Reklama

Niedziela w Warszawie

Świętych obcowanie

Wstawiennictwo świętych jest głęboko zakorzenione w tradycji Kościoła. Wierni z parafii św. Stanisława Biskupa przy ul. Bema 73 przyzywają orędownictwa świętych patronów w codziennych potrzebach.

2023-11-07 09:28

Niedziela warszawska 46/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum PŚStB

Raz w miesiącu po Eucharystii parafianie modlą się za wstawiennictwem świętych

Raz w miesiącu po Eucharystii parafianie modlą się za wstawiennictwem świętych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swojej historii parafia zmieniała kościoły będące jej siedzibami aż czterokrotnie. Została erygowana 11 lipca 1611 r. przez bp. Andrzeja Opalińskiego jako filia parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Jej pierwszą samodzielną świątynią był obecny kościół św. Wawrzyńca na Reducie Wolskiej. Po zamienieniu go w 1834 r. przez władze carskie na cerkiew prawosławną, parafianie, nie chcąc tułać się po okolicznych kościołach i kaplicach, wybudowali w 1858 r. kościół, będący aktualnie parafią św. Stanisława przy ul. Bema. Jednak w 1903 r. parafialną świątynią stał się przestronny kościół dzisiejszej parafii św. Wojciecha. Kilkanaście lat później, w 1927 r., kard. Aleksander Kakowski utworzył dwie kolejne parafie, św. Stanisława Biskupa przy ul. Bema oraz św. Wojciecha przy ul. Wolskiej. Kościół św. Stanisława konsekrował 7 sierpnia 1949 r. kard. Stefan Wyszyński.

Kult świętych

Andrzej Komajda jest jednym z pięciu nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w parafii. Oprócz tej posługi jest członkiem parafialnego zespołu Caritas oraz uczestnikiem Rycerstwa Niepokalanej. Zwraca uwagę na fakt głęboko zakorzenionego w parafii kultu świętych, zwłaszcza patrona.

– Jako jedyny kościół św. Stanisława w Warszawie przez bardzo długi czas zabiegaliśmy o sprowadzenie do nas relikwii naszego patrona i to się udało – podkreśla Komajda.

Każdego 8. dnia miesiąca odbywa się specjalna nowenna zakończona błogosławieństwem relikwiami.

Wspólnota modlitwy

W parafii powstały i prężnie działają wspólnoty Domowego Kościoła, Ruch Rodzin Nazaretańskich oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Parafianki wychodzą także z inicjatywą, aby w przyszłości powstała grupa młodych matek. Oprócz tego, w tym roku swój jubileusz obchodziła grupa harcerzy. Na terenie parafii znajduje się również Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Piotra Skargi, która obchodziła w tym roku 25-lecie działalności. Z tej okazji poświęcona została figura św. Józefa, znajdująca się przed szkołą.

Reklama

W parafii raz w miesiącu po Eucharystii – która stanowi Tajemnicę, będącą centrum życia Kościoła – odbywa się modlitwa za wstawiennictwem świętych.

– Do parafii zostały sprowadzone z katedry wawelskiej relikwie św. Stanisława Biskupa. W bocznych ołtarzach mamy też relikwie bł. kard. Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny i Matki Teresy z Kalkuty – mówi ks. Arkadiusz Wójtowicz, proboszcz parafii.

W parafii jest również żywy kult Bogurodzicy. W kościele znajduje się obraz Matki Bożej zwanej Elekcyjną, pochodzący z 1621 r. Wizerunek ten był obecny przy elekcji władców polskich od Stefana Batorego aż do ostatniego króla Stanisława Augusta. Przed obrazem regularnie odbywa się modlitwa za Ojczyznę i parlamentarzystów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Single w Kościele nie mogą się czuć gorsi

[ TEMATY ]

Warszawa

Krzysztof Kunert

Single czyli osoby, które żyją w pojedynkę, czasami bardziej angażują się w życie Kościoła niż księża - stwierdzili uczestnicy debaty „Samotność w wielkim mieście”, zorganizowanej przez Pallotyńską Fundację Misyjną SALVATTI.pl. Debata odbyła się z okazji Dnia Św. Walentego na 1 Piętrze Centrum Myśli Jana Pawła II. W gronie panelistów znaleźli się: Mira Jankowska, rektor Mistrzowskiej Akademii Miłości, ks. Piotr Pawlukiewicz i Łukasz Kucharski, współtwórca portalu „Chrześcijańscy single”.

Dobrze, że w Kościele katolickim rodzina jest hołubiona. Obok niej jednak, jest wiele osób, które z różnych względów nie posiadają rodziny, i te osoby wydają się być na marginesie kościelnego życia. Czasami nawet mogą się czuć gorsze czy niepełnowartościowe. Tymczasem małżeństwo czy rodzina jest tylko jedną z wielu form życia, w jakich człowiek może realizować swoje powołanie - to wnioski płynące z debaty, która odbyła się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Szpital: 14-latka była w stanie głębokiej hipotermii, temperatura ciała wynosiła 22 st.

2023-11-30 16:24

[ TEMATY ]

szpital

Kraków

śmierć

nastolatki

Adobe Stock

14-latka z Andrychowa, która trafiła do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, była w stanie bardzo głębokiej hipotermii, temperatura ciała wynosiła 22 stopnie - przekazała rzeczniczka szpitala Katarzyna Pokorna-Hryniszyn. Życia dziewczynki nie udało się uratować, w sprawie jej śmierci śledztwo prowadzi prokuratura w Wadowicach.

Dziecko trafiło do szpitala we wtorek ok. godz. 18. Jak zaznaczyła rzeczniczka placówki, na dziewczynkę czekał ponad dwudziestoosobowy zespół specjalistów przygotowanych do przeprowadzenia procedury ECMO. "Wszystko odbyło się w rekordowym tempie, niestety to i tak już okazało się dla dziewczynki za późno" - powiedziała Katarzyna Pokorna-Hryniszyn.

CZYTAJ DALEJ

125 lat kościoła św. Bonifacego

2023-11-30 17:40

Marzena Cyfert

Dziękczynna Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego w 125. rocznicę konsekracji kościoła św. Bonifacego we Wrocławiu

Dziękczynna Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego w 125. rocznicę konsekracji kościoła św. Bonifacego we Wrocławiu

29 listopada 1898 r. odbyła się konsekracja kościoła św. Bonifacego we Wrocławiu. W dzień jubileuszu miała miejsce uroczysta Eucharystia dziękczynna, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Jacek Kiciński.

Ks. Jerzy Żytowiecki, proboszcz parafii przypomniał krótko historię świątyni. Podkreślił, że powstała ona z inicjatywy parafian, którzy wraz ze swoim proboszczem zaczęli walczyć o budowę kościoła. – Walka była ciężka, walczyli bowiem o wolność kościoła katolickiego, bardzo mocno wówczas uciskanego pod zaborem pruskim. Po 2 latach pod przewodnictwem ówczesnego ordynariusza kardynała Jerzego Koppa uzyskali wreszcie pozwolenie na budowę. W rekordowym tempie, jak na ówczesne warunki techniczne, powstał kościół. Ksiądz kardynał widząc że prawie połowa katolików z Różanki i Osobowic mówi po polsku, erygował parafię 3 stycznia 1899 r., przyłączając do niej te dwie miejscowości – mówił ks. Żytowiecki. Przypomniał, że w ołtarzu znajdują się relikwie św. Jacka Odrowąża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję