Po przygotowaniu prowadzonym przez ks. Marka Krawczyka, dekanalnego duszpasterza dzieci i młodzieży, w trakcie uroczystej Eucharystii ministranci zostali włączeni w grono lektorów. Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Czachor, dziekan dekanatu, koncelebrowali przybyli kapłani, parafialni opiekunowie Liturgicznej Służby Ołtarza.
W homilii ks. Czachor mówił o powołaniu – ogólnym do świętości i szczegółowym do pełnienia zadań. Być lektorem, to powołanie, które Pan Bóg kieruje do każdego, a lektorzy powiedzieli słowa Samuela: „Oto jestem, poślij mnie”. Bycie lektorem to szczególna forma odpowiedzi na Boże wezwanie do głoszenia Jego słowa.
Ksiądz Jan Kardaś, proboszcz parafii Jeżowe, podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystości, zwracając się w szczególności do lektorów i ich rodziców. Podkreślił, jak ważne jest, by w dzisiejszych czasach młodzież odpowiadała na Boże powołanie. Rodzicom natomiast pogratulował postawy, dzięki której ich synowie mogą kroczyć ścieżką wiary, służąc Panu Bogu jako lektorzy.
Uroczystość zgromadziła nie tylko nowych lektorów, ale również ich rodziców, którzy towarzyszyli swoim synom w tej ważnej chwili.
W spotkaniach uczestniczył też ks. dr Michał Powęska, rektor seminarium
Ta forma ewangelizacji ma nie tylko przybliżyć młodym piękno powołania kapłańskiego, ale także podziękować wszystkim za modlitwę w intencji powołań, która codziennie trwa w parafiach naszej diecezji – mówił ks. Michał Powęska.
W ostatnie dwie niedziele listopada klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu wraz ze swoimi wychowawcami, wykładowcami oraz księżmi studentami uczestniczyli w wyjazdach powołaniowych, odwiedzając parafie dekanatów Nowa Dęba i Stalowa Wola. Po zakończeniu Eucharystii seminarzyści wraz z przełożonymi animowali spotkania, podczas których opowiadali o życiu wspólnoty seminaryjnej, udzielając odpowiedzi na zadawane im pytania. Głównymi uczestnikami spotkań byli ministranci, lektorzy oraz grupy muzyczne. Nie zabrakło również członków Stowarzyszenia Przyjaciół WSD w Sandomierzu, jak i osób żywo zainteresowanych funkcjonowaniem wspólnoty seminaryjnej. – Ta forma ewangelizacji ma nie tylko przybliżyć młodym piękno powołania kapłańskiego, ale także podziękować wszystkim za modlitwę w intencji powołań, która codziennie trwa w parafiach naszej diecezji – mówił ks. Michał Powęska, rektor sandomierskiego seminarium duchownego.
Na 31 maja zaplanowane jest ogłoszenie uznania przez Stolicę Apostolską cudu eucharystycznego, do jakiego doszło w Indiach. 15 listopada 2013 roku w czasie porannej Mszy św., odprawianej przez ks. Thomasa Pathickala w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur, w stanie Kerala, na konsekrowanej hostii pojawiła się twarz Jezusa Chrystusa.
O watykańskim uznaniu cudu poinformował 9 maja abp Joseph Pamplany, metropolita Tellicherry obrządku syromalabarskiego. Uroczyste ogłoszenie tej decyzji nastąpi w kościele w Vilakkannur podczas Mszy odprawianej przez nuncjusza apostolskiego w Indiach abp. Leopoldo Girellego.
Historyczne oryginały trzech ważnych dla polsko-niemieckiego pojednania dokumentów: rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, ostateczną wersję tego Orędzia i odpowiedź hierarchów niemieckich zaprezentowano w Senacie. Wystawie towarzyszyła konferencja zatytułowana „Pojednanie dla Europy”.
W prezentacji wystawy wzięli udział Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, senator Halina Bieda i senator Kazimierz Michał Ujazdowski. Dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News podkreślał, jak ważne było Orędzie biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku i jak wyjątkowa jest ekspozycja. „Po raz pierwszy udało nam się pokazać te trzy ważne dokumenty razem. Jest to rękopis autorstwa arcybiskupa Bolesława Kominka, oryginał listu biskupów polskich do biskupów niemieckich podpisany 18 listopada 1965 roku w Rzymie i odpowiedź biskupów niemieckich, która też powstała w Rzymie. To dla nas bardzo ważny moment, że w tak prestiżowym miejscu, tak istotnym dla polskiego życia politycznego społecznego, możemy mówić o tym przesłaniu” – zaznaczył.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.