Najstarsza wzmianka o parafii w Knurowie (arch. katowicka) pojawia się w 1447 r. W czasie wojny trzydziestoletniej knurowska parafia utraciła swoją samodzielność i została erygowana dopiero w 1915 r. Budowę obecnego kościoła Świętych Cyryla i Metodego rozpoczęto w 1937 r. według projektu Henryka Gambca z Piotrowic Śląskich. Aktu poświęcenia kościoła dokonał 13 lipca 1947 r. bp Juliusz Bieniek.
Niepozorna z zewnątrz bryła świątyni zaskakuje wspaniałym i oryginalnym wnętrzem. Wystrój, według własnego projektu, wykonał w latach 60. XX wieku zakopiański rzeźbiarz Henryk Burzec. Twórca połączył dzieje chrześcijaństwa w Polsce oraz obchody milenijne z 1966 r. – ikonografię chrześcijańską z elementami kultury słowiańskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ołtarz główny to tzw. Drzewo Chrześcijaństwa. Centralnymi postaciami są w nim pierwsi apostołowie Słowian: św. Cyryl z krzyżem i św. Metody z Pismem Świętym. W głębi ołtarza głównego znajduje się jakby słuchająca rodzina Polan: matka z dzieckiem i potężni wojowie, wyposażeni w miecze i krzyże. Umieszczenie świętych apostołów Słowian na pierwszym planie, na gałęziach drzewa, sprawia wrażenie symbolicznego dokonywania wyboru między dobrem a złem, pogaństwem a chrześcijaństwem. Napis po prawej stronie ołtarza głównego to fragment Bogurodzicy, po lewej natomiast – fragment pieśni ku czci patronów. Powstały również dwa ołtarze boczne: Serca Jezusowego oraz Matki Bożej, która przedstawiona jest na tle polskich orłów. W bocznej wnęce po lewej stronie anioł trzyma symbol pokoju – gołębia gotowego do lotu. Mozaikowy strop ze szkła i kamieni nawiązuje do historii naszego państwa – od przyjęcia przez Polskę chrztu do współczesności.
Proboszczem parafii od 2015 r. jest ks. Mirosław Pelc. Działa w niej kilka grup parafialnych, m.in.: Dzieci Maryi, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Krąg Biblijny, Franciszkański Zakon Świeckich, Szkoła Nowej Ewangelizacji, Ruch Światło-Życie, oaza dorosłych. Warto podkreślić, że Stowarzyszenie Mężów św. Józefa ma swój sztandar z 1935 r. Parafia otrzymała także w darze sztandar Towarzystwa Polek z 1929 r. – być może pod odnowionym sztandarem odrodzi się stowarzyszenie kobiet. Na terenie parafii znajdują się również tzw. farskie ogrody z piękną figurą Matki Bożej, gdzie odbywają się parafialne festyny. /i.c.