Rekolekcje polskich biskupów
Tradycyjnie przed uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na Jasnej Górze odbyły się rekolekcje polskich biskupów. To czas cenny w wymiarze zarówno duchowym, jak i wspólnotowym.
Czterodniowemu skupieniu przyświecało hasło: „Vaticanum Secundum po 60 latach”. Rekolekcjonista, o. prof. Jarosław Kupczak, dominikanin, z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przyznał, że rocznica ogłoszenia Konstytucji dogmatycznej Soboru Watykańskiego II o Kościele – Lumen gentium jest tylko jednym z powodów, dla których zdecydował się na podjęcie tej tematyki. Jako drugi powód wskazał to, że Sobór Watykański II „nie cieszy się popularnością” i różne strony Kościoła, z różnych powodów, nie za bardzo chcą się do niego odwoływać. Odniósł się także do spostrzeżeń kard. Karola Wojtyły, który w latach 60. ubiegłego wieku brał udział w kilkuletnich obradach biskupów. Kardynał powiedział wtedy, że „dziś nie ma herezji dotyczących Kościoła, ale życie ludzkie stało się herezją”. Miało to miejsce w czasach powojennych, kiedy panował komunizm. Sobór Watykański II w momencie, gdy Europę ogarniała fala sekularyzacji, czyli zeświecczenia, odchodzenia od wiary, a nawet jej porzucania, miał za zadanie sięgnąć do źródeł chrześcijaństwa i uczynić Kościół Kościołem ewangelizacji.
Czterodniowe skupienie poprzedziło 399. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, na zakończenie którego odbyło się spotkanie biskupów z przedstawicielami osób skrzywdzonych w Kościele.
Pomóż w rozwoju naszego portalu