Reklama

Aspekty

Odznaczenia diecezjalne A.D. 2024

Świeccy w Kościele. Są liderami grup i wspólnot, dbają o piękno świątyni, angażują się w życie parafii. Wyróżnił ich pasterz diecezji.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2024, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Karolina Krasowska

Odznaczenia zostaną wręczone 8 września. Tak było rok temu

Odznaczenia zostaną wręczone 8 września. Tak było rok temu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej” bp Tadeusz Lityński przyznał dwudziestu dwóm osobom. Wśród nich są:

Helena Ratkiewicz, rocznik 1949. Mieszka w Trzebiczu (par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu). Pani Helena do ub.r. była przewodniczącą Apostolatu Maryjnego. Należy do wspólnoty Żywego Różańca, jest w Zespole Synodalnym i Radzie Duszpasterskiej parafii. Działa w Caritas parafialnej, Zespole Trzebiczanki, codziennie przed Mszą św. prowadzi modlitwę różańcową, w niedzielę Godzinki do NMP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Beata Świtoń, rocznik 1963. Mieszka w Gościmiu (par. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku). Pani Beata od blisko 20 lat uczy dzieci religii w szkole i przygotowuje je do I Komunii św. Od kilkunastu lat jest zastępcą przewodniczącej parafialnej Caritas. Przygotowuje pomoc dla potrzebujących, szczególnie dzieci w Gościmiu, należy do wspólnoty Żywego Różańca, w niedzielę przed Mszą św. prowadzi modlitwę różańcową.

Bernadeta Borodo, rocznik 1940. Mieszka w Drezdenku (par. Przemienienia Pańskiego). Pani Bernadeta współtworzyła w parafii Apostolat Maryjny, który w tym roku obchodzi 31. rocznicę istnienia. Od 45 lat czynnie zaangażowana we wspólnotę Żywego Różańca. Prowadzi adoracje przed Najświętszym Sakramentem w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

Reklama

Tadeusz Szot, rocznik 1961. Mieszka w Gorzowie Wlkp. (par. Niepokalanego Poczęcia NMP). Pan Tadeusz od młodych lat angażował się w życie parafialne, pomagając w bieżących remontach i pracach w kościele. Od lat posługuje w parafii z bardzo dużym zaangażowaniem i sumiennością jako kościelny i zakrystianin. Angażuje się we wszystkie bieżące, konieczne, jak i świąteczno-okazjonalne prace w kościele.

Stanisław Zając, rocznik 1961. Mieszka w Gorzowie Wlkp. (par. Niepokalanego Poczęcia NMP). Pan Stanisław od ponad 10 lat pełni posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św., od roku jest akolitą i ostatnio – ceremoniarzem. Razem z żoną należy do Domowego Kościoła i Żywego Różańca. Co tydzień odwiedza chorych z Najświętszym Sakramentem, codziennie uczestniczy we Mszy św., pełniąc obowiązki ministranta i lektora.

Renata i Marek Bęzel, oboje rocznik 1948. Mieszkają w Gorzowie Wlkp. (par. Trójcy Świętej). Państwo Bęzel od 18 lat mocno wspierają Hospicjum św. Kamila, np. przeprowadzając zbiórki i akcję Pola Nadziei. Są zaangażowani w codzienne życie parafii. Pani Renata od lat prowadzi kronikę parafialną, dokumentując wszelkie wydarzenia parafialne. W parafii można liczyć na ich doświadczenie, dobre rady i wsparcie finansowe.

Piotr Kołoszyc, rocznik 1964. Mieszka w Marwicach (par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Baczynie). Pan Piotr jako 11-letni chłopiec rozpoczął w parafii posługę organisty. Podjął się utworzenia chóru w kościele filialnym w Marwicach, który prowadzi do dzisiaj. W 2025 r. minie 50 lat od powstania parafii w Baczynie, a także 50 lat od pierwszej Mszy św. po wojnie w kościele w Marwicach, podczas której pełnił posługę organisty i pełni ją nieprzerwanie do dzisiaj.

Reklama

Piotr Pietkun, rocznik 1964. Mieszka w Jeninie (par. św. Michała Archanioła w Jeninie). Pan Piotr jako nadleśniczy łączy sprawy dbania o lasy z zamysłem Kościoła wg Encykliki Laudato Si. Ostatnio zorganizował akcję sadzenia lasu z udziałem kleryków i profesorów seminarium diecezjalnego. Przy jego udziale, w lesie w okolicach Jenina, powstały stacje Drogi Krzyżowej upamiętniające kard. Stefana Wyszyńskiego, pobłogosławione przez bp. Adriana Puta.

Ryszard Lewandowski, rocznik 1947. Mieszka w Lubsku (par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku). Pan Ryszard od wielu lat pracuje z młodzieżą jako pedagog w Ognisku Muzycznym w Lubsku. Od 35 lat posługuje w parafii jako organista. Zawsze czynnie zaangażowany w życie parafialne i duszpasterskie. Pomagał przy rozbudowie kościoła parafialnego czy budynków parafialnych.

Stanisław Suchodolski, rocznik 1947. Mieszka w Lubsku (par. Najświętszego Serca Pana Jezusa). Pan Stanisław wiele lat pracował jako nauczyciel i wychowawca trudnej młodzieży w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lubsku. Od 30 lat związany z parafią, gdzie posługuje jako nadzwyczajny szafarz Komunii św. i kościelny. Pomagał przy rozbudowie kościoła parafialnego czy budynków parafialnych.

Edward Hryńko, rocznik 1947. Mieszka w Nowej Soli (par. św. Michała Archanioła w Nowej Soli). Pan Edward od 25 lat jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św., ustala dyżury i spotkania formacyjne. Jest chorążym uroczystości kościelnych – przy procesji Bożego Ciała i odpuście parafialnym. Przed pandemią w każdą niedzielę szedł do chorych z Komunią św. zaangażowany w liturgię Mszy św.

Reklama

Waldemar Nowak, rocznik 1957. Mieszka w Międzyrzeczu (par. Miłosierdzia Bożego w Bobowicku). Pan Waldemar od 24 lat pełni funkcję organisty w parafii. Służy pomocą na wszystkich szczeblach. Od wielu lat uczestniczy we wspólnocie Żywego Różańca. Od ponad 2 lat pomaga jako kościelny w kościele filialnym w Międzyrzeczu Obrzycach. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do koronowania obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Grzegorz Skrzek, rocznik 1969. Mieszka w Międzyrzeczu (par. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu). Pan Grzegorz współpracuje ze Stowarzyszeniem im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. Jest wieloletnim katechetą, ministrantem, lektorem i komentatorem. Prowadzi katechezy przed sakramentalne. Jest członkiem Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Wspiera organizację Pielgrzymki Mężczyzn w Międzyrzeczu.

Stefan Kuszwara, rocznik 1951. Mieszka w miejscowości Brzoza (par. Matki Bożej Częstochowskiej w Wielisławicach). Pan Stefan uczestniczy w życiu wspólnoty parafialnej, jest obecny na najważniejszych uroczystościach. Od wielu lat angażuje się w parafii jako doradca w dziedzinie budowlanej. Jest członkiem Rady Kościelnej przy kościele filialnym Miłosierdzia Bożego w Brzozie. Był głównym motorem budowy nowej plebanii w Wielisławicach.

Jolanta Grefling, rocznik 1957. Mieszka w Kalsku (par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie). Pani Jolanta zajmuje się pomocą merytoryczną i wsparciem organizacyjnym kolejnych zadań podejmowanych przez parafię w zakresie przygotowania projektów budowlanych zabytków. Koordynuje prace prowadzone przy zabytkach, prowadzi ewidencję księgową, rozlicza wydatkowanie dotacji.

Reklama

Paweł Grygorcewicz, rocznik 1975. Mieszka w Trzebowie (par. Matki Bożej Różańcowej w Długoszynie). Swoje zdolności wykorzystuje na rzecz kościołów filialnego i parafialnego. Zasługą p. Pawła i zebranych z nim ludzi była organizacja remontu wieży kościoła w Trzebowie. Samodzielnie wykonał i zamocował na wieży drewniane żaluzje dzwonnicy, odnowił nieużywany dotąd stół ołtarzowy wraz z pozłoceniem jego elementów, wykonał nową ambonę i podjął się ogólnej konserwacji obrazów Drogi Krzyżowej.

Irena Kobierska, rocznik 1959. Mieszka we Wschowie (par. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie). Pani Irena od 35 lat należy do Żywego Różańca, od 21 lat jest zelatorką i koordynatorką wszystkich 20 róż. Należy do Rady Duszpasterskiej. Bezinteresownie dba o wizerunek świątyni przed każdą niedzielą czy świętami. Długi czas pracowała w Domu Pomocy Społecznej u sióstr Elżbietanek we Wschowie.

Janina Malara, rocznik 1950. Mieszka w Konradowie (par. św. Jakuba Apostoła w Konradowie). Pani Janina od 1980 r. jest zaangażowana w życie parafii. Pełni funkcję zelatorki Żywego Różańca. Należy do Rady parafialnej, zaangażowana w działalność Parafialnego Zespołu Caritas. Troszczy się o wnętrze kościoła i jego otoczenie. Opiekuje się starszymi, samotnymi osobami, troszczy się o cmentarz parafialny w Konradowie.

Adela Pakosz, rocznik 1930. Mieszka w Zielonej Górze (par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze). Pani Adela aktywnie działała przy budowie obecnego kościoła parafialnego, przy pracach budowlanych i wspierając ofiarami finansowymi. Od 43 jest zelatorką Żywego Różańca, który bardzo aktywnie uczestniczy w parafii. Z jej inicjatywy były organizowane pielgrzymki do wielu miejsc kultu religijnego.

Elżbieta i Jan Hamerla, rocznik 1953 i 1949. Mieszkają w Lubanicach (par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Drożkowie). Pani Elżbieta od 40 lat jest zelatorką Żywego Różańca, animatorką śpiewu podczas Mszy św. Troszczy się o bieliznę kielichową i ołtarzową, prowadzi kolportaż prasy religijnej. Pan Jan od 44 lat jest zakrystianinem, członkiem męskiej Róży Różańcowej. Małżonkowie stanowią wzór postawy katolickiej.

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla narzeczonych

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

kurs przedmałżeński

Karolina Krasowska

Agnieszka Domowicz z Fundacji Światło-Życie, oddział zielonogórsko-gorzowski

Agnieszka Domowicz z Fundacji Światło-Życie, oddział zielonogórsko-gorzowski

Kursy przedmałżeńskie mają różną formę, od spotkań parafialnych, przez kilkutygodniowe Wieczory dla Zakochanych, po skondensowane weekendowe kursy „w pigułce”. Łączy je jedno – osoby pragnące ślubu kościelnego muszą taki kurs ukończyć. A skoro oferta jest tak bogata, warto podejść z namysłem do wyboru kursu i wybrać taki, który rzeczywiście będzie nam pasował.

Fundacja Światło-Życie proponuje całoweekendowy kurs stacjonarny, z noclegami. Odbędzie się on w Łagowie Lubuskim w Diecezjalnym Domu Formacyjnym Ruchu Światło-Życie, w dniach 29 – 31 marca. 
CZYTAJ DALEJ

Pożar domu redemptorystów. Trwa akcja gaśnicza

2024-11-09 10:09

[ TEMATY ]

pożar

redemptoryści

Braniewo

x.com/KWPSPOlsztyn

Pożar domu redemptorystów w Braniewie

Pożar domu redemptorystów w Braniewie

Z Braniewa dotarła do nas bardzo smutna wiadomość – dziś nad ranem wybuchł pożar w miejscowym domu zakonnym redemptorystów przy sanktuarium Świętego Krzyża - podało Radio Maryja.

Pożar – jak podał portal redemptor.pl – rozpoczął się w okolicach poddasza w godz. 06.00-07.00 rano. Obecnie trwa dogaszanie budynku. Nikt nie ucierpiał.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś do muzyków kościelnych: Kiedy Bóg ma dość śpiewu?

2024-11-09 18:59

[ TEMATY ]

muzyka

śpiew

Kard. Grzegorz Ryś

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

Krzysztof Śwkertok, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

Pod hasłem roku duszpasterskiego w Polsce „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” w sanktuarium częstochowskim odbywa się 15. Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę. Uroczystej liturgii Mszy świętej celebrowanej w bazylice jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. „To człowieczeństwo jest domem Boga, który się domaga gorliwości, miłości, żarliwości. Bez tego troska o świątynię wybudowaną z kamienia jest po prostu hipokryzją” - mówił hierarcha.

Kard. Ryś, nawiązując do liturgii słowa dzisiejszego święta - poświęcenia bazyliki św. Jana na Lateranie - zachęcał, „byśmy słuchając dzisiejszych czytań, uwierzyli Pismu tak, jak ono się rozjaśnia w słowie Jezusa. Idzie o dwa fragmenty Pisma. Jeden z nich jest przytoczony przez Ewangelistę, fragment Psalmu 69 - gorliwość o dom twój pochłonie mnie. Jest też drugi fragment Pisma, do którego to wydarzenie odsyła, do którego my być może docieramy trudniej, ale ci, którzy byli w świątyni i widzieli działanie Jezusa, natychmiast wiedzieli o jaki tekst chodzi, dlatego zażądali od Jezusa dowodów, dlaczego robi to, co robi. To jest tekst, który zamyka Księgę proroka Zachariasza - w tych dwóch wersetach Zachariasz mówi, że przyjdzie ten dzień - Dzień Pana, kiedy już więcej nie będzie potrzeba przekupniów w Domu Bożym”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję