Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W Rodzinie Różańcowej

„Nie smućcie się, bo Ja będę zawsze przy was” i „Odmawiajcie gorliwie Różaniec”! – te słowa wypowiedziała Maryja podczas objawień w Gietrzwałdzie.

Niedziela sosnowiecka 20/2023, str. V

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

Zbigniew Dzieciątkowski

Procesja podąża z darami do ołtarza

Procesja podąża z darami do ołtarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatnią sobotę kwietnia do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej – Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia przybyły wspólnoty Żywego Różańca z diecezji sosnowieckiej. Eucharystii przewodniczył pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. Do licznie przybyłych pielgrzymów kazanie wygłosił redaktor sosnowieckiej edycji Tygodnika Katolickiego Niedziela ks. Tomasz Zmarzły.

200 lat historii

Spotkanie rozpoczęło się konferencją delegata biskupa ds. misji i dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji sosnowieckiej ks. Marka Zaręby. – Założycielka Żywego Różańca Paulina Jaricot w 1819 r. założyła organizację, która miała się zajmować zbiórką funduszy na działalność katolickich misji zagranicznych. W jej ramach stworzyła 10-osobowe grupy, które modliły się w intencji misji, wspierały je materialnie i upowszechniały tę ideę w społeczeństwie. Działalność ta dała początek, założonemu oficjalnie w 1822 r. w Lyonie, Papieskiemu Dziełu Rozkrzewiania Wiary, a w 1826 r. ruchowi Żywego Różańca. Misja Kościoła nadal trwa poprzez nasze zaangażowanie: modlitwę, intencje misyjne i materialne wsparcie. W ten sposób angażujemy się w misję głoszenia słowa Bożego i „obsługiwania stołów” – powiedział ks. Marek Zaręba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Różaniec siłą

Reklama

Po konferencji pielgrzymi odmówili wspólnie modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem. Następnie kustosz sanktuarium i moderator diecezjalny Żywego Różańca ks. Andrzej Stasiak zaprosił wszystkich na XI Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 2-3 czerwca br. Spotkanie odbywać się będzie pod hasłem „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. Nawiązuje ono do tematyki szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej stanowiącej duchowe przygotowanie do jubileuszu 200-lecia powstania Żywego Różańca.

Przesłanie z Gietrzwałdu

Podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, kazanie wygłosił ks. Tomasz Zmarzły. Nawiązując do obecności w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej i nawiedzenia wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, odniósł się do innych znaków ukazujących tę samą osobę – Maryję.

Reklama

– Ponad tysiącletnia historia naszego narodu od początku jest złączona z Najświętszą Maryją Dziewicą. Ona była i jest naszą drogą do Chrystusa, naszego Zbawiciela. W tym roku przeżywać będziemy 146 lat od objawień w Gietrzwałdzie. Tam Matka Boża przemówiła po polsku do widzących. Objawienia miały miejsce w 1877 r., od 27 czerwca do 16 września. Maryja ukazywała się 12-letniej Justynie Szafryńskiej i starszej o rok Barbarze Samulowskiej. Objawiała się w sumie 160 razy. Mówiła: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali Różaniec”; „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”. Dwa ostatnie zdania Maryi brzmiały: „Nie smućcie się, bo Ja będę zawsze przy was” oraz „Odmawiajcie gorliwie Różaniec”! My jako wspólnota Żywego Różańca wypełniamy te słowa codziennie, bo wiemy, że gdy brak pokoju – trzeba wziąć do ręki różaniec; gdy wokół w naszej Ojczyźnie tyle zła i nienawiści – trzeba wołać: „Ucieczko grzeszników – módl się za nami!”. Gdy brak nam wiary i miłości: „Pod Twoją obronę uciekamy się Maryjo!” – podkreślił ks. Tomasz Zmarzły. Kazanie zakończyła pieśń śpiewana w sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Na koniec modlitewnego spotkania w imieniu wszystkich wspólnot życzenia Jego Ekscelencji złożyły przedstawicielki Żywego Różańca z parafii św. Antoniego z Dąbrowy Górniczej-Gołonoga. Tradycyjnie wszyscy zgromadzeni na zakończenie udali się na ofiarowanie za główny ołtarz z łaskami słynącą figurą Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.

W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyły 33 zgłoszone, zorganizowane wspólnoty wraz z zelatorkami, duszpasterzami i pocztami sztandarowymi.

2023-05-10 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłański jubileusz

2026-06-16 14:47

Niedziela sosnowiecka 25/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

Piotr Lorenc/Niedziela

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył Jubilat

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył Jubilat

Życzeniom, serdecznościom i modlitwom nie było końca. Składali je parafianie, przyjaciele i kapłani, którzy przybyli na jubileusz 60. lecia kapłaństwa i 85. rocznicy urodzin ks. prał. Antoniego Idasiaka.

Uroczystości odbyły się 7 czerwca w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej, który ksiądz prałat wspólnie z parafianami wybudował. Najważniejszym punktem wydarzenia była koncelebrowana Msza św., której przewodniczył dostojny Jubilat, a homilię wygłosił obecny proboszcz parafii ks. Sławomir Rozner. Podczas liturgii ks. Sławomir Rozner wręczył także medal „Pro Ecclesia et Pontifice” Józefowi Królowi, a przed błogosławieństwem odsłonięta została i poświęcona tablica upamiętniająca zakończenie prac budowlanych przy świątyni.
CZYTAJ DALEJ

Jezus w dzisiejszym fragmencie Ewangelii daje nam światło: nie bójcie się!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 26-33. <- KLIKNIJ

Niedziela, 21 czerwca. Dwunasta Niedziela zwykła.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję