Wybór tej najstarszej z zachowanych modlitw maryjnych, bo pochodzącej z III wieku, nie był przypadkowy. W tym roku przypada 40. rocznica rekoronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej przez św. Jana Pawła II, 40. rocznica śmierci bp. Mariana Rechowicza, który ten cudowny wizerunek przekazał do kultu w ówczesnej lubaczowskiej prokatedrze, obecnie Sanktuarium MBŁL oraz 100. rocznica śmierci św. abp. Józefa Bilczewskiego, gorliwego czciciela Matki Bożej. Wydarzenia te były mottem Mszy św., modlitw, prelekcji i wykładów oraz programów artystycznych tegorocznego Tygodnia. Rozpoczął się koncelebrowaną Eucharystią w konkatedrze sprawowaną pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bp. Mariana Rojka. Powitał go prezes KIK Jerzy Czekalski i proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra. Bp M. Rojek w homilii podziękował za wybór tematu maryjnego, odwołującego się do modlitewnej chrześcijańskiej antyfony Pod Twoją obronę. Liturgię ubogacił swoim śpiewem chór dziecięco-młodzieżowy „Canzonetta” prowadzony przez Andrzeja Kindrata oraz Studio Piosenki z Miejskiego Domu Kultury. Po Mszy św. w konkatedrze z koncertem pieśni maryjnych zatytułowanym „Pozdrawiam Ciebie Matko” wystąpił zespół wokalno-instrumentalny „Cztery Pory Roku” z Oleszyc pod kierownictwem Alicji Franus.
Reklama
Poniedziałkową wieczorną Mszę św. sprawował ks. prof. dr hab. Sławomir Nowosad z Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po niej wygłosił wykład Marian Rechowicz – profesor, rektor, biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
We wtorek, 7 listopada, Mszę św. sprawował bp Mariusz Leszczyński. Po niej w Muzeum Konkatedralnym wygłosił wykład Koronacja i rekoronacje obrazu Matki Bożej Łaskawej z archikatedry lwowskiej.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się od bp. Leszczyńskiego wiele ciekawych wiadomości o tych wydarzeniach, gdyż jest on wybitnym znawcą i badaczem dziejów archidiecezji lwowskiej. W kolejnym dniu TKCh, zawitał do Lubaczowa pierwszy przewodniczący KIK Mariusz Olbromski, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich z wykładem na temat Kult Maryi w nauczaniu św. Józefa Bilczewskiego.
W piątkowy wieczór 10 listopada absolwent KUL, historyk sztuki Stanisław Piotr Makara wygłosił wykład Historia obrazu Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej.
Oprócz wykładów w tegorocznym Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej na uwagę zasługują wydarzenia kulturalne. 9 listopada Teatr UNO i Teatr Małych Form przedstawiły program „Pełna radość” według scenariusza i w reżyserii Grażyny Bielec. 11 listopada, w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się uroczystość przy Pomniku Niepodległości, śpiewanie pieśni patriotycznych i Msza św. w intencji Ojczyzny w konkatedrze. W niedzielę 12 listopada, Mszę św. kończącą XXXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej koncelebrował asystent KIK ks. kan. Andrzej Stopyra.
W tym roku 12 listopada w Sanktuarium MBŁL 12. aktorów przedstawiło Misterium Maryjne na motywach Hymnów Maryjnych Romana Brandstaettera w reż. ks. Józefa Jana Dudka.