Reklama

Niedziela Przemyska

Kościół jest młody

„Mamo, widziałem papieża!” – tak młodzi na żywo relacjonowali swoim bliskim spotkanie z Franciszkiem. My też tam byliśmy!

Niedziela przemyska 34/2023, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Arrchiwum ks. Macieja Fladera

To jest wielka, wspaniała tradycja rozpoczęta przez św. Jana Pawła II, która ciągle się sprawdza

To jest wielka, wspaniała tradycja rozpoczęta przez św. Jana Pawła II, która ciągle się sprawdza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzież archidiecezji przemyskiej uczestniczyła w 37. Światowych Dniach Młodzieży odbywających się w Portugalii. W pierwszym tygodniu, w tzw. dniach w diecezji, poznawali diecezję Porto, a konkretnie miasteczko Lordelo, w kolejnym etapie przeżywali centralne obchody w Lizbonie. Grupa organizowana przez diecezjalnych koordynatorów ŚDM – ks. Rafała Szmika i ks. Łukasza Dziedzica w sumie liczyła 47 osób. To młodzież z całej archidiecezji, z różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich, których łączyło pragnienie doświadczenia powszechnego Kościoła młodych – spontanicznego, radosnego i otwartego na nową kulturę i każdego napotkanego człowieka.

Gościnne Lordelo

Reklama

Dni w diecezji grupa przeżywała w Lordelo – miejscowości leżącej ponad 20 km od Porto. Tam młodzież poznawała kulturę Portugalii. Wolontariusze z Lordelo starali się pokazać piękno ich małej ojczyzny, bogactwo tradycji i siłę rodziny, które z wielką gościnnością przyjęły pielgrzymów z Polski i Indii. W ramach tych dni grupa zapoznała się także z kuchnią portugalską obfitującą w niezwykle smaczne słodkości, a także tradycyjne potrawy. Bardzo ciekawym doświadczeniem było uczestnictwo w odpuście parafialnym ku czci Chrystusa Zbawiciela – najpierw we Mszy św., następnie w procesji po miasteczku. Mieszkańcy udekorowali całą trasę dywanem z kwiatów i farbowanych trocin. Ponieważ miasteczko to słynie z wyrobów mebli drewnianych, to właśnie elementy trocin stanowiły bazę do tworzenia niezwykle kolorowych dekoracji. Znamiennym szczegółem był fakt, że niemal całe miasteczko wychodziło na trasę procesji, aby w ciszy uczestniczyć w modlitwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeden z dni w diecezji był poświęcony modlitwie i spotkaniu w Porto. W tym pięknym nadmorskim mieście zgromadziło się (jak podawali organizatorzy) blisko 50 tys. młodych ludzi. Msza św., odbywająca się w parku miejskim, była wielką manifestacją wiary, radości i młodości. To był przedsmak tego, co czekało młodych w Lizbonie. Z Lordelo młodzież wyjechała niezwykle ubogacona dobrocią i gościnnością mieszkańców. A kwintesencją tego była wiadomość wysłana przez jedną z rodzin już po wyjeździe: „Zapraszamy zawsze do Portugalii. Pamiętajcie, że macie teraz rodzinę i dom w Portugalii”.

Doświadczenie pięknego Kościoła

Lizbona przez tydzień stała się duchową stolicą dla młodych. Na każdym rogu miasta plakaty witały gości. Tłumy młodych wypełniały ulice, metro, place i kościoły. Dla mieszkańców było to niezwykle radosne i wzruszające doświadczenie. Często ze łzami w oczach patrzyli na śpiewających w metrze ludzi. Można powiedzieć, że Światowe Dni Młodzieży były nie tylko dla młodych okazją do weryfikacji swojej wiary.

Organizatorzy przygotowali mnóstwo propozycji. Obok centralnych nabożeństw i wydarzeń, młodzież do południa uczestniczyła w katechezach, mogła wziąć udział w wydarzeniu Polska Lizbona, organizowanych przez Biuro Krajowe ŚDM, a także wielu innych propozycjach, których było pełno w tych dniach.

Grupa z Przemyśla skorzystała z okazji, aby odwiedzić Fatimę – duchową stolicę Portugalii. Tam młodzież mogła zaczerpnąć z duchowego powietrza, którym oddycha cała Portugalia, a także powierzyć się Królowej Różańca Świętego i modlić się o pokój. W kolejnych dniach młodzi uczestniczyli w katechezie głoszonej przez bp. Andrzeja Przybylskiego – biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej, który wskazywał na konieczność szukania w Kościele pięknego oblicza. To te słowa – „Kościół ma piękne oblicze” – szczególnie zapadły młodzieży w sercu. Kolejnego dnia prowadzącym katechezy był kardynał nominat Grzegorz Ryś, który wskazywał na sedno miłosierdzia Bożego – dla młodzieży był to także dzień spowiedzi i zanurzania się w tajemnicy Bożego Miłosierdzia.

Widziałem papieża

Także tego dnia odbyła się ceremonia powitania papieża Franciszka we wspólnocie ŚDM. Dla wielu młodych była to pierwsza okazja, by widzieć na żywo następcę św. Piotra. „Mamo, widziałem papieża!” – tak młodzi na żywo relacjonowali swoim bliskim spotkanie z Franciszkiem. To doświadczenie na długo pozostanie w ich sercach. Jak i pozostałe celebracje, którym przewodniczył papież. Droga Krzyżowa, nocne czuwanie i Msza św. posłania – to wtedy młodzi katolicy czuli, że są częścią wielkiej wspólnoty, że także ich rówieśnicy borykają się podobnymi problemy z wiarą i Kościołem, a takie wydarzenia są najlepszą odpowiedzią na ich wątpliwości. Jak sami wskazują, wspólne czuwanie, adoracja w ciszy podczas sobotniego czuwania i cisza, jaka zapanowała na Kampusie Łaski, dawały jakby namacalne dowody obecności Chrystusa w tej ogromnej wspólnocie wierzących.

2023-08-14 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Lizbony: Życzę, byście czuli się „jak u siebie w domu”

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Życzę, byście czuli się „jak u siebie w domu”, w tym wspólnym domu, w którym przeżywamy Światowe Dni Młodzieży – powiedział patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente podczas Mszy św. rozpoczynającej Światowe Dni Młodzieży w stolicy Portugalii. Potrwają one do 6 sierpnia, a weźmie w nich udział papież Franciszek.

Liturgia w parku Edwarda VII w centrum Lizbony rozpoczęła się procesją celebransów: kardynałów z całego świata i portugalskich biskupów. Pozostałych kilkuset biskupów z różnych krajów wraz z księżmi stali już w pobliżu ołtarza, którego nastawa przypomniała fronton katedry. Na specjalnym podium ustawiono symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikonę Salus Populi Romani, podarowane młodzieży przez św. Jana Pawła II, które towarzyszą kolejnym edycjom tego wydarzenia. Na Mszy św. obecny był prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Zakończyła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej

Podczas tej peregrynacji obraz Maryi opuścił swój dom i dotarł do wielu ludzi i miejsc, być może nawet do ludzi i miejsc, w których Bóg został zapomniany, a nawet odrzucony – powiedział abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który 2 maja przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. dziękczynnej za peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej.

Mszę św. poprzedziły nieszpory w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie i procesja z Wizerunkiem Nawiedzenia na Jasną Górę. Modlitwie nieszporów i procesji przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce w asyście abp. Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję