Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jubileusz w Nadleśnictwie Biłgoraj

Nadleśnictwo Biłgoraj zorganizowało na swoim terenie upamiętnienie 100-lecia istnienia Lasów Państwowych.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Biłgoraj

Joanna Ferens

Leśnicy podczas Eucharystii

Leśnicy podczas Eucharystii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste obchody jubileuszowe zorganizowane zostały na placu przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Lipinach i rozpoczęły się od Mszy św. w intencji leśników, którą sprawował proboszcz, ks. Stanisław Małysz. – Gromadzimy się dzisiaj w naszej świątyni, aby modlić się w szczególny sposób w intencji pracowników Lasów Państwowych, które obchodzą 100-lecie powstania. Prosimy podczas Mszy św. Pana Boga Wszechmogącego, by wam błogosławił w tej pięknej pracy dla dobra całego społeczeństwa – powiedział.

Bogactwo historii

historia Lasów Państwowych sięga czasów odzyskania niepodległości przez Polskę – wyjaśniał Andrzej Borowiec, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. – 100-lecie Lasów Państwowych to jest data dość ogólna i umowna, gdyż tak naprawdę pierwsze depesze z Ministerstwa Rolnictwa do Nadleśnictwa Biłgoraj przychodziły już w 1918 r. Zawierały one polecenia ówczesnego ministra do nadleśniczego Lasów Państwowych, aby pojechał do Zwierzyńca i zarezerwował tartak po ustępującej armii carskiej jako mienie Lasów Państwowych. Tych Lasów Państwowych wówczas nie było dużo, a Nadleśnictwo Biłgoraj jako jedno z niewielu na Lubelszczyźnie było państwowe po odzyskaniu niepodległości. Lasy wokół Biłgoraja nigdy nie podlegały pod osobistą własność żadnego hrabiego czy ziemianina tylko zawsze służyły królowi. Jedynie w czasach zaborów należały do cara. Jednak po odzyskaniu niepodległości stały się już Lasami Państwowymi. Dlatego oficjalna data tych naszych obchodów zaplanowana na 1924 r. jest ogólnikowa, gdyż to wówczas prezydent podpisał pierwszy akt prawny odnośnie Lasów Państwowych i również wówczas został powołany pierwszy dyrektor Warszawskiej Dyrekcji Lasów Państwowych Adam Loret. To dla nas człowiek legenda. W latach 1926-28 był nadzwyczajnym delegatem Ministerstwa Rolnictwa ds. organizacji administracji Lasów Państwowych, a w roku 1933 został mianowany pierwszym dyrektorem naczelnym Lasów Państwowych. To właśnie on zintegrował i uporządkował strukturę administracyjną Lasów Państwowych i przeprowadził pierwszą inwentaryzację zasobów leśnych Polski. Był współorganizatorem nowoczesnego przemysłu drzewnego. Opracował koncepcję samowystarczalności ekonomicznej Lasów Państwowych i całą strategię funkcjonowania lasów, która przetrwała 100 lat i trwa do dzisiaj – wyjaśniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na długie lata

Zapewniamy, że ze swojej strony zrobimy wszystko, aby nasze polskie lasy były w jak najlepszym stanie – dodał dyrektor Borowiec. – Dzisiejsze wydarzenie w Lipinach, w pięknym, drewnianym kościele, w malowniczej, śródleśnej miejscowości ma na celu pokazać, że zgodnie z wolą leśników chcemy przebudowywać drzewostany, wprowadzać młode pokolenie drzew, które zagwarantuje, że przez następne setki lat las będzie trwał, rozwijał się. Chcemy pokazać, że każda populacja ma to do siebie, że się starzeje, dlatego jeśli postawimy tylko na stare drzewa, to prędzej czy później runą one na ziemię powalone zębem czasu, chorobami i szkodnikami. A do tego dopuścić nie możemy. I w tym miejscu my jako polscy leśnicy i polscy drwale gwarantujemy, że będziemy pozyskiwać drewno, dosadzać, pielęgnować i mieć pod dostatkiem surowca drzewnego na długie lata – dodał.

Dbać o lasy

– Czego życzyć Lasom Państwowym z okazji jubileuszu 100-lecia – mówił Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. – Oby tak dalej i myślę, że to są najlepsze życzenia mimo tych wielkich zagrożeń prywatyzacją czy pozbawieniem kompetencji Polski, a tak naprawdę to przez pseudoekologiczne pomysły, zniszczenie przedsiębiorstwa i jego przejęcie w konsekwencji. Mimo tych wszystkich zagrożeń, ta dzisiejsza inicjatywa i wiele innych pokazuje, że Lasy Państwowe mają wsparcie społeczne. Trzeba przede wszystkim życzyć Lasom Państwowym, aby ludzie byli za nimi, a tak jest i będzie jeśli pozostaną one w polskich rękach, gdyż to nasze największe narodowe dziedzictwo. Musimy o nie dbać, gdyż gdyby były prywatne to nie moglibyśmy do nich wchodzić, aby cieszyć się pięknem polskiej przyrody, a przez to że lasy są państwowe, są dostępne dla nas wszystkich. Lasy Państwowej mają wsparcie społeczne i to jest najważniejsze i muszą chronić naszą przyrodę i prowadzić dobrą gospodarkę leśną – życzył.

Reklama

Wspólne dobro

– Musimy walczyć o nasze polskie lasy, które są dobrem wspólnym nas wszystkich – dodał wiceminister Romanowski. – Lubelszczyzna i Ziemia Biłgorajska to miejsca, dla których Lasy Państwowe są w szczególny sposób ważne. Jest to istotna część naszej gospodarki i ochrony naszej polskiej przyrody i musimy robić wszystko, aby nigdy nie pozwolić tych lasów sprywatyzować. Lasy państwowe są wielkim bogactwem narodowym w rękach nas wszystkich. Cieszymy się, że możemy spacerować, oddychać świeżym powietrzem, zbierać owoce lasu, niezwykle dobre dla naszego zdrowia. Chcemy promować wizerunek Lasów Państwowych, pokazywać, jak bardzo są otwarte dla społeczeństwa i takie uroczystości właśnie temu służą, prowadzą wspaniałą gospodarkę i organizują wiele wydarzeń związanych z naszą narodową i chrześcijańską tradycją, bo przecież mnóstwo miejsc pamięci i bitew jest położonych właśnie na terenach Lasów Państwowych, które pełnią nieocenioną funkcję społeczną – podkreślił.

Nadzieja na przyszłość

– Kształcimy przyszłość Lasów Państwowych – zaznaczał Adam Przytuła, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju: – Kształcimy leśników w Technikum Leśnym. Po ukończeniu naszej szkoły absolwent od razu może podjąć pracę w Lasach Państwowych, parkach narodowych lub szukać innej drogi. Może kontynuować naukę na studiach wyższych, wówczas nabywa dodatkowych uprawnień i szukać zatrudnienia zarówno w regionalnych dyrekcjach, jak i generalnej dyrekcji Lasów Państwowych. My jesteśmy jedną z 11 takich szkół w całym kraju – wyjaśniał.

Reklama

Prawdziwa uczta

W programie wydarzenia znalazł się koncert sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju. Zaprezentowali się młodzi lokalni wykonawcy, z koncertem patriotycznym wystąpiła Gosia Andrzejewicz, a także zespoły NEWS i Taraka. Poczęstunek przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z gmin Potok Górny, Biszcza, Łukowa i Biłgoraj. Z pokazami przybyli także żołnierze i strażacy ochotnicy. Ponadto jednostka OSP Lipiny Górne-Borowina otrzymała od Ministerstwa Sprawiedliwości promesę na 250 tys. zł z przeznaczeniem na nowy lekki wóz ratowniczo-gaśniczy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

2023-09-26 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskie Lasy na szczycie klimatycznym ONZ

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Ministerstwo Środowiska

Rola lasów w Porozumieniu paryskim to temat jednego z wydarzeń towarzyszących 23. szczytowi klimatycznemu ONZ (COP23), który odbywa się w Bonn.

Zmniejszanie koncentracji dwutlenku węgla poprzez jego pochłanianie przez lasy i glebę to polska propozycja w związku z realizacją Porozumienia paryskiego. Została ona wpisana do umowy klimatycznej dzięki staraniom polskiej delegacji pod przewodnictwem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska. - Głównym celem Porozumienia paryskiego jest zmniejszenie tempa wzrostu koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Musimy to zrobić jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie. Jedną z dróg do tego celu jest pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy – powiedział w Bonn prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Pro-life. Pro-love. Rodzina na medal

[ TEMATY ]

rodzina

Rycerze Kolumba

prolife

p. Maciej Maziarka

Może nawet nie nazwalibyśmy się wyłącznie pro-life, a bardziej pro-love. To, co św. Jan Paweł II nazywał cywilizacją życia i miłości. Rodzina, która ma korzenie w Bogu, który jest Miłością, jest Siłą dla dzisiejszego świata, dla naszych małych wspólnot, ale i dla całego narodu – mówią państwo Angelika i Michał Steciakowie – Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba, rodzice dwojga adoptowanych dzieci.

Agata Kowalska: Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba – to brzmi dumnie. W jakich okolicznościach zostali Państwo uhonorowani nagrodą? Kto może otrzymać takie wyróżnienie?

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję