Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Via Crucis piaskiem sypana

Takiej Drogi Krzyżowej w diecezji chyba jeszcze nie było. W piątek 8 marca wierni będą mogli wziąć udział w oryginalnym projekcie w parafii św. Stanisława w Andrychowie.

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Andrychów

Grzegorz Juziak

Hubert Kowalski z wykonawcami podczas „Drogi Krzyżowej sypanej piaskiem”

Hubert Kowalski z wykonawcami podczas „Drogi Krzyżowej sypanej piaskiem”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakiś czas temu Grupa Muzyczna Totus Tuus z Andrychowa uczestniczyła w warsztatach muzycznych w Czechowicach-Dziedzicach. Tam poznali wszechstronnie utalentowanego muzyka Huberta Kowalskiego, który współtworzy znany zespół muzyki chrześcijańskiej Deus Meus. Założył również własną orkiestrę ICON złożoną m.in. ze studentów i absolwentów Krakowskiej Akademii Muzycznej. – Zachwyceni sposobem, w jaki p. Hubert prowadził warsztaty w Czechowicach, zaprosiliśmy go do naszej parafii św. Stanisława z myślą, żeby pomógł naszej grupie udoskonalić warsztat muzyczny. Popracowaliśmy wspólnie, podszkoliliśmy się. Przerobił z nami kilka pieśni, pokazał, jak pracować różnymi technikami muzycznymi. W listopadzie ub.r. kilka osób z grupy pojechało do Krakowa na warsztaty, gdzie jednym z prowadzących był p. Hubert. Znał już nasze możliwości i wówczas zaproponował wzięcie udziału w „Drodze Krzyżowej sypanej piaskiem”. Przyjęliśmy to ze wzruszeniem i radością – mówi „Niedzieli” dyrygent grupy Joanna Wądrzyk. Zgodzili się właściwie bez zastanawiania.

W nawiązaniu do patrona

Reklama

Grupa Muzyczna Totus Tuus posługuje w parafii św. Stanisława w Andrychowie już od 12 lat. Założył ją Sławomir Piekarski. Skupia głównie osoby dorosłe, które kiedyś należały do oazy młodzieżowej Ruchu Światło-Życie. Początkowo posługiwali bardziej grą na gitarze. Wykonywali akatysty do Matki Bożej i różne pieśni z akompaniamentem gitarowym. Z biegiem czasu pani Joanna zaczęła wprowadzać więcej głosów, składać je tak, by brzmiały jak w zapisie nutowym. Dzięki temu, że skończyła Studium Organistowskie w Lublinie, została dyrygentem grupy. W zeszłym roku wystąpili w kościele na koncercie pieśni wielkopostnych organizowanym przez miejscowy ośrodek kultury. – Wtedy do nas podszedł nasz ks. proboszcz Jan Figura i podpowiedział, że przydałaby się jakaś nazwa dla grupy. Myśleliśmy nad tym i ks. proboszcz wpadł na pomysł, żeby to było wezwanie papieskie „Totus Tuus”. Kard. Karol Wojtyła zainicjował powstanie naszej wspólnoty parafialnej. W 2011 r. zostały wprowadzone do naszej świątynie relikwie wówczas bł. Jana Pawła II. I od tego czasu co roku 22 października w jego wspomnienie obchodzimy odpust. Stał się on drugim świętym patronem parafii, a my cieszymy się, że możemy nosić w nazwie jego dewizę i też w ten sposób zawierzać się Maryi – wyjaśnia J. Wądrzyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

By przeżyć głębiej...

Reklama

Totus Tuus głównie dba o piękno muzyki w liturgii. Od czasu do czasu występują wspólnie z innymi chórami czy zespołami na koncertach, przeglądach, szkolą się na warsztatach. Stale chcą się rozwijać, by w ten sposób przymnażać chwały Panu Bogu i służyć swojej wspólnocie parafialnej. W tym roku będzie można ich usłyszeć podczas Triduum Paschalnego i w Wielkanoc. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego wspólnie z Oazą Rodzin poprowadzą rozważania w Godzinie Miłosierdzia o godz. 15., a w 4. piątek Wielkiego Postu zaśpiewają w oryginalnym projekcie – „Drodze Krzyżowej sypanej piaskiem”. – Co roku w czasie wielkopostnym śpiewaliśmy podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w parafii. Prowadziliśmy kilkakrotnie Drogę Krzyżową w Domu Pomocy Społecznej w Bulowicach. Teraz czujemy się bardzo zbudowani i dowartościowani, że tak znamienity artysta, dyrygent i kompozytor dostrzegł w nas potencjał i zaproponował współpracę w tym niezwykłym projekcie. Dla nas jest to forma nagrody za ten trud i całą 12-letnią pracę. Będziemy mogli wystąpić za znamienitymi artystami. Z jednej strony to duże wyróżnienie, a z drugiej – duże wyzwanie. Właściwie nie mamy wspólnych prób z artystami. Wszystko będzie odbywać się na żywo. Ciekawe jest też to, że w projekcie nie padnie żadne słowo mówione, nie będzie rozważań, ale śpiew, brzmienie i wizualizacja poszczególnych stacji sypanych piaskiem. Ludzie będą to oglądać na przygotowanym ekranie – wyjaśnia J. Wądrzyk. Precyzuje, że pieśni oraz sceny z Męki Pańskiej, które powstaną z piasku, mają pomóc wiernym w głębszym rozważaniu nad męką Pana Jezusa. – Nawet nie chodzi o to, by zachwycać się wizualizacją, ale o to, by przeżyć na nowo cierpienie Pana poprzez odbiór innej formy przekazu. Zazwyczaj słyszymy rozważania. Tutaj będziemy słyszeć dawne i nowsze pieśni oraz widzieć konkretny ruchomy obraz powstający na żywo z piasku. My sami, jako grupa, ćwicząc śpiew pieśni z dawnych wieków na potrzeby tego projektu, już wchodzimy głębiej w to nabożeństwo, uczymy się czegoś nowego i też jakby na nowo odkrywamy te teksty. Zależy nam, żeby tak zaśpiewać, aby wszyscy, którzy znajdą się w kościele, patrząc i słuchając, wzięli w tym udział, przeżyli Mękę Pańską poniekąd na nowo, inaczej, głębiej. By to było jedną wspólną modlitwą – precyzuje pani dyrygent.

Ważna tajemnica

Jak zauważa Hubert Kowalski, okres Wielkiego Postu skupia człowieka na rozważaniu tajemnicy męki i śmierci Chrystusa. Inspiracją do stworzenia „Drogi Krzyżowej sypanej piaskiem” było jego pragnienie, aby pomóc szerokiemu gronu osób głęboko przeżyć i na nowo odkryć, jak ważna jest to tajemnica dla ludzkiego życia. – Pomysł tego projektu zrodził się przed kilku laty przez znajomość z Katarzyną Perkowską, która pięknie sypie piaskiem różne sceny i historie. Pomyślałem wtedy, że połączenie takiego charakterystycznego, zmiennego obrazu z muzyką może ciekawie wyrażać interesujące mnie prawdy. Przygotowanie do tego projektu jest wieloetapowe – zauważa H. Kowalski.

„Droga Krzyżowa sypana piaskiem” jest najczęściej wykonywana przez ICON Choir oraz kameralny skład ICON Orkiestra. W Andrychowie rolę chóru przejmie Grupa Muzyczna Totus Tuus. – Poznałem kilka śpiewających osób z tego zespołu parę lat temu podczas zajęć warsztatowych prowadzonych przeze mnie. Później zostałem poproszony, by popracować z całą grupą muzyczną. Widząc umiejętności, pasję i zapał chórzystów do wspólnej pracy, pomyślałem, że może warto by było zaangażować ich w większej formie artystycznej. Stąd też ich obecność i nasze wystąpienie w Andrychowie – dopowiada H. Kowalski.

Odkrywanie Prawdy

W Andrychowie zaśpiewa również solistka Barbara Pospieszalska, której akompaniować będzie kontrabasista – Michał Bąk. Zagra zespół kameralny ICON Orkiestra. Na skrzypcach zagra koncertmistrz Mateusz Makuch, na fortepianie – H. Kowalski, który zadbał o orkiestrację utworów razem z Marcinem Pospieszalskim, a także zaaranżował utwory wspólnie ze wspomnianymi osobami. Sypać piaskiem będzie Katarzyna Perkowska z Pracowni Ikon Serca Jezusowego w Tarnowie Podgórnym k. Poznania. – Co roku w Wielkim Poście mam możliwość pokazywać tę charakterystyczną Drogę Krzyżową w różnych miejscach Polski. Nie pada w niej żadne słowo. Odbiorca spotyka się z nieustannie zmieniającym się obrazem i piękną muzyką opartą na tradycyjnych, polskich melodiach wielkopostnych. Cieszy mnie dobry odbiór słuchających i oglądających. Dynamiczny obraz i przejmująca muzyka wokalno-instrumentalna zaangażowana w przekaz historii o męce Chrystusa wciąga ludzi, otwiera ich i koncentruje nie tylko na aspekcie artystycznym, ale przede wszystkim na rzeczywistości duchowej – precyzuje H. Kowalski. I dodaje: – Rola muzyki w przekazie treści wiary i w życiu duchowym ludzi płynie z wielowiekowej tradycji oraz ma głębokie uzasadnienie biblijne. Nie sposób zatem jej nie wykorzystywać. Ludzie potrzebują doświadczać Piękna, a przez to często odkrywają Prawdę.

Wydarzenie odbędzie się 8 marca o godz. 19 w kościele św. Stanisława w Andrychowie. Wstęp wolny.

2024-02-27 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie – znak błogosławieństwa

Niedziela bielsko-żywiecka 16/2024, str. I

[ TEMATY ]

Andrychów

Robert Karp

Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia. Chętni składają deklaracje duchowej adopcji dziecka poczętego

Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia. Chętni składają deklaracje duchowej adopcji dziecka poczętego

O tym, że antropologia chrześcijańska, wywodząca się z Pisma Świętego, wyraźnie podkreśla, że życie ludzkie ma Boską genezę i jest święte od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci przypomniał bp Roman Pindel w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Trzeba nam zwrócić uwagę na słownictwo, jakiego używamy w odniesieniu do takich podstawowych spraw, jak: życie człowieka, poczęcie, dziecko. Te słowa przynależą do jakiegoś rodzaju antropologii, czyli nauki o człowieku. Kim jest? Jakie są cele jego życia? Bo z przyjętej antropologii wynika wszystko: odniesienie do drugiego człowieka, podejście do życia, hierarchia wartości, zasady postępowania – mówił bp R. Pindel 8 kwietnia w andrychowskim kościele św. Macieja. Przewodniczył on obchodom Dnia Świętości Życia. Podczas liturgii chętni składali deklaracje w akcie duchowej adopcji dziecka poczętego. Podejmujący dziewięciomiesięczną modlitwę w intencji dzieci nienarodzonych otrzymali malutkie figury obrazujące, jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży. Na zakończenie biskup pobłogosławił kobiety oczekujące potomstwa oraz matki z małymi dziećmi.
CZYTAJ DALEJ

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

2025-07-02 08:18

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

Najwyższy pomnik Jana Pawła II znajduje się w Częstochowie, w Parku Miniatur Sakralnych. Został odsłonięty w 2013 roku i mierzy 14 metrów wysokości. Jest to największy na świecie pomnik papieża Polaka. Na twarzy Karola Wojtyły ktoś namalował jaszczurkę.

Park Miniatur Sakralnych "Złota Góra" powstał w 2011 r. w wyrobisku dawnego kamieniołomu, który mieścił się na przedmieściach Częstochowy. Mimo że został zamknięty kilka lat temu, to wciąż znajduje się w nim wiele makiet. Niestety przez działalność wandali, kompleks popadał w ruinę. Miniatury zostały połamane i popisane, a wszędzie widać pełno śmieci.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Samarytanie w sercu Argentyny

2025-07-07 14:58

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

źródło: pixabay.com

W książce pt. "Jezuita. Papież Franciszek" dwoje argentyńskich dziennikarzy przedstawiło zapis wielogodzinnych rozmów przez dwa lata prowadzonych z prymasem Argentyny kardynałem Bergoglio. Książka jest bardzo osobista i odsłaniająca nie tylko fakty biograficzne papieża, ale nade wszystko jego wrażliwość, sposób postrzegania świata, odwagę i bezkompromisowość w podążaniu za Bogiem, któremu on ufa i który jemu zaufał.

Odpowiadając na wiele pytań kardynał powtarza, że utrata poczucia grzechu utrudnia spotkanie z Bogiem. Mówi, że są ludzie, którzy uważają się za sprawiedliwych, na swój sposób przyjmują katechezę, wiarę chrześcijańską, ale nie mają doświadczenia bycia zbawionymi. „Bo co innego – tłumaczy – gdy ktoś opowiada, że pewien chłopak topił się w rzece i jakaś osoba rzuciła mu się na ratunek, co innego, gdy to widzę, a jeszcze co innego, gdy to ja jestem tą osoba, która się topi i ktoś mnie ratuje. Są osoby, którym ktoś opowiedział, co się działo z chłopcem. One jednak same tego nie widziały, nie doświadczyły więc na własnej skórze, co to oznacza. Myślę, że tylko wielcy grzesznicy mają taką łaskę. Mam zwyczaj powtarzać za św. Pawłem, że chlubić się możemy tylko z naszych słabości” – mówił przyszły papież Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję