W kościele parafialnym św. Bartłomieja w Nienadówce 27 kwietnia o godz. 19 zebrało się około 120 wiernych, którzy przyszli, by uczestniczyć w tej niezwykłej modlitwie w drodze. Część osób niosła zapalone lampiony. Nabożeństwo prowadził ks. Jerzy Uchman, proboszcz parafii.
Spotkania ze Zmartwychwstałym
Na czele kolumny druhowie z miejscowej OSP nieśli figurę Chrystusa Zmartwychwstałego i obraz z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Obraz w niedalekiej przyszłości znajdzie się w nowej remizie, a druhowie OSP otrzymali go w darze od księdza proboszcza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przy każdej z 14 stacji kapłan intonował wezwanie: „Chrystus Zmartwychwstał”, na które zebrani odpowiadali: „Prawdziwie zmartwychwstał”. Następnie wierni słuchali fragmentów Ewangelii ukazujących spotkania ze Zmartwychwstałym Panem oraz korespondujących z tekstami Pisma Świętego krótkich rozważań. Pomiędzy stacjami zgromadzeni śpiewali pieśni wielkanocne moderowane przez parafiankę Agnieszkę Ożóg.
Blisko 1,5 km trasa wiodła od kościoła, przez pobliski parking, ku osiedlu na górce, by następnie przez posesję Zofii i Jana Ożogów wyjść na drogę zmierzającą do kapliczki przy remizie w sąsiedztwie kościoła. To przy kapliczce Matki Bożej Leżajskiej miała miejsce ostatnia stacja. Po krótkiej modlitwie księdza proboszcza przy obrazie Matki Bożej odśpiewano Apel Jasnogórski, a duchowny udzielił zebranym Bożego błogosławieństwa.
Pokonać mroki
Tak jak męka Chrystusa kojarzy się nam z ciemnicą i mrokami okrywającymi Golgotę, tak tajemnica Zmartwychwstania Jezusa to światło poranka Wielkiej Niedzieli. Chrystus, jako pogromca szatana i zwycięzca śmierci, jawi się nam w promieniach chwały – niezwykłej i wiecznej światłości. Ta, wynikająca z głębi naszej wiary, idea przyświecała proboszczowi parafii św. Bartłomieja w Nienadówce ks. Jerzemu Uchmanowi przy organizowaniu tego nabożeństwa, które wpisuje się w trwający w Kościele okres wielkanocny.
Droga Światła nawiązuje do 14 stacji Drogi Krzyżowej, jest jednak okazją do adorowania nie Chrystusa umęczonego, ale Zwycięskiego. Odczytywane podczas kolejnych stacji fragmenty Ewangelii, które głoszą Dobrą Nowinę o Zmartwychwstaniu, dają każdemu wierzącemu siłę do pokonania własnych, codziennych „mroków”. Jest to okazja do osobistej medytacji, ale jest to także czas poświęcony na kontemplację Zmartwychwstałego.