Reklama

Niedziela w Warszawie

Z pasji do muzyki

Warszawski zespół muzyki dawnej La Tempesta obchodzi 25-lecie działalności. Założona przez Jakuba Burzyńskiego grupa należy do jednej z najlepszych w kraju.

2023-11-07 09:28

Niedziela warszawska 46/2023, str. V

[ TEMATY ]

Warszawa

Zuzanna Ustaszewska

Koncert jubileuszowy w kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście

Koncert jubileuszowy w kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Srebrny jubileusz La Tempesta uczciła, wykonując Nieszpory Maryjne Claudio Monteverdiego z 1610 r., w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W dniu koncertu świątynia przy ul. Przyrynek 3 pękała w szwach. Wszystkie ławki oraz rozkładane krzesła w nawach bocznych były zajęte.

Podczas koncertu świątynię wypełniła muzyka emocjonalna i przesycona pierwiastkami sacrum – Magnificat, Hymn Maryjny, Pieśni nad Pieśniami, Psalmy Nieszporne. Mistrzowska gra na historycznych instrumentach, śpiew solistów i zaproszonego chóru In Laetitia wywołały zachwyt gości. Owacjom nie było końca.

Droga na scenę

Grupa powstała jesienią 1998 r. z inicjatywy Grzegorza Chorążego, ówczesnego pracownika Staromiejskiego Domu Kultury. SDK przez wiele lat organizował Letnią Szkołę Dawnego Tańca i Muzyki w Sandomierzu. Jednym z jej uczestników był Jakub Burzyński, wówczas student Akademii Muzycznej w Katowicach. Po kolejnej edycji warsztatów, Chorąży zaproponował Burzyńskiemu utworzenie zespołu muzyki dawnej.

Skompletowana jesienią 1998 r. grupa młodych warszawiaków od razu rozpoczęła próby. Pierwszy koncert miał miejsce w Łazienkach Królewskich na początku 1999 r. Kolejny, poświęcony już tylko muzyce sakralnej, artyści zagrali w kościele Nawiedzenia NMP.

Przez lata skład zespołu się zmieniał. Na początku tworzyły go osoby niezajmujące się profesjonalnie muzyką. Byli wśród nich m.in.: dziennikarze, archeolodzy, psycholodzy, urzędnicy.

– Chcieliśmy robić to, co sprawiało nam radość i mogło ubogacić innych – opowiada „Niedzieli” Zuzanna Wygnańska, przez pierwsze lata w La Tempesta. – Kuba jest wspaniałym muzykiem, erudytą i dyrygentem. Potrafił stworzyć znany, liczący się w Polsce i za granicą zespół – dodaje Wygnańska, obecnie biorąca udział tylko w niektórych projektach, np. w „Mesjaszu” Haendla.

Dziś członkami La Tempesty są wyłącznie zawodowi muzycy, specjaliści muzyki dawnej. – Do projektów zapraszam znanych artystów z innych państw, jak i osoby z początków działalności. Używamy instrumentów z epoki kompozytora lub ich kopii – wyjaśnia Jakub Burzyński, od 25 lat dyrygent i kierownik artystyczny zespołu.

Reklama

Warszawska La Tempesta ma na swoim koncie kilkaset koncertów i audycji muzycznych. Jest gospodarzem festiwalu „Barok w Radości”, prowadzi warsztaty muzyczne w Międzynarodowej Letniej Szkole Muzyki Dawnej na Zamku Sarny. Grupa nagrała ponad 25 płyt CD, bierze udział w nagraniu dzieł z archiwum klasztoru na Jasnej Górze, tzw. seria Musica Claromontana.

Znowu na Nowym Mieście

– Wykonujemy wyłącznie muzykę dawną, głównie renesansową i barokową, a ta najwybitniejsze dzieła wydała na gruncie sakralnym. Propagujemy twórczość Mikołaja Zieleńskiego – 2 albumy CD i film dokumentalny. Występujemy m.in. z utworami Vivaldiego, Bacha, Haydna – wymienia Burzyński, dodając, że w ramach obchodów 25-lecia wszystkie występy mają wspólny mianownik. Jest to wykonanie „Magnificat” przez różnych kompozytorów.

Jubileusz La Tempesta zakończy razem z chórem In Laetitia koncertem kolęd w kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście. Odbędzie się on 28 grudnia, początek o godz. 19.30.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od księdza Jerzego się zaczęło

Niedziela warszawska 38/2012

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

Warszawa

bł. Jerzy Popiełuszko

ARCHIWUM OJCÓW PAULINÓW

Ks. Jerzy Popiełuszko na Szczycie Jasnogórskim w czasie I Pielgrzymki Ludzi Pracy - 1983 r.

Ks. Jerzy Popiełuszko na Szczycie Jasnogórskim w czasie I Pielgrzymki Ludzi Pracy - 1983 r.

To właśnie podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy ks. Popiełuszko otrzymał zaproszenie do Bydgoszczy na 19 października 1984 r., czyli na ten dzień, w którym zginął

Tegoroczna Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę ma charakter jubileuszowy. Dokładnie trzydzieści lat temu po raz pierwszy zorganizował ją z Warszawy ks. Jerzy Popiełuszko.
Na pomysł wpadł w 1983 r., po wizycie Jana Pawła II w Polsce. - Pamiętam, jak żalił się, że różne stany i środowiska mają wyznaczony dzień pielgrzymek na Jasną Górę, a świat ludzi pracy nie - wspomina Katarzyna Soborak, szefowa Ośrodka Życia i Dokumentacji błogosławionego Męczennika.
Ks. Popiełuszko pomysł konsultował z przywódcą „Solidarności” Lechem Wałęsą i z ludźmi, dla których prowadził spotkania duszpasterskie. Odzew pojawił się natychmiast. Dla wszystkich było oczywiste, że warto raz w roku pojawić się razem na Jasnej Górze i wspólnie się modlić. A kiedy tylko została ustalona data pielgrzymki - na ostatnią niedzielę września - wiadomość o tym zaczęła się błyskawicznie rozchodzić. Ludzie pracy z całej Polski organizowali autokary i zapisywali się na ten wyjazd.
Na Jasnej Górze zebrało się ponad osiem tysięcy pątników. Program duchowy w całości układał ksiądz Jerzy. Najpierw, na Szczycie odprawił Mszę św. A potem robotnicy odczytali Modlitwę Dziękczynną Robotnika. Silnymi, męskimi głosami recytowali z całych sił: „My robotnicy, zgromadzeni na pierwszej pielgrzymce u stóp Jasnej Góry, dziękujemy Pani Jasnogórskiej za Matczyną opiekę nad nami. Matko Boża, 11 grudnia 1980 r. witaliśmy Cię w Warszawie jakże gorącą modlitwą. Pełni trwogi o dni następne, zanosiliśmy błaganie: nie opuszczaj nas...”.
Potem ksiądz Jerzy poprowadził rozważania różańcowe. Prosił w nich Maryję, by wspierała tych, których dotyka niepokój, którzy czują się załamani, upokorzeni, pozbawieni praw i ludzkiej godności. „Tak trudno dzisiaj zachować właściwą godność człowieka, kiedy człowiek jest poniewierany, kiedy staje się narzędziem pracy” - mówił.
Po raz drugi ks. Popiełuszko uczestniczył w Pielgrzymce Ludzi Pracy w 1984 r., niecały miesiąc przed śmiercią. To wtedy, na Jasnej Górze spotkał się z ks. Jerzym Osińskim z Bydgoszczy, który zaprosił go do swojej parafii Świętych Braci Męczenników, by 19 października odprawił tam Mszę św. To właśnie ta Msza św. była ostatnia, jaką odprawił ks. Popiełuszko.
Po śmierci Kapłana w Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasnej Górze, rok w rok, uczestniczy jego matka Marianna Popiełuszko.

CZYTAJ DALEJ

Bielsko-Biała: rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Marszałka

2023-11-30 17:24

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Bielsko‑Biała

ks. Jan Marszałek

Archiwum

Ks. Jan Marszałek wraz z wizytującym parafię w Łodygowicach kard. Karolem Wojtyłą w 1972 r.

Ks. Jan Marszałek wraz z wizytującym parafię w Łodygowicach kard. Karolem Wojtyłą w 1972 r.

W kurialnej kaplicy w Bielsku-Białej odbyło się 30 listopada br. pierwsze posiedzenie trybunału w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Jana Marszałka - zmarłego 34 lata temu charyzmatycznego proboszcza z parafii w Łodygowicach na Żywiecczyźnie. „Tu w kaplicy przy ołtarzu najlepiej można zrozumieć to, co czynił i czym żył sługa Boży ksiądz Jan Marszałek” - powiedział bp Roman Pindel podczas otwarcia procesu beatyfikacyjnego, przypominając, że inauguracja ta zbiega się ze świętem św. Andrzeja Apostoła. W kaplicy zebrali się m.in. świadkowie życia i śmierci kandydata na ołtarze oraz księża-rodacy i parafianie z łodygowickiej wioski.

Po odczytaniu dokumentu o powołaniu trybunału postulacyjnego do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Jana Marszałka biskup bielsko-żywiecki przypomniał dotychczasowe kroki podjęte przez diecezję w celu rozpoznania woli Bożej w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Szopka z Betlejem na Jasnej Górze - niemym głosem cierpiących w Ziemi Świętej

2023-11-30 20:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szopka

szopka

BPJG

Prawie w ostatniej chwili przed eskalacją konfliktu w Ziemi Świętej na Jasną Górę „wyruszyła” specjalna szopka bożonarodzeniowa, wykonana przez chrześcijan w Betlejem. Teraz trwają ostatnie prace przy jej instalacji, a usytuowana została w Bastionie św. Barbary. Wyjątkowo będzie udostępniona już od pierwszej niedzieli Adwentu, bo jak podkreśla kustosz Jasnej Góry ma ona szczególnie uwrażliwiać na tragedię ludzi dotkniętych wojną w miejscu narodzin Chrystusa. Jest ona wyrzeźbiona w drzewie oliwnym, ruchomą jej częścią są figurki.

Konferencja prasowa inaugurująca doroczną akcję świąteczną PKWP „SOS dla Ziemi Świętej” odbędzie się w Bastionie św. Barbary, 2 XII o godz. 11.00. Wezmą w niej udział ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję