Reklama

Z wizytą w parafii

Świątynia zajaśniała nowym blaskiem

Piękną słoneczną pogodą i otwartymi sercami przywitała 22 maja br. biskupa płockiego Stanisława Wielgusa położona na krańcu naszej diecezji parafia Zegrze (z siedzibą w Woli Kiełpińskiej). Tego dnia odbywała się tu wizytacja kanoniczna, dokonano także poświęcenia odrestaurowanej świątyni parafialnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Antoniego w Zegrzu (z siedzibą w Woli Kiełpińskiej)
Patron parafii: św. Antoni
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Antoniego
Dekanat: serocki
Miejscowości: Bolesławowo, Borowa Góra, Dębe, Dębinki, Dosin, Guty, Izbica, Jachranka, Jadwisin, Karolino, Kępiaste, Ludwinowo Dębskie, Ludwinowo Zegrzyńskie, Marynino, Skubianka, Stanisławowo, Szadki, Wola Kiełpińska, Wola Smolana, Zegrzynek
Proboszcz: ks. kan. Mieczysław Zdanowski
Wikariusz: ks. mgr Andrzej Bytner
W parafii działają: Parafialna Rada Duszpasterska, Parafialna Rada Gospodarcza, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Koła Żywego Różańca, grupa czcicieli Miłosierdzia Bożego, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, chór, koło charytatywne, schola młodzieżowa, schola dziecięca, ministranci, lektorzy, asysta, Akcja Katolicka
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 8.30, 10.30, 16.00

Historia i współczesność parafii

Miejscowy proboszcz ks. kan. Mieczysław Zdanowski, witając przed wieczorną Eucharystią Biskupa płockiego, pokrótce przypomniał w swym sprawozdaniu dzieje tej istniejącej od XII w. parafii. Aż do XIX w. jej siedziba znajdowała się w Zegrzu, potem została przeniesiona do sąsiedniej Woli Kiełpińskiej. Obecny kościół ufundowany przez Macieja Radziwiłła został zbudowany w latach 1895-99. Jak przypomniał Ksiądz Kanonik, z parafią było związanych wiele osób zasłużonych dla kultury polskiej. Należą do nich m.in.: dramaturg Jerzy Szaniawski, a także bł. ks. Roman Archutowski.
Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, specyficzną cechą parafii Zegrze jest jej lokalizacja niedaleko Warszawy. Na terenie parafii funkcjonuje ok. 30 ośrodków wypoczynkowych, co powoduje, że w życiu religijnym parafii dość regularnie biorą udział także osoby spoza niej. Bliskość stolicy z jej uczelniami, a także Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin powoduje, że znaczny odsetek parafian legitymuje się wyższym wykształceniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia duszpasterskie

Ksiądz Proboszcz podkreślił, że w parafii rośnie liczba uczestników Mszy św., wzrasta także liczba osób przystępujących do Komunii św. i sakramentu pokuty. Od lat 80. rozwija się kult Miłosierdzia Bożego, pogłębiony zwłaszcza w rodzinach podczas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, jaka miała miejsce w latach 1996-99.
Do najważniejszych wydarzeń duszpasterskich ks. M. Zdanowski zaliczył dobre przeżycie Roku Jubileuszowego. Powstały z tej okazji nowe koła różańcowe, zorganizowano także wiele pielgrzymek autokarowych. Rozpoczęto także przygotowania do intronizacji Serca Jezusowego - jest to wyraz starań o przywrócenie właściwego miejsca nabożeństwom pierwszopiątkowym.
Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, duszpasterze parafialni przywiązują wielką wagę do kolportażu pism katolickich. Obok Niedzieli mieszkańcy chętnie kupują parafialny miesięcznik Antoni istniejący już od 6 lat. Wydano także książkowe opracowanie pt. Zegrze - Wola Kiełpińska. Dzieje parafii i okolic.
Żywotność wspólnoty odzwierciedlają działające w niej ruchy i stowarzyszenia. Na specjalnym spotkaniu ich przedstawiciele złożyli sprawozdanie ze swej działalności. W parafii istnieje więc 30-osobowe dziecięce koło Papieskiego Dzieła Misyjnego, funkcjonuje tu także 9-osobowa grupa lektorów. Liturgię uświetniają swym śpiewem trzy zespoły muzyczne: Dziecięca Schola "Hosanna", zespół młodzieżowy oraz chór, w liturgicznej służbie ołtarza uczestniczy zaś 30 ministrantów. Duszpasterską pracę wspierają swą modlitwą członkinie 8 Kół Żywego Różańca i grupa czcicieli Bożego Miłosierdzia; o właściwy przebieg i oprawę procesji eucharystycznych dba natomiast asysta procesyjna. Jak zaznaczyła przedstawicielka tej ostatniej grupy, radością napawa fakt, że coraz więcej osób młodych zgłasza się do asysty.
Samarytańską posługę wśród potrzebujących pełni Parafialny Zespół Caritas, który m.in. wspiera istniejące w parafii świetlice terapeutyczne. Ważną rolę spełnia także oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jego członkowie nie poprzestają na zaangażowaniu się w dzieła ściśle religijne, lecz zajmują się np. organizowaniem młodzieżowych zabaw przeżywanych w duchu chrześcijańskim.
Ścisłymi współpracownikami Księdza Proboszcza są członkowie dwóch parafialnych rad: duszpasterskiej i gospodarczej, parafialne inicjatywy chętnie wspierają także druhowie miejscowej OSP. W parafii działa też Akcja Katolicka i Ruch Rodzin Nazaretańskich.

Reklama

Dokonania materialne

Ksiądz Proboszcz przypomniał także dzieła materialne, jakich udało się dokonać od czasu ostatniej wizytacji. Najważniejsze prace związane były z kapitalnym remontem pięknego zabytkowego kościoła. Wyremontowano więc gruntownie więźbę dachową, wykonano nowe obróbki blacharskie i rynny, usunięto stare tynki z elewacji i położono nowe, odnowiono gzymsy i inne elementy sztukatorskie, jak również pomalowano cały kościół. Fronton wzbogacił się o figury apostołów Piotra i Pawła, ufundowane przez parafian. Odnowiono pamiątkową tablicę umieszczoną w 10. rocznicę odzyskania niepodległości (w 1928 r.) oraz ufundowano nową - upamiętniającą Wielki Jubileusz Roku 2000 i renowację świątyni. W kościele wymieniono okna, instalację elektryczną, nagłośnienie, przebudowano prezbiterium, wykonano nową podłogę i meble, założona została także instalacja alarmowa.
Wraz z remontem elewacji odnowiono dzwonnicę i gruntownie wyremontowano parkan oraz stuletnią figurę Matki Bożej. Dzięki współpracy z Urzędem Gminy wybudowano parking przy kościele. Ponieważ stary dom parafialny ma już 100 lat, zaszła konieczność zbudowania nowej plebanii. Obecnie budowla jest w tzw. stanie surowym zamkniętym.
Ważną kwestią było też porządkowanie otoczenia. Położono chodniki z kostki brukowej, odwodniono nową plebanię, w starej zaś wykonano remont instalacji sanitarnej. Na bieżąco trwa konserwacja i porządkowanie cmentarza, odnowiony został parkan, powstał też nowy parking przy cmentarzu. Odszukano i zbudowano nowy nagrobek rodziców Jerzego Szaniawskiego oraz odnowiono niektóre zabytkowe nagrobki.

Wizyta Księdza Biskupa

Wizytacja rozpoczęła się od odwiedzenia przez Księdza Biskupa szkół w Jadwisinie i Woli Kiełpińskiej. Biskup Stanisław spotkał się z uczniami i nauczycielami, zapoznał z problemami pracy szkół, zwiedził też budynki szkolne i ich otoczenie. W programie wizyty znalazło się także spotkanie z kapłanami, pracownikami parafialnymi oraz wizyta u chorego.
Bezpośrednio przed uroczystą Eucharystią Ksiądz Biskup odwiedził miejscowy cmentarz, na którym w otoczeniu kapłanów i licznej grupy wiernych przewodniczył modlitwie za zmarłych parafian. Wieczorna Eucharystia zgromadziła 56 kandydatów do bierzmowania, członków ich rodzin, świadków, a także wielu parafian. Ksiądz Biskup skierował do zebranych homilię, w której powiedział m.in.: "Dziękuję Księdzu Proboszczowi za powitanie i prezentację parafii. Bardzo się cieszę, że tyle osób przystępuje tu do sakramentów św., choć z pewnością są i tacy, którzy nie czują więzów z Kościołem i za nich powinniśmy się modlić. Naszą miłość bliźniego okażemy najlepiej, jeśli będziemy zachęcać ich do kontaktu z Bogiem.
Dziękuję także za dokonania w zakresie troski o kościół materialny, o cmentarz i o inne sprawy związane z pracą parafii. Dziękuję Księdzu Kanonikowi za jego postawę kapłańską i wam, którzyście mu pomogli, bo bez was sam nie dałby rady. Podobnie dziękuję Księdzu Andrzejowi za jego pracę wśród młodzieży, za to, że jest tak oddany kapłańskiej służbie (...)".
Ksiądz Biskup zwrócił się także do bierzmowanych, mówiąc m. in.: "Przez ten sakrament staniecie się ludźmi dojrzałymi religijnie. Otrzymacie dary Ducha Świętego, które mają was nauczyć rozróżniać dobro od zła, co w naszych czasach nie jest takie proste, ponieważ ludzie zatracają poczucie grzechu i sumienie. Żyjemy w czasach, kiedy zło wciska się do naszych dusz poprzez TV, radio, gazety, wideo i Internet.
Źródłem tego zła jest głównie chciwość pieniądza. Dla niej wielu ludzi jest gotowych zniszczyć wszystko co dobre i piękne. Niech to bierzmowanie sprawi, że wasze życie będzie lepsze i piękniejsze".
Po Eucharystii i nabożeństwie majowym Ksiądz Biskup poświęcił odnowioną elewację kościoła oraz zabytkową figurę Matki Bożej.
W uroczystości wzięli udział liczni goście: dyrektor Wydziału Budownictwa i Sztuki Sakralnej Kurii ks. inf. Aleksander Pasternakiewicz, prepozyt Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej ks. inf. Saturnin Wierzbicki (pracujący w parafii Zegrze jako wikariusz w latach 1967-73), kapłani z dekanatu serockiego z dziekanem ks. prał. dr. Janem Kasińskim na czele, a także przedstawiciele lokalnych władz i służb konserwatorskich, zaangażowanych w renowację kościoła.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy biskup sosnowiecki: pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego

2024-05-16 14:34

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

bp Artur Ważny

Pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego, słabej relacji z Panem Bogiem i ludźmi - powiedział w czwartek w Radiu eM nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny. W diecezji w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych.

"To wpływa na naszą tożsamość, a kiedy znamy naszą tożsamość, to wiemy, co mamy robić. Jeśli ludzie nie wiedzieli, kim są, to robili różne dziwne rzeczy. Trzeba ten proces odwrócić, trzeba wrócić do źródła" – wyjaśnił gość Radia eM.

CZYTAJ DALEJ

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45

[ TEMATY ]

II wojna światowa

archidiecezja krakowska

straty

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Łupem okupanta niemieckiego padły przede wszystkim cenne przedmioty złotnicze. Doszczętnie zostały ograbione z najcenniejszych pamiątek historycznych i z najstarszych zabytków złotniczych w Polsce skarbce kościelne w: Gdańsku, Trzemesznie, Poznaniu, Gnieźnie, Krakowie, Kaliszu, Warszawie, Sandomierzu, Lublinie, Płocku. Po wojnie powrócił tylko skarbiec krakowski, trzemeszeński, wielicki i sandomierski oraz część skarbca poznańskiego. Nie ocalało nic z darów Zygmunta III dla katedry warszawskiej .

CZYTAJ DALEJ

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

[ TEMATY ]

sport

duszpasterstwo

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

„Sport odgrywa coraz ważniejszą rolę w społeczeństwie, kształtując codzienne życie wielu ludzi. Jest sposobem spędzania wolnego czasu, który wzbudza zainteresowanie i możliwości spotkania, łączy, tworzy wspólnotę, dynamizuje życie w sposób uporządkowany i pielęgnuje marzenia, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń” - napisał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję