Reklama

Niedziela Podlaska

Czas radości, wspólnoty i przygody

W okresie ferii zimowych dzieci i młodzież z terenów rolniczych miały niezwykłą okazję do wzięcia udziału w zimowym wypoczynku zorganizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Niedziela podlaska 10/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Archiwum KSM

Park rozrywki to zawsze dobra zabawa

Park rozrywki to zawsze dobra zabawa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obozy zostały zorganizowane przy współpracy i dofinansowaniu Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Tegoroczne ferie pełne były radości, integracji oraz wartościowych doświadczeń, które na długo pozostaną w pamięci uczestników. Ferie z KSM to nie tylko czas odpoczynku, ale również rozwój duchowy i społeczny. Uczestnicy brali udział w codziennych modlitwach, warsztatach formacyjnych oraz zajęciach edukacyjnych, które pomogły im zbliżyć się do wartości chrześcijańskich, poznać kulturę regionu oraz to, co dany region wyróżnia. Wspólne przeżywanie wiary w atmosferze radości i przyjaźni to jeden z najważniejszych aspektów wyjazdów z KSM.

Góry, śnieg i sportowe emocje

Reklama

Dwa z trzech turnusów odbyły się w Murzasichlu. To urokliwa i malownicza miejscowość w sercu Tatr, położona w pobliżu Zakopanego, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Słynie z pięknych krajobrazów, góralskiej architektury oraz doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych. Piesze wędrówki po malowniczych górskich szlakach pozwoliły odkrywać piękno terenu, z jakim na co dzień uczestnicy kolonii nie obcują. Młodzież mogła podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Tatry oraz korzystać z uroków górskiej wioski. Murzasichle oferuje liczne stoki narciarskie dostosowane do różnych poziomów zaawansowania, co pozwoliło każdemu uczestnikowi cieszyć się zimowymi aktywnościami. Nie zabrakło spacerów po urokliwych okolicach, gdzie młodzież miała okazję lepiej poznać tradycję i kulturę Podhala. Pod czujnym okiem wychowawców doskonalono umiejętności sportowe, a gry zespołowe pozwoliły zacieśnić więzi pomiędzy uczestnikami i zbudować przyjazne relacje, które na pewno przetrwają długo. Każdy mógł liczyć na wzajemną pomoc – czy to przy poniesieniu plecaka podczas pieszych wędrówek, czy przy codziennych obowiązkach. Szczyty, jakie udało się zdobyć w warunkach panujących w górach, to Rusinowa Polana, Wiktorówki oraz Kalatówki i Pustelnia Brata Alberta. W programie znalazły się też: spacer po tzw. Krupówkach, kąpiel w Termach Chochołowskich czy wjazd kolejką na Gubałówkę, gdzie po zmroku uczestnicy podziwiali iluminację świetlną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla najmłodszych

Reklama

Jeden turnus ferii odbywał się w Drohiczynie. Tu uczestnikami w większości były maluszki, które już w wieku 5 lat po raz pierwszy wyjechały na ferie zimowe poza dom. Nie było miejsca na nudę, ponieważ na uczestników czekało wiele atrakcji. Zwiedzali historyczne zabytki, m.in. Katedrę Trójcy Przenajświętszej. Ponadto organizatorzy zaplanowali dwie wycieczki. W Siedlcach na dzieci czekała wodna przygoda oraz seans filmowy w kinie, poprzedzony warsztatami z robienia pralin, co cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno u młodszych, jak i starszych uczestników. Nieco dłuższy wyjazd odbył się do Białegostoku. Tam dla jednych największą radością była wizyta w papugarni, gdzie sami mogli nakarmić ptaki – a te bardzo chętnie do nich przylatywały. Inni zaś najbardziej cieszyli się wizytą w Parku Trampolin Jumper, gdzie zabawom i swawolom nie było końca. Będąc w Białymstoku, uczestnicy nie mogli pominąć spaceru po rynku czy też Pałacu Branickich, gdzie zachwyciła ich architektura pobliskich budynków. Zwiedzili również Górę Zamkową, skąd roztaczał się piękny widok na rzekę Bug, a z wieży widokowej – na starorzecze. Jedną z większych atrakcji były warsztaty poprowadzone przez Katarzynę i Izabelę ze „Zdrowo na talerzu”, podczas których dzieci, poprzez zabawę, mogły dowiedzieć się jeszcze więcej o zdrowej żywności oraz jak powinna wyglądać zbilansowana dieta w zależności od wieku. Same mogły przygotować zielone placuszki, które później wszyscy zjedli ze smakiem.

Czas na relaks i zabawę

Oprócz zajęć sportowych i duchowego wzrastania, był też czas na relaks i dobrą zabawę. Wieczory były wypełnione ogniskami, wspólnym śpiewaniem, grami integracyjnymi i tematycznymi konkursami. Z wizytą przybyły panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siemiatyczach oraz panie z placówki Narodowego Funduszu Zdrowia, odbyły się pogadanki z policją i spotkania z pracownikami Kas Społecznego Ubezpieczenia Rolników – czy to w Siemiatyczach, czy w Zakopanem. Każda z instytucji przypomniała podstawowe zasady bezpieczeństwa w szkole i podczas ferii. Mówiono, jak należy dbać o bezpieczeństwo swoje i osób w naszym otoczeniu podczas codziennego funkcjonowania. Przedstawiono też zasady udzielania pierwszej pomocy i wzywania odpowiednich służby w razie niebezpieczeństwa. Każdy dzień – i w górach, i na Podlasiu – był pełen atrakcji, które pozwalały uczestnikom oderwać się od codziennych obowiązków i cieszyć się zimową aurą.

Wspólne doświadczenia i nowe przyjaźnie

Kolonie zimowe odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu kompetencji społecznych dzieci i młodzieży. Uczestnictwo w różnorodnych aktywnościach pozwala młodym ludziom rozwijać umiejętność współpracy, komunikacji i radzenia sobie w nowych sytuacjach. Dzieci uczą się odpowiedzialności, szacunku wobec innych oraz otwartości. Przebywanie w grupie rówieśników pozwala im budować pewność siebie, co pozytywnie wpływa na ich rozwój osobisty oraz przyszłe relacje międzyludzkie. Ferie zimowe organizowane przez KSM to świetna okazja do nawiązywania nowych znajomości. Młodzież z różnych części diecezji miała możliwość wspólnego przeżywania niezapomnianych chwil, wymiany doświadczeń i budowania relacji, które często przekształcają się w długotrwałe przyjaźnie. Tegoroczne ferie zimowe z KSM diecezji drohiczyńskiej były nie tylko czasem aktywnego wypoczynku, ale także okazją do umocnienia wiary, odkrycia własnych talentów i przeżycia wyjątkowych chwil we wspólnocie. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy uczestnik czuł się częścią wielkiej rodziny KSM, a wyjazd stał się pięknym wspomnieniem na długie lata.

Już teraz można zacząć planować kolejne wyjazdy z KSM – bo to nie tylko wypoczynek, ale również niezwykła przygoda pełna wartości i radości!

2025-03-04 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizyta duszpasterska w Klichach

Niedziela podlaska 43/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Ks. Marcin Gołębiewski

Biskup Piotr Sawczuk odwiedził szkołę w Holonkach

Biskup Piotr Sawczuk odwiedził szkołę w Holonkach

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, 7 października, parafię wizytował bp Piotr Sawczuk.

Biskup odwiedził Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Holonkach. W progach szkoły pasterza diecezji powitała dyrektor placówki Anna Kosińska wraz z delegacją uczniów. Ze społecznością szkolną biskup spotkał się na sali gimnastycznej. Uczniowie zaprezentowali część artystyczną „Chrystus połamany”, przygotowaną pod kierunkiem Janiny Olszewskiej oraz ks. Walerego Tomaszewskiego. Podczas przemówienia biskup zwrócił uwagę na potrzebę kierowania się w życiu wartościami chrześcijańskimi. W ten sposób każde ludzkie działanie ma swój sens i cel. Słowa wdzięczności skierowali rodzice, dziękując za obecność, modlitwę i pasterskie błogosławieństwo. Biskup spotkał się także z nauczycielami i pracownikami szkoły.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Skrajności zespolone

2025-07-13 19:00

[ TEMATY ]

felieton (Łódź)

Adobe Stock

Jeszcze nie wyblakły stare, poczciwe szyldy „Chemia z Niemiec”, a na mieście zaczęły się już pojawiać nowe reklamy pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Na nowiutkim busiku z łódzką rejestracją wzrok przykuwa oferta „Pracy dla opiekunki w Niemczech”. Przy drodze na Widzew (za stacją benzynową „Moya”) duży baner kusi „Pracą w Niemczech”. Na razie nie ma nic o zbieraniu szparagów (wiadomo: temat drażliwy), ale to kwestia czasu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję