Reklama

Niedziela w Warszawie

Pierwszy chrzest już był

Powstała na początku czerwca parafia bł. Stefana Wyszyńskiego w Szeligach z czasem będzie jedną z największych w archidiecezji warszawskiej.

2024-07-02 08:37

Niedziela warszawska 27/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Warszawa

parafia

nowa parafia

archiwum parafii

Kościół w Szeligach zaprojektowali architekci Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie – Jan i Lech Szymborscy

Kościół w Szeligach zaprojektowali architekci Świątyni Opatrzności Bożej
w Wilanowie – Jan i Lech Szymborscy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie powstała nagle. Już sześć lat temu było wiadomo, że nowa parafia w Szeligach będzie wydzielona z rozrastającej się parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starych Babicach. I już wtedy wyznaczony do tworzenia nowej parafii był wikariusz w Starych Babicach ks. Tomasz Paśko.

Z tego punktu widzenia mianowanie przez kard. Kazimierza Nycza na pierwszego proboszcza nowej parafii ks. Paśko nie było niespodzianką. Od 1 czerwca jest proboszczem powstałej tego dnia parafii bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dwa lata temu kard. Nycz poświęcił plac, na którym miał powstać nowy kościół, a także krzyż, na znak zapoczątkowania nowej wspólnoty wiernych, która zbuduje swój kościół.

Jedna z największych

Nowa parafia obejmuje Szeligi, Macierzysz i Chrzanów. Liczy obecnie ok. 12 tys. parafian, w większości mieszkańców Chrzanowa, w dwóch trzecich mieszkańców bloków. W tej okolicy buduje się sporo, a będzie więcej, ze względu na powstającą linię metra. Można się spodziewać, że parafian będzie ok. 30 tys. Wtedy będzie to jedną z największych parafii w archidiecezji warszawskiej.

Kościół powstaje przy ul. Szeligowskiej w Szeligach, która przecina trasę S8, mniej więcej 700 m od niej. Trasa nie będzie stanowiła przeszkody dla wiernych. Z najdalej położonych bloków do świątyni będzie 1,5 km.

To pierwsza parafia w archidiecezji, której patronuje bł. Stefan kard. Wyszyński. Wybór patrona był naturalny.

– Nie ma lepszego patrona dla nowo powstałej parafii w naszej archidiecezji – mówi ks. Paśko. – Biskup, błogosławiony, są jeszcze ludzie, którzy go dobrze pamiętają, których prowadził do Chrystusa. Wiele wszyscy kard. Wyszyńskiemu zawdzięczamy.

Gdy dwa lata temu rozpoczęto budowę zrezygnowano ze stawiania kaplicy tymczasowej. Zaczęto od frontu – i już jest on gotowy, a wzrok przyciąga także 20-metrowa kościelna wieża – to w nim znajduje się kaplica, poświęcona właśnie przez kard. Nycza, gdzie co niedziela ks. Paśko odprawia dwie Msze św.

Reklama

We froncie kiedyś będą kaplica adoracji i kaplica dla małych dzieci z rodzicami. Dziś jest to powierzchnia niepodzielona. Może zmieścić nawet 300 osób.

Teraz będzie budowany kościół właściwy, który będzie „doklejony” do tego, co już jest wybudowane.

Kościół zaprojektowali architekci Świątyni Opatrzności Bożej – Jan i Lech Szymborscy. – Mieliśmy dużo czasu, żeby popracować nad tym projektem i myślę, że jest rozsądny – mówi ks. Paśko.

Otwarte na ludzi

Dzięki wizytom duszpasterskim nowy proboszcz zna swoich nowych parafian. W dużej części to młodzi ludzie, często z dziećmi. Pierwszy chrzest w kościele w Szeligach już był. Zapowiadają się kolejne. Nic dziwnego, że od jesieni ks. Paśko pomagać ma wikariusz…..

Budowa kościoła zakończy się najpewniej za kilka lat. Wtedy będą już ukształtowane wspólnoty parafialne. W części już przeszły z parafii w Babicach. Parafianie, którzy mieszkają w nowej parafii, stali się naturalnym zaczynem dla grup parafialnych.

Ks. Paśko chce prowadzić duszpasterstwo nowoczesne. – Musimy być otwarci na różne, nie tylko tradycyjne, formy ewangelizacji i przyciąganie młodych ludzi – mówi. Jeśli ludzie maja być blisko Kościoła, parafia musi być dla nich otwarta. – Otwarta na ich propozycję, na ich wizję Kościoła. Nawet, jeśli księdzu może wydawać się to trudne – dodaje.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wpatrzeni w Serce Jezusa

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bobach k. Urzędowa uroczyście obchodzi doroczny odpust parafialny. Tym razem Mszy św. i procesji eucharystycznej przewodniczył abp Stanisław Budzik

Chociaż Boby to jedna z najstarszych parafii, sięgająca swoimi początkami XIV wieku, to wskutek licznych dziejowych zawirowań ma dopiero stuletni kościół. Pierwsze, drewniane, nie wytrzymały próby czasu, dlatego na początku XX wieku rozpoczęto budowę okazałej świątyni. Mimo wojennych zniszczeń, dzięki zaangażowaniu duszpasterzy i wiernych w 1920 r. kościół został poświęcony i dedykowany Sercu Pana Jezusa. Ze względu na wyróżniające się walory artystyczne, naukowe i historyczne świątynia w Bobach została wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja bydgoska: Dekret o obowiązkach wobec zmarłych kapłanów

2024-07-17 10:07

[ TEMATY ]

dekret

kapłaństwo

Magdalena Niebudek

Ordynariusz diecezji bydgoskiej – bp Krzysztof Włodarczyk – wydał 4 lipca 2024 roku dekret o obowiązkach wobec zmarłych kapłanów.

Dekret obowiązuje od dnia promulgacji na stronie internetowej diecezji bydgoskiej.

CZYTAJ DALEJ

USA: odnowa Kościoła przez Eucharystię

2024-07-18 18:40

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Stanach Zjednoczonych przeżywa proces głębokiej duchowej odnowy opartej na Eucharystii. Centralnym punktem tego procesu jest rozpoczęty wczoraj Krajowy Kongres Eucharystyczny. „Spodziewamy się cudów, ponieważ kiedy ludzie gromadzą się w imię Jezusa, On objawia się z wielką mocą” - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący komitetu organizacyjnego. Oczekujemy głębokich nawróceń, uzdrowień i przede wszystkim prawdziwego wzrostu ducha misyjnego - dodał bp Andrew Cozzens.

Podkreślił, że odnowa Kościoła oparta na Eucharystii zdaje egzamin. Episkopat zainicjował ten proces przed dwoma laty, najpierw na szczeblu diecezjalnym, a potem przez cały ubiegły rok w parafiach, małych grupach. Była to ewangelizacja ludzi, którzy choć są katolikami nie zawsze zdają sobie sprawę, czym jest Eucharystia - mówi bp Cozzens. Pierwszym owocem tych starań jest trwający do niedzieli w Indianapolis kongres. Ponad 50 tys. wiernych codziennie uczestniczy tam we Mszy, adoracjach i katechezach. Wcześniej od 17 maja z czterech stron Stanów Zjednoczonych zmierzała do Indianapolis pielgrzymka z Najświętszym Sakramentem. Przebyto w sumie ponad 10 tys. km. Na różnych etapach uczestniczyło w niej 100 tys. wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję