Reklama

Niedziela w Warszawie

Aktywne wakacje

2024-06-25 14:15

Niedziela warszawska 26/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Warszawa

Materiały prasowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organy Archikatedry

Startuje XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Wydarzenie, które powstało w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, uważane jest za jeden z najważniejszych festiwali organowych na Starym Kontynencie. Koncerty będą odbywać się przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8). Najlepsi organiści z Polski i Europy zagrają na 60-głosowym instrumencie, którego jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok. Tegoroczny festiwal zainauguruje (7 lipca o godz. 16.00) występ włoskiego organisty Giampaolo Di Rosa. Patronem medialnym koncertów jest Tygodnik „Niedziela”.

Fundament ćwiczeń duchowych

Centrum Duchowości Sacré-Coeur (ul. Taneczna 65), 2-7 lipca. „Zapraszamy do przeżycia 5 dni w milczeniu, zasłuchaniu w Pana Boga mówiącego poprzez Słowa Pisma Świętego oraz w głębi naszych serc. Rekolekcje te są szczególną okazją do spotkania z żywym Bogiem i Jego bezwarunkowa miłością do każdego z nas. Klimat milczenia pomaga uczestnikom wejść na drogę pogłębionego życia wewnętrznego, prowadzącego do większego zaangażowania się w służbie Bożej – piszą siostry. Koszt – ofiara: 580 zł za pokój 2-osobowy i 680 zł za pokój 1-osobowy. Więcej informacji: s. Jolanta Olczyk rscj, e-mail: centrum@siostry-sc.pl, kom. 518 222 206.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Muzeum Dzwonków w Loretto

Zebrane z całego świata eksponaty są częścią kolekcji ks. Antoniego Łatko. Jest to postać związana z Loretto i bł. Ignacym Kłopotowskim, gdyż doświadczył on łaski uzdrowienia za przyczyną bł. Ignacego. Cud ten został uznany przez Kościół i przysłużył się do beatyfikacji ks. I. Kłopotowskiego, poświadczając o świętości życia założyciela Sióstr Loretanek i Loretto. Kolekcja liczy 600 dzwonków wykonanych z różnych materiałów, np. z porcelany, węgla, gliny, ze szkła, z kryształu oraz różnego rodzaju metali. – To muzeum to nie tylko kolekcja przedmiotów, ale przede wszystkim skarbnica kultury, historii i tradycji – zaznaczył bp Tadeusz Pikus podczas otwarcia, które miało miejsce na początku czerwca. Muzeum Dzwonków można zwiedzać codziennie po uprzednim zapowiedzeniu się pod nr. tel. 29 741 17 87.

Reklama

Projektantki światła

Wystawa w Muzeum Neonów (ul. Mińska 25) jest pierwszą w Polsce prezentującą projekty reklam neonowych autorstwa kobiet. Zwiedzający mają okazję zapoznać się z sylwetkami wybitnych projektantek, archiwalnymi projektami neonów czy wywiadami. Ekspozycja przybliży w szczególności neonową twórczość Magdaleny Byczyńskiej, Krystyny Kołodziej, Zofii Kosteckiej, Wiesławy Łobos i Ewy Ryllowej.

Myślenie krajobrazem

Na plener malarski zaprasza Zamek Królewski. „Podczas naszych spotkań zanurzymy się w niezwykłych barwach kwiatów, cienistych zakątkach boskietów i soczystej zieleni trawników. Fragmenty architektury ogrodowej staną się naszymi przewodnikami w tej artystycznej podróży. Będziemy zgłębiać kolory, detale, plany obrazu, cienie, światła i perspektywę, odkrywając piękno i złożoność krajobrazu. Każdy dzień przyniesie nowe wyzwania i odkrycia” – podkreślają organizatorzy. Zajęcia poprowadzą: artysta plastyk dr Michał Banaszek z Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW oraz kustosz Agnieszka Lichacz. Plener odbędzie w dniach 2-6 lipca w godz. 10.00-13.00. Koszt uczestnictwa 200 zł.

Mazowsze w moim sercu, talent w moich rękach

Ruszyła kolejna edycja konkursu plastycznego dla osób z niepełnosprawnością. Do konkursu mogą być zgłaszane prace artystyczne wykonane przez artystów amatorów – uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, mieszkańców domów pomocy społecznej, osoby pracujące w zakładach aktywności zawodowej, uczniów szkół integracyjnych inne osoby z niepełnosprawnością. Szczegółowe informacje dotyczące zasad konkursu na: mcps.com.pl/konkurs-plastyczny-odkrywamy-talenty-mazowsze-w-moim-sercu-talent-w-moich-rekach/konkurs-plastyczny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drugie spotkanie z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim"

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

Materiał prasowy

Drugie z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim" spotkanie w ramach przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się w najbliższy czwartek 19 grudnia o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zbliżające się Boże Narodzenie to święta rodzinne i to przeważyło, aby w bliskości tej daty, a także Niedzieli Świętej Rodziny, grudniowa debata była poświęcona tematowi "Wyzwania i szanse współczesnej rodziny" - podkreśla bp Piotr Jarecki.

Główny wykład przedstawi dr Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który będzie mówił o rodzinie w nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Natomiast dwoje następnych prelegentów omówi wyzwania i szanse współczesnej rodziny. Dr hab. Alina Maria Rynio z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawi perspektywę psychologiczną i socjologiczną a prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – wymiar kulturowy i globalizacyjny. – To będzie interesujący punkt wyjścia do dyskusji prelegentów między sobą a także z uczestnikami spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich – zapowiada bp Jarecki.

CZYTAJ DALEJ

W najbliższych dniach kolejne oceny zjawisk nadprzyrodzonych; czy będzie decyzja ws. Medjugorie?

2024-07-18 10:50

[ TEMATY ]

objawienia

Monika Książek

Medjugorie

Medjugorie

Kolejne oceny rzekomych zjawisk nadprzyrodzonych zostaną opublikowane w ciągu najbliższych kilku dni - powiedział prefekt ds. Dykasterii Nauki Wiary, kard. Víctor Manuel Fernández w opublikowanym wywiadzie dla hiszpańskiej gazety kościelnej „Alfa y Omega”.

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary zaznaczył, że w nadchodzących miesiącach należy spodziewać się kilku kolejnych orzeczeń, ale są też przypadki, które nadal wymagają dłuższej oceny. Kardynał nie powiedział, o które konkretnie przypadki chodzi. Przypomnijmy, że w szczególności oczekuje się na decyzję w sprawie domniemanych objawień maryjnych w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2024-07-18 17:01

www.facebook.com/karmel.bosi

    „Niech kolejne już 26. czerneńskie spotkanie modlitewne stanie się dla wszystkich jego uczestników umocnieniem i drogowskazem na powikłanych drogach doczesności…” – napisał w zaproszeniu prowincjał o. Tadeusz Florek OCD.

    W najbliższą sobotę, 20 lipca Po raz 26 odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję