Reklama

Niedziela plus

Radom

Zawsze na maksa

Jak żyć? Jak kochać? Jak wierzyć? Jak zmieniać świat? Gdzie szukać rady? Tkwić w miejscu czy biec pod wiatr? Na te pytania odpowiada śpiewająco zespół Jak Najbardziej.

Niedziela Plus 17/2024, str. II

[ TEMATY ]

muzyka

Beata Pieczykura

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak najbardziej kochać i jak najbardziej wierzyć – te słowa są esencją życia dla księży z zespołu Jak Najbardziej. O tym śpiewają podczas koncertów uwielbienia. Odpowiadają na Pytania na drodze (tytuł piosenki z nowej płyty Jak Najbardziej „Kochać”): „Jak dziś żyć? Jak zmieniać świat, gdzie szukać rady, odpowiedz mi. Czy w miejscu tkwić, czy biec pod wiatr. Nie wiem już sam. Gdy zostałem sam, Ty odkryłeś dla mnie nowy świat. Jak dziś żyć, jak zmieniać świat, powiedział mi. Z Jezusem nigdy pod wiatr”. Kapłani muzycy całym sercem śpiewają o tym, że pójście za Chrystusem to sama radość. W duchu wdzięczności za otrzymane od Boga talenty chcą oddawać to, co otrzymali. – Dlatego Jak Najbardziej. Zawsze na maksa. Zawsze dla Jego chwały. Zawsze dla budowania Jego królestwa. Zawsze dla budowania w radości – wyjaśniają nazwę zespołu.

Ewangelizacja przez muzykę

Reklama

Przygoda, nie tylko z muzyką, zaczęła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu w 2013 r. Tam grupa alumnów zapragnęła wykorzystać swój wolny czas i rozwijać talenty, by w ten sposób chwalić Boga przez muzykę. Tak powstał zespół Jak Najbardziej. Na początku alumni grali podczas uroczystości w seminarium. Z czasem zespół się rozrastał i klerycy zaczęli wyjeżdżać z koncertami do parafii. Była to sposobność do opowiadania o swoim powołaniu. Pierwszy duży koncert odbył się podczas festynu parafialnego w Jedlni Kościelnej, a profesjonalny (ze światłami i nagłośnieniem) – w parafii w Starachowicach. Od 2019 r. zespół tworzony przez księży kontynuował głoszenie Ewangelii przez muzykę, a konkretnie ewangelizację i uwielbienie Boga. Obecnie grupę tworzą: sześciu księży, dwa małżeństwa i jedno narzeczeństwo. Kapłani są wdzięczni księżom proboszczom za umożliwienie im kontynuowania tego dzieła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doświadczać Boga

– Pokazujemy chrześcijaństwo w kontekście przygody z Jezusem, odkrywania Jego i siebie – zapewnia ks. Łukasz Bociek. Koncerty uwielbienia uczą ludzi takiej formy modlitwy, wyrażania siebie przez śpiew i taniec, w radosny, pozytywny i jednoczący sposób. I tłumaczy: – Chodzi o to, aby człowiek szukał tego obdarowania, tego utalentowania, które Bóg złożył w sercu każdego z nas, by pytał Boga i sobie zadał pytania: czy robię to, co chcę, czy to, co muszę? Czy kieruję się w życiu lękiem, czy odwagą i miłością? Ważnym tematem jest dowartościowanie człowieka – to on jest pierwszą świątynią Boga. Szukamy Boga wszędzie i wokół, i myślę, że jest jakaś nieufność w szukaniu Go w sobie. Słowo stało się ciałem, a my znowu chcemy z ciała zrobić słowo, zagadać. W trakcie koncertów uczymy doświadczać Boga, doświadczać Go przez muzykę, modlitwę spontaniczną oraz omadlamy ludzi.

Wyrusz w drogę

Reklama

Podczas każdego koncertu odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Po dynamicznych, radosnych piosenkach przychodzi czas na wyciszenie się. W taki klimat dobrze wprowadzają utwory Przyjdź jak deszcz i Yeszua oraz komentarz do Ewangelii z dnia, który głosi ksiądz z zespołu. – Te słowa dają spojrzenie na siebie, na Boga, relację z Nim i wyłamanie się ze schematów, w których nie ma już nic, nie ma Boga i nie ma spotkania, ale są przymus czy powinność, które nic nie wnoszą. Modlimy się i „wszystko dziś nowe staje się”. To ma prowadzić do bycia sobą przed Bogiem – zauważa ks. Bociek. I podaje definicję świętości: – To odwaga bycia sobą. To proces, droga. Wyrusz w drogę, szukaj. Bóg stworzył nas na swój obraz, a podobieństwo cały czas się dzieje. Upodabniać się to znaczy odkryć, czym jest życie, co to znaczy być podobnym. To oznacza np. inspirowanie się świętym, a nie kopiowanie go. Jest to przygoda dla każdego z nas. Mówimy ludziom, że nikt za nas tej przygody nie przeżyje.

Podczas ubiegłorocznych koncertów księża zwracali uwagę na to, że miejscem spotkania Boga jest serce człowieka. Stąd wieczory uwielbienia mają prowadzić do uwierzenia w moc Boga i doświadczania Jego miłości. Temu celowi służą też dwie płyty: Jak Najbardziej „Kochać” (ostatnia, wydana w 2023 r.) i Jak Najbardziej „Wierzyć”. Marzeniem członków zespołu jest wydanie serii płyt: wiara, nadzieja i miłość. W planach natomiast mają dołączenie do repertuaru nowych rytmów, by bardziej dotrzeć do młodzieży ze szkół średnich.

Radość i muzyka

Jak Najbardziej śpiewał w: Elblągu, Kielcach, Warszawie, Gliwicach, Białaczowie, Małęczynie, Skarżysku-Kamiennej i Niepokalanowie (koncert dla młodzieży, uczestników konkursu biblijnego). Najważniejszym wydarzeniem był udział w konkursie „Alleluja, czyli Happy Day” w Kielcach, gdzie zespół zajął 3. miejsce. Tworzy on również społeczność na FB.

Reklama

O tym, jak koncerty przemieniają życie, piszą ich uczestnicy. „Powiem wam, jak poznałam Boga i Jego miłość. Zanim poznałam Jego miłość, byłam zwykłą nastolatką, chodziłam do szkoły, po szkole na zajęcia dodatkowe i to była moja codzienna rutyna. Byłam już znudzona życiem. Wyśmiewałam się z ludzi, którzy się modlili – dla mnie to było bez sensu. Zaczęło się to zmieniać, kiedy zostałam zaproszona na koncert zespołu księży. Odkąd w moim życiu pojawił się Bóg, czuję, że ktoś jest przy mnie w codziennych czynnościach, nawet tych najprostszych. Mimo tego czasami nachodzą mnie chwile zwątpienia, wtedy mówię sobie: «On mnie kocha». Mimo tego, że rówieśnicy, nawet najbliższe mi osoby, wyśmiewają się ze mnie. Mimo tego, że moi rodzice – wierzący, ale niepraktykujący – mają negatywne zdanie na temat księży i Kościoła i nie pozwalają mi często iść na Mszę św. albo na spotkanie. Mimo tych wszystkich trudności, które napotykam na mojej drodze życia, wiem, że to wszystko jest zaplanowane, że muszę przez to przejść, żeby pewne rzeczy zrozumieć i nie powtarzać błędów, które są dla niektórych śmieszne, ale potrafią namieszać w życiu. Za to wszystko, co musiałam przejść, aby poznać naszego Tatusia, chwała Panu” (strona internetowa zespołu).

Rodzice z wdzięcznością zauważają zmiany u swoich dzieci: – Muzyka to bardzo dobry sposób przekazywania Ewangelii młodym. Działa na nich skuteczniej niż tylko same kazania. Córka w łazience szykuje się do szkoły i nagle słyszę śpiew: „Nasz Bóg jest wielki, nasz Bóg uzdrawia, jest Wszechmogący”. Cieszę się, bo to cudne jest, kiedy zbuntowana nastolatka śpiewa o Bogu i chodzi radosna. Ilekroć włączam nową płytę zespołu Jak Najbardziej, raduje się cały dom. Muzyka robi dobrą robotę w ewangelizacji. Działa, dyskretnie przestawia tor myślenia, zamieniając ponure chrześcijaństwo na radość z bycia Bożym dzieckiem.

Swoją historię opowiada matka: – Jak Najbardziej to mój początek czegoś, co dzieje się każdego dnia, nawrócenia. Jedyny ksiądz, którego chciałam często oglądać, to był ojciec Mateusz z serialu. Kiedyś koleżanka powiedziała, że w seminarium coś będzie się działo. Wyśmiałam ją. Nie wiem dlaczego, wsiadłam jednak do auta. Zabrałam ze sobą moje córki. Śpiewali księża z Jak Najbardziej. Tak się nam podobało, że kupiłam płytę i przez długi czas słuchałyśmy jej na full. Dziękuję Bogu za moją historię, w której zespół Jak Najbardziej jest stale obecny, bo gdy mi jest ze sobą źle, wracam do piosenki W Nim wszystko.

Koncerty

Uwielbienie prowadzone przez zespół Jak Najbardziej odbędzie się: w Publicznym Salezjańskim LO w Krakowie – „Spotkajmy się” 11 maja o godz. 20, w Sochaczewie – 17 maja (informacje wkrótce na FB zespołu), w parafii św. Królowej Jadwigi w Sołtykowie – 8 czerwca o godz. 19, w parafii św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej – Piknik parafialny 15 czerwca o godz. 19.

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Był w telewizji, jest w kościele

Niedziela bielsko-żywiecka 31/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

muzyka

MR

Grzegorza można ułyszeć w kościele

Grzegorza można ułyszeć w kościele

Choć oczy nie widzą, dłonie sprawnie poruszają się po klawiszach akordeonu. Muzyka płynie z serca. To muzyka, która pomaga uwielbiać Pana Boga. Wygrywa ją Grzegorz Pająk. Można go usłyszeć w kościele św. Józefa w Bielsku-Białej na Złotych Łanach

MARIUSZ RZYMEK: – Jak to się stało, że dołączyłeś do grupy muzycznej „JeMu” na Złotych Łanach?
CZYTAJ DALEJ

Nowy Sącz: Spalony XVII-wieczny kościół pw. św. Heleny zostanie odbudowany

2024-12-02 15:25

[ TEMATY ]

Nowy Sącz

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

Pod koniec listopada rozpoczęły się prace rozbiórkowe spalonego w czerwcu zbytkowego kościoła św. Heleny w Nowym Sączu. Świątynia ma być odbudowana - dowiedziała się PAP w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie. 22-letni podpalacz nadal przebywa w areszcie.

"Projekt odbudowy Kościoła św. Heleny w Nowym Sączu zakłada odbudowę spalonego dachu, stropu i prezbiterium, a także uwzględnia wzmocnienie pozostałej części kościoła" - przekazała PAP Anna Biskupska-Sperka, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
CZYTAJ DALEJ

Nowy ekonom KEP

2024-12-03 12:05

[ TEMATY ]

KEP

BP KEP

Ks. Marcin Kokoszka przejął 3 grudnia urząd ekonoma Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpi on ks. prał. Janusza Majdę, który pełnił tę funkcję przez trzy kolejne kadencje. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP.

Przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC oraz sekretarz generalny Episkopatu bp Marek Marczak podziękowali ks. Januszowi Majdzie za jego pracę, poświęcenie oraz oddanie dla Kościoła w Polsce. Na stanowisku ekonoma KEP zastąpi go ks. Marcin Kokoszka, dotychczasowy proboszcz Parafii św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie w diecezji tarnowskiej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję