Szczyt pielgrzymkowy rozpoczęty
W drodze dają świadectwo wiary i miłości do Matki Bożej. Na Jasnej Górze rozpoczął się tzw. pierwszy szczyt pielgrzymkowy. Wiele grup rozważało hasło roku duszpasterskiego w Polsce: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, aby pokazać solidarność, jedność z Kościołem i przywiązanie do niego. „Maryjna, rodzinna, jedna z najstarszych w Polsce” – tak o 225. Pieszej Pielgrzymce Kalwaryjsko-Lanckorońskiej mówią pątnicy. Ich kompania wyróżnia się bogatymi tradycjami i ma charakter maryjny, dlatego w drodze rozważali Godzinki ku czci Matki Bożej i co roku wędrują tzw. traktem królewskim, którym Matka Boża w swoim obrazie jechała na Jasną Górę. W tym roku towarzyszyły im intencje rodzinne, ale w sercu przynieśli też troskę o ojczyznę.
Tradycyjnie z prośbą o poszanowanie chleba i z modlitwą za polską wieś przybyła 41. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Ksiądz Paweł Mydłowski, duszpasterz rolników i przewodnik kompanii, zauważył, że rolnicy idą z „duchem czasu”, dlatego zachęcają do skorzystania z inicjatywy lodówek żywnościowych, która pomaga propagować szacunek dla produktów spożywczych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Od 8 lat przemierzają (bez)cenne kilometry na rolkach, łącząc miłość do Maryi, hobby i chęć niesienia pomocy potrzebującym. Uczestnicy 8. Rolkowej Pielgrzymki Wrocławskiej w tym roku z akcją „Kilometry Miłości” wspierali ośrodek dla chłopców i dziewczyn ulicy w Sierra Leone. Pielgrzymi w ciągu 4 dni pokonali 221 km. Na Jasną Górę w sierpniu dotrą jeszcze rolkarze z Warszawy-Bemowa.
Na rowerze do Maryi
Na Jasną Górę, pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, dotarła 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. Mszy św. na szczycie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii zwrócił uwagę na dyskretną, ale jakże czujną rolę Maryi w życiu każdego wierzącego.
Dla cyklistów pielgrzymka jest sposobem na połączenie miłości do Maryi, pasji i dbałości o kondycję. Są wśród nich i tacy, którzy ze względu na zobowiązania zawodowe po prostu nie mają możliwości uczestniczyć w trwającej dłużej pieszej pielgrzymce. Jest to jeden ze znaków czasu, które przeplatają się w wypowiedziach wielu jasnogórskich pielgrzymów.
Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa łączy grupy z całej Polski – w tym roku siedemdziesiąt pięć. Cykliści – 1510 osób – tradycyjnie spotykali się w częstochowskiej archikatedrze, by razem, tworząc jedną „dwukołową pielgrzymkę”, wjechać na Jasną Górę i wspólnie się modlić.
Ratunek dla świata
Reklama
Na Jasnej Górze rozpoczęła się wyjątkowa inicjatywa, by dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego rozprzestrzeniało się na Polskę i świat. Wolontariusze wręczają jasnogórskim pielgrzymom gazetki zachęcające do podjęcia tej 9-miesięcznej modlitwy. Organizatorami są Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji na Jasnej Górze i Fundacja Małych Stópek ze Szczecina. – Wmawia się młodym, że dziecko jest niczym, że jest tylko zlepkiem komórek, że kobiety mają prawo decydować, czy ono ma się urodzić, i dlatego ta modlitwa jest tak bardzo potrzebna, a to, że ona ratuje życie, potwierdza wiele świadectw ludzi – powiedziała Jowita Kostrzewska ze wspólnoty Pielgrzymi Niepokalanej, koordynatorka inicjatywy z Częstochowy. Ojciec Samuel Karwacki, krajowy moderator Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, przypomniał, że wielki testament i zobowiązanie pozostawił Polakom bł. Stefan Wyszyński w Jasnogórskich Ślubach Narodu: „Przyrzekamy Ci, z oczyma utkwionymi w żłóbek betlejemski, że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak Ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu”.
Wolontariuszem może zostać każdy, komu bliska jest troska o życie – wystarczy napisać mail: KontaktPielgrzymiNiepokalanej@gmail.com .
Jasnogórski flesz
• 26-27 lipca – pielgrzymka Apostolatu Maryjnego i Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.