Ordynariusz diecezji tarnowskiej przewodniczył Mszy św. sprawowanej 3 lutego w sądeckiej bazylice św. Małgorzaty, gdzie rozpoczęto świętowanie srebrnego jubileuszu Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Promyczek. Licznie zebranych gości, pracowników i współpracowników wydawnictwa oraz czytelników czasopism wydawanych w diecezji tarnowskiej powitał gospodarz miejsca – ks. prał. Jerzy Jurkiewicz.
Pomoc
W homilii bp Jeż zwrócił uwagę m.in. na to, jak ważne w przekazie nie tylko wiary dzieciom, ale także historii rodzin, miejscowości, narodu są opowieści starszych. Zauważył też, że dotarcie do dzieci z przekazem ewangelicznym nie jest wcale łatwą sztuką, i przypomniał, że tę misję od 25 lat realizuje Wydawnictwo Promyczek. – Świętując srebrny jubileusz Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Promyczek, chcemy podkreślić, że książki i czasopisma katolickie dla dzieci, a także szereg różnych ciekawych propozycji wydawniczych stanowią cenną pomoc formacyjną, wychowawczą i edukacyjną – powiedział bp Jeż. I przekonywał, że warto po nie sięgać, bo przyczyniają się one do budzenia wiary w najmłodszych i rozwijania wrażliwości na dobro i piękno.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Mszy św. za wspólną modlitwę podziękował dyrektor wydawnictwa ks. Andrzej Mulka. Świętowanie jubileuszu kontynuowano w nowosądeckim ratuszu. Spotkanie prowadziła Katarzyna Rogal, a prezydent Nowego Sącza – Ludomir Handzel nazwał wydawnictwo wielkim dziełem.
Reklama
Ksiądz Mulka przybliżył zebranym historię i dokonania wydawnictwa. Przekazał, że wydawnictwo to, z siedzibą w Nowym Sączu, zostało powołane przez abp. Wiktora Skworca 1 lutego 1999 r. Wcześniej miesięcznik Promyczek Dobra był wydawany przez nowosądecką parafię św. Małgorzaty. Ksiądz dodał, że od samego początku ścisłe grono redakcyjne działa na zasadach wolontariackich, a tworzą je pasjonaci zatroskani o dobro dzieci. Są to Sylwia Hyży i Bogumiła Chmielowska, do których w następnych latach dołączyły Milenia Małecka-Rogal, Zofia Śliwowa, Anna Kosowska, Marta Gródek--Piotrowska, Sylwia Biernat-Krawczyk i Katarzyna Pawłowska.
Trzy obszary
Wydawnictwo Promyczek jest jedną z nielicznych katolickich oficyn w Polsce, która całość swej oferty kieruje do dzieci, a prowadzi działalność w trzech obszarach jako: wydawca dwóch miesięczników – Promyczek Dobra i Mały Promyczek, producent i dystrybutor wartościowych filmów oraz opiekun zespołu Promyczki Dobra. Ksiądz dyrektor poinformował, że od 2015 r. niektóre z filmów, koncerty i teledyski zespołu Promyczki Dobra umacniają pozycję Wydawnictwa Promyczek w internecie w serwisie YouTube. Przypomniał, że pierwszą stronę internetową dla wydawnictwa założył całkiem bezinteresownie ks. Józef Kloch. Podkreślił rolę kanału Promyczek NS w serwisie YouTube, na którym znajduje się blisko 600 materiałów, i poinformował, że w ciągu prawie 12 lat kanał zyskał już ponad 30 tys. subskrybentów, a materiały mają blisko 20 mln odsłon! I wyznał: – Mam nadzieję, że ta ciężka praca redakcji i pracowników wydawnictwa, wspierana życzliwie przez wielu dobrodziejów, pozwoli pokonać problemy, które pojawiły się w ciągu ostatnich 2 lat, i wydawnictwo dalej będzie służyło dzieciom.
Panel
Reklama
W ramach jubileuszu został zorganizowany panel dyskusyjny: „Czytamy czy oglądamy? Formy współczesnej komunikacji z dziećmi”. Do grona panelistów został zaproszony Mariusz Książek – prezes zarządu Fundacji Instytut Mediów, dyrektor generalny, który m.in. opowiedział o wieloletnim projekcie Mojego Pisma Tęcza. Podziękował też za inny projekt realizowany od 2021 r. przez Wydawnictwo Promyczek, dzięki któremu w czterdziestu parafiach w diecezji tarnowskiej Niedziela i miesięczniki Wydawnictwa Promyczek eksponowane są na specjalnych stojakach w przedsionkach kościołów, co ułatwia dostęp do nich wiernym. Przypomniał, że „druk nie ma nóg”. A zwracając się do ks. Mulki, zauważył: – Księże Andrzeju, chyba możemy powiedzieć do tych, którzy są naszymi najwierniejszymi kolporterami, czyli kapłanów w parafiach, którzy informują o czasopismach i zachęcają do ich czytania: dziękujemy za każde 30 sekund poświęcone na promocję czasopism w ogłoszeniach parafialnych!
O niebezpieczeństwach płynących z oddziaływania m.in. portali społecznościowych na dzieci i młodzież mówiła dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW – wykładowca, ekspert w zakresie mediów społecznościowych. – My oszaleliśmy w Polsce – stwierdziła i dodała: – Kiedy rozmawiam z moimi kolegami z uniwersytetów na Zachodzie, to pukają się w głowę, że dajemy 8-latkom smartfony. I przekonywała, że dziecko jest w stanie odciągnąć od telefonu wyłącznie rodzic. Podkreśliła rolę, jaką w kształtowaniu kolejnych pokoleń dzieci odgrywa Wydawnictwo Promyczek.
Z kolei ks. Michał Radziwiłł ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, tiktoker i katecheta LO im. Josephine Gebert w Piekarach k. Krakowa przekonywał: – Media społecznościowe są ważną przestrzenią, w której spędzamy godziny. I w związku z tym właśnie tam też trzeba Chrystusa zanieść i wszystko, co się robi, powinno mieć styl Chrystusowy.
Ewangeliczne treści
Z okazji jubileuszu wiele osób i instytucji przekazało Wydawnictwu Promyczek życzenia i gratulacje. Zarząd Województwa Małopolskiego uhonorował je srebrnym medalem Polonia Minor, a prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel – Medalem św. Małgorzaty. Za pracę na rzecz wydawnictwa podziękował ordynariusz diecezji tarnowskiej. – Człowiek jest z natury religijny i dlatego wypieranie dzisiaj religijności powoduje dużą dysfunkcję – przyznał bp Jeż i dodał: – Tak jak wielka samotność człowieka we współczesnej kulturze jest nienaturalną sytuacją, tak równocześnie wypieranie wdrukowanych treści religijnych jest bardzo szkodliwe i destrukcyjne, dlatego zauważamy trudną sytuację dysfunkcyjną wśród dzieci i młodzieży. I zaznaczył: – Myślę, że m.in. Wydawnictwo Promyczek pozwalało i pozwala przez różne formy działalności budować pierwotną, głęboką relację z Bogiem, która daje człowiekowi poczucie sensu życia.
Promyczek pragnie rozwijać wrażliwość i wyobraźnię dziecka, uczyć je logicznego i samodzielnego rozwiązywania problemów, a przede wszystkim w sposób interesujący i atrakcyjny przybliżać najmłodszym prawdy ewangeliczne. Myślę, że mądry rodzic, dziadek, wychowawca docenią wartościowe czasopisma dla dzieci i zainteresują zawartymi w nich treściami najmłodszych Polaków!