Prawo ewangeliczne nazywane jest nowym prawem w odróżnieniu od prawa i przepisów Starego Testamentu. Nowe prawo jest prawem miłości, łaski, wolności. Jezus w Ewangelii mówi o „słodkim jarzmie” i „lekkim brzemieniu”. Posługuje się zatem paradoksem i proponuje brzemię, które zamiast ciążyć i przygniatać przynosi ulgę i umocnienie. Tym „jarzmem” jest prawo miłości – prawo ewangeliczne, które Jezus pozostawił uczniom. „Każde inne brzemię uciska cię i przygniata, natomiast brzemię Chrystusa przynosi ulgę. Każde inne brzemię ma ciężar, brzemię zaś Chrystusa ma skrzydła. Jeśli ptakowi odejmiesz skrzydła, na pozór zmniejszysz ciężar, który ma on dźwigać, ale im bardziej zmniejszasz ten ciężar, tym bardziej przywiązujesz ptaka do ziemi. Widzisz na ziemi tego, któremu chciałeś ulżyć, przywróć mu ciężar jego skrzydeł, a zobaczysz, jak wzleci” – tłumaczy św. Augustyn.
Reklama
Papież Benedykt XVI nauczał, że prawo miłości jest najlepszym lekarstwem na udręki współczesności: „Prawdziwym remedium na zranienia ludzkości, zarówno te materialne, jak głód czy niesprawiedliwość, jak psychiczne i moralne wywołane przez fałszywy dobrobyt, jest zasada życia opartego na braterskiej miłości, która ma swe źródło w Bożej miłości” – powiedział w jednym z rozważań przed modlitwą Anioł Pański. Jezusowe nowe prawo stawia zatem przed nami zadanie wypełniania przykazania miłości. „Jezus Chrystus daje ludziom również nowe Prawo, Prawo Ewangelii, w którym zawiera się i doskonale urzeczywistnia prawo naturalne, wyzwalając nas z prawa grzechu, z powodu którego, jak mówi św. Paweł, «łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać – nie» (Rz 7, 18), i dając ludziom możliwość, dzięki łasce, uczestniczyć w życiu Bożym i przezwyciężać egoizm” – napisał Benedykt XVI w adhortacji apostolskiej Verbum Domini – o Słowie Bożym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prawo Ewangelii zakłada również radość w jej głoszeniu. „Gdy brakuje radości, Ewangelia nie może dotrzeć do innych. (...) Jezus został posłany, aby głosić więźniom wolność. Chodzi zatem o to, aby ludziom ulżyć, a nie nakładać ciężary, aby uwalniać od nich i obdarzać pokojem, a nie budzić poczucie winy. (...) Jezus przynosi niewidomym przejrzenie. Nie chodzi tu jedynie o wzrok fizyczny, lecz o światło, które sprawia, że człowiek widzi w nowy sposób” – naucza papież Franciszek. A zatem: „Nowe Prawo, czyli Prawo ewangeliczne, jest na ziemi dopełnieniem prawa Bożego, naturalnego i objawionego. Jest ono dziełem Chrystusa i zostało wyrażone w sposób szczególny w Kazaniu na Górze. Jest ono także dziełem Ducha Świętego i przez Niego staje się wewnętrznym prawem miłości” (KKK, 1965).
Prawo ewangeliczne jako prawo miłości jest umocnieniem dla człowieka.