubowska, nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego. Dzieci z uśmiechem przychodzą do szkoły, traktują ją jak ich drugi dom. I jak w każdym domu, tak i tu czeka na nie smaczny obiad, od podstaw przygotowywany w szkolnej kuchni.

Reklama

– Nasza szkoła daje bardzo dużo możliwości rozwoju, trzeba tylko dzieci odpowiednio do tego zachęcić, tworząc dostosowany do zainteresowań i pasji program zajęć dodatkowych. Zachęcamy każdego ucznia do pracy i zdobywania wiedzy. Motywację mamy w genach – mówi Daria Lasoń, nauczycielka muzyki, związana ze szkołą od pierwszego dzwonka, który w niej zabrzmiał w 1998 r. – Dzieciaki mają fantastyczne pomysły i warto to wykorzystywać. Tylko trzeba pomyśleć, jak je zrealizować. Rolą nauczycieli jest doprowadzenie ich do wyznaczonego przez siebie celu – uzupełnia Iwona Chudzicka, nowa dyrektor szkoły.

Uczniowie biorą udział w bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych – od szachów, przez zajęcia kreatywne i eksperymentalne oraz małego architekta, po robotykę i naukę programowania. W harcerstwie chcą zdobywać sprawności na całe życie. Dużą wagę szkoła przykłada do rozwoju fizycznego. Oprócz tradycyjnych SKS-ów wszystkie dzieci mogą się uczyć tenisa stołowego i doskonalić umiejętność pływania. Korzystają też z lasaliańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w pobliskim Kopcu.

W szkolnym ogrodzie

Po skończonych zajęciach ciekawy wypoczynek oferuje świetlica, w której dzieci mogą przebywać aż do godz. 17, co jest rzadko spotykane w innych placówkach. – Robimy dużo kreatywnych rzeczy, gramy w planszówki, przy których zawsze jest mnóstwo emocji. Z p. Anią nigdy nam się nie nudzi – mówi Monika z czwartej klasy.

Mimo że szkoła znajduje się w centrum miasta, dzieci mają kawałek zielonego świata pośród rozłożystego starodrzewu. Teren jest dostosowany do każdej grupy wiekowej. Młodsi korzystają z placu zabaw, starsi wspinają się na pająka i grają w piłkę. A kiedy pogoda na to pozwala, nauczyciele organizują lekcje na świeżym powietrzu. Już niedługo powstanie tu szkolny ogródek uprawny, gdzie dzieci będą mogły hodować rośliny, obserwować, jak rosną, i zbierać pierwsze plony.

Reklama

* * *

Absolwenci szkoły potrafią się zachować w każdej sytuacji. Mają kręgosłup moralny i wiedzę gwarantującą dobry start w przyszłość. Rodzice mają zaś pewność opieki na najwyższym poziomie i gwarancję wykorzystania maksymalnego potencjału swoich pociech.

Szkoła im. św. Jana de La Salle,
Częstochowa, ul. Pułaskiego 71
tel. 34 324 72 48
www.delasalle.edu.pl
www.facebook.com/jandelasalle
Dzień otwarty
19 kwietnia, godz. 17-19
Godziny otwarte (dla tych, którzy chcą zobaczyć codzienne funkcjonowanie szkoły): każdy wtorek w godz. 9-11

2023-04-03 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ambongo: szkoły katolickie dla wierzących nauczycieli

[ TEMATY ]

nauczyciele

Kongo

szkoły katolickie

W katolickich szkołach w Republice Demokratycznej Konga mogą odtąd nauczać jedynie praktykujący katolicy. Decyzję tę ogłosił 4 października stołeczny arcybiskup kard. Fridolin Ambongo. Kapłanom i dyrektorom, którzy nie podporządkują się do tego zalecenia zagroził sankcjami kanonicznymi. Podkreślił zarazem, że w ten sposób chce się przyczynić do zachowania katolickiej tożsamości kościelnych szkół.

Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką ze strony rządu i związków zawodowych. Kard. Ambongo ustosunkował się do tego na trwającym jeszcze posiedzeniu episkopatu. „Dla mnie sprawa ta jest całkiem jasna – powiedział. - Jeśli nasze szkoły mają się nazywać katolickimi, to oznacza, że muszą mieć także katolicką tożsamość. Jeśli tej katolickiej tożsamości nie będzie, to nie wiem, co my jeszcze robimy w tych szkołach” – powiedział arcybiskup Kinszasy. Krytykom przypomniał, że prawa Kościoła w tym względzie są gwarantowane na szczeblu międzynarodowym przez umowę ze Stolica Apostolską.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję