Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Szkoła jak marzenie

O bogatej ofercie, indywidualnej pracy z uczniem i rodzinnej atmosferze szkoły mówi dr Magdalena Kielska – dyrektor Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA w Jaworznie. Placówka ma od niedawna swojego patrona. Został nim św. Józef. Uroczystego ogłoszenia tej wiadomości dokonał 4 kwietnia bp Grzegorz Kaszak.

Niedziela sosnowiecka 17/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jaworzno

Piotr Lorenc/Niedziela

Uczniowie KANY

Uczniowie KANY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piotr Lorenc – KANA jest szkołą katolicką. Co to oznacza w praktyce i czy do szkoły przyjmowane są również dzieci innych wyznań bądź niewychowywane w żadnej religii?

Dr Magdalena Kielska – Przyjmujemy do szkoły wszystkie dzieci, niezależnie od wyznania lub jego braku, ale oczekujemy od nich i od ich rodziców uszanowania naszej wiary i zaakceptowania katolickiego charakteru szkoły. Wybór naszej szkoły oznacza także zgodę na uczęszczanie dziecka na lekcje religii. Zawsze, jeszcze przed przyjęciem dziecka do szkoły, rozmawiam o tym z rodzicami, bo to kwestie delikatne i ważne.

Jak ocenia Pani poziom nauczania w szkole?

Poziom nauczania niewątpliwie zależy nie tylko od nauczycieli, ale także od uczniów, z którymi w danym momencie pracujemy. A pracować chcemy z każdym dzieckiem, bo uważamy, że warto! Dlatego rankingi nie są dla nas najważniejsze, bo rzadko kiedy są rzeczywistym odzwierciedleniem faktycznych osiągnięć naszych dzieci. Każde jest niepowtarzalne i inne, zatem porównywanie dzieci między sobą często jest niesprawiedliwe. Żyjemy jednak w określonej rzeczywistości i rozumiem, że dla wielu wyniki nauczania ujęte w cyfrach są ważne. Mimo to staramy się pracować z uczniami w taki sposób, by sami bardziej doceniali współpracę niż rywalizację. Brak umiejętności pracy w zespole jest w wymiarze społecznym naszą słabą stroną. Coraz częściej mówi się też o tzw. kompetencjach rozszerzonych, czyli umiejętności korzystania z wiedzy i doświadczenia innych. Warto nad tym pracować od wczesnych lat szkolnych, bo daje to niezwykłe rezultaty w dalszym życiu i pracy zawodowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W jaki sposób i w jakim stopniu realizowane jest indywidualne podejście do nauczania?

Indywidualne podejście do ucznia to nie to samo co indywidualne nauczanie. W naszej szkole uczniowie uczą się w klasach, ale są to małe, kameralne klasy, wszyscy dobrze się znamy, dlatego mamy możliwości indywidualnego postrzegania każdego. A to nic innego jak poznanie potrzeb i możliwości dziecka, jego mocnych i słabych stron, dopasowanie sposobu pracy i jej tempa do jego możliwości. To naprawdę jest możliwe, ale tylko w małej grupie. W licznych klasach zwyczajnie nie ma na to czasu, nawet gdyby nauczyciel bardzo tego chciał.

Reklama

Czy dzieci mogą być w szkole do godziny 16.30? Co wtedy robią?

Uczniowie mogą przebywać w szkole po lekcjach do 16.30. Oczywiście, z naturalnych powodów, dotyczy to przede wszystkim uczniów młodszych. Nasza świetlica to zorganizowane zajęcia – możliwość odrobienia zadania domowego, poćwiczenia czytania lub pisania, ale także gry i zabawy zespołowe. Pozwalamy też dzieciom na brak aktywności, na nudę i odpoczynek. Nie ma bardziej kreatywnego czasu jak nuda i to nuda w grupie. Natychmiast pojawiają się pomysły, co robić i jak zagospodarować czas. Nasi uczniowie mogą także odpoczywać w ulubionym przez nich miejscu – w tzw. pokoju ciszy, który w najbliższych dniach będziemy przekształcać w profesjonalną salę sensoryczną. To będzie takie miejsce, gdzie będzie można posiedzieć, poleżeć, pomarzyć, pomyśleć. Taka przestrzeń – fizyczna i duchowa – jest niezbędna każdemu. I to też staramy się dzieciom pokazać. Dzisiejszy świat wymaga od nas stałej aktywności, bycia non stop w ruchu. Paradoksalnie to nas niszczy. Obecne pokolenie dwudziesto– i trzydziestolatków jest przez to permanentnie zmęczone. Pokazujemy zatem dzieciom, jak ważne są momenty wyciszenia, uspokojenia, po prostu bycia. Sami byliśmy zaskoczeni, jak bardzo dzieci ten pokój ciszy polubiły i jak bardzo im go brakowało w czasie pandemii. Gdy przekształcimy go w salę sensoryczną, stanie się też miejscem prowadzenia zajęć profilaktycznych i terapeutycznych.

Jakie zajęcia dodatkowe są w ramach czesnego, a jakie są płatne dodatkowo?

Mamy w szkole różne zajęcia dodatkowe. Każdego roku proponujemy inne, bo pojawiają się nowi uczniowie, a wraz z nimi ich potrzeby, zainteresowania i oczekiwania. Niezmiennie, małe dzieci lubią zajęcia artystyczne i te są w naszej ofercie zawsze. Jak dotąd zajęcia plastyczne, matematyczne, dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, język hiszpański i najbardziej chyba przez uczniów ulubione warsztaty kulinarne realizowane są, obok podstawy programowej, w ramach czesnego. Dodatkowe, takie jak jazda konna, robotyka, basen, samoobrona są dodatkowo płatne i prowadzone przez zewnętrznych instruktorów. Staramy się, aby dodatkowe koszty nie przerastały możliwości rodziców naszych uczniów.

Reklama

Czy często organizowane są pozaszkolne aktywności i wycieczki?

Tak, wycieczki, wyjścia i spotkania edukacyjne realizowane są bardzo często. Stanowią integralny element programu nauczania i wychowania w naszej szkole. Poważniejsze wycieczki odbywają się raz w miesiącu, a te mniej spektakularne nawet raz w tygodniu. Są to wyjazdy do instytucji kultury jak np. teatr, filharmonia, ale także wyjścia do naszych rodzimych ciekawych miejsc na mapie Jaworzna jak Geosfera, Muzeum Miejskie, Miejska Biblioteka Publiczna, Atelier Sztuki itp. W ramach cyklu „Spotkanie z ciekawym gościem” zapraszamy do szkoły osoby wykonujące interesujące zawody lub mające ciekawe zainteresowania lub hobby. Są wśród nich znani aktorzy, kompozytorzy, naukowcy, ale też rodzice naszych uczniów!

KANA to kameralna, można by powiedzieć rodzinna szkoła. Jakie są zalety i wady małej szkoły?

Niewątpliwą zaletą małej szkoły jest możliwość dostrzeżenia każdego ucznia, z jego możliwościami, talentami, ale i trudnościami. Można zatem szybko i skutecznie reagować na problemy, a talenty szlifować. Mała szkoła to także szkoła bezpieczna, nikt się nie zagubi, nie zniknie w tłumie. Są też wady – na pewno większa szkoła to więcej uczniów, to zatem więcej radości i pomysłów. Nie bez znaczenia jest też strona ekonomiczna – większe środki dają większe możliwości. Coś za coś, jak to zwykle w życiu.

Reklama

Czy szkoła wspiera także dzieci z problemami?

Tak, oczywiście. Staramy się ciągle poszerzać kadrę specjalistów – mamy w szkole pedagoga, logopedę, terapeutę pedagogicznego oraz psychologa. Nawiązaliśmy też współpracę z Niepubliczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną Meritum, której specjaliści wspierają nas w tym niełatwym zadaniu. Dzięki tej współpracy na terenie naszej szkoły uczniowie mogą skorzystać z treningu/terapii A. Tomatisa. To nowoczesna metoda dla uczniów z problemami z koncentracją, z nadpobudliwością psychoruchową, ale także pomagająca im np. w nauce języków obcych. Mamy także w szkole regularne dyżury pedagoga szkolnego dla rodziców – dostrzegamy bowiem, że borykają się oni z różnymi problemami swoich dzieci i potrzebują rozmowy, porady i wsparcia.

A co z edukacją domową? Czy taką formę też przewidujecie?

Jak w każdej szkole również i u nas uczniowie mogą w dowolnym momencie skorzystać z tej formy edukacji. Uczniów uczących się w domu nie obowiązuje czesne. Wartością dodaną jest natomiast to, że współpracujemy z Polską Szkołą Internetową, dzięki czemu nasi uczniowie mają bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej przez cały rok szkolny. Platforma ta wspiera ich w codziennej pracy w domu. Ponadto nasi „domowi uczniowie” korzystają z wycieczek, wyjazdów i imprez organizowanych przez szkołę, więc nie tracą też kontaktów z rówieśnikami. To jest o tyle ważne, że kiedy wracają z edukacji domowej do nauczania stacjonarnego w szkole, od razu czują się w niej dobrze.

2023-04-19 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patronka Jaworzna

Niedziela sosnowiecka 28/2020, str. IV

[ TEMATY ]

patron

Jaworzno

Piotr Lorenc

Procesja na wejście

Procesja na wejście

Minęło 14 lat od ogłoszenia Matki Bożej Nieustającej Pomocy patronką miasta. Z tej okazji to znamienne wydarzenie jest przypominane i rozgłaszane.

Nie inaczej było i w tym roku. W sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym w porządku świątecznym sprawowane były Msze św. Sumie odpustowej przewodniczył ks. prof. Leszek Szewczyk. Wspólnie z nim liturgię sprawował proboszcz parafii ks. Józef Lenda, a zarazem kustosz sanktuarium i ks. Adrian Łukowicz. W Liturgii uczestniczył prezydent Jaworzna Paweł Silbert, Tadeusz Kaczmarek – przewodniczący Rada Miasta, radni oraz mieszkańcy Jaworzna. – Uwielbiając w Matce Bożej dobroć Pana Boga pragniemy podziękować za wszelkie łaski, które nam zsyła. Ona jest patronką naszego miasta i ma w nim swoje szczególne miejsce. Jest nim nasze sanktuarium na Osiedlu Stałym, w którym znajduje się kopia cudownego wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ukoronowana przez Jana Pawła II 14 czerwca 1999 r. podczas spotkania z wiernymi w Sosnowcu. Właśnie tu, w tym sanktuarium, z cudownego obrazu Maryja stale na nas spogląda, wysłuchuje naszych próśb i udziela łask – powiedział ks. Lenda.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

[ TEMATY ]

Matka Boża

3 Maja

zawierzenie

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Nawiązuje do istotnych faktów z historii Polski - ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, którego dokonał obecny przewodniczący KEP z okazji 1050-lecia chrztu Polski - abp Stanisław Gądecki.

W czasie najazdu szwedzkiego, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, król Jan Kazimierz złożył uroczyste śluby, w których zobowiązywał się m.in. szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną.

CZYTAJ DALEJ

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Ewangelia (J 15, 9-17)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję