Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zachwycić młodzież Jezusem

Jak współcześnie dotrzeć do młodzieży? Jak mówić im o Bożej miłości i zachwycić ich Bogiem? Co zrobić, żeby zbudowali relację z Jezusem? Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Bliżej Młodych przez liczne działania dedykowane młodym ludziom stara się odpowiedzieć na te pytania.

Niedziela bielsko-żywiecka 11/2025, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja bielsko‑żywiecka

Ks. Kamil Kuchejda

Ks. Kamil Kuchejda z uczestnikami jednej z edycji Szkoły Animatora Parafialnego

Ks. Kamil Kuchejda z uczestnikami jednej z edycji Szkoły Animatora Parafialnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka lat temu zrodził się pomysł, aby tworzyć duszpasterstwo również z młodymi ludźmi. W związku z tym w każdym dekanacie w diecezji powołano reprezentanta młodzieży – młodzieżowego lidera dekanalnego. I to te osoby na co dzień tworzą Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży nazywane „Bliżej Młodych”. W 2021 r. bp Roman Pindel mianował diecezjalnym duszpasterzem młodzieży ks. Kamila Kuchejdę, młodego kapłana, który od najmłodszych lat angażował się na oazie, jeździł na rekolekcje jako uczestnik, potem jako animator, a później jako kleryk. Kiedy zaczynał posługę kapłańską, marzył o tym, żeby jako ksiądz pracować z młodzieżą. I Bóg spełnił jego marzenie. W czasie pandemii zaczął prowadzić w mediach społecznościowych akcje dla młodzieży, w tym kanał „Ksiądz z fotela”, by i w ten sposób przyciągać ich do Boga i pokazać im z kapłańską troską, że są wysłuchani i zrozumiani.

Bóg jest odpowiedzią

Reklama

Jak zauważa diecezjalny duszpasterz, obecnie młodzi są inni niż ich rówieśnicy sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Siedzą dużo w social mediach, czyli w świecie często niezrozumianym przez dorosłych. I to jest ta inność. Natomiast mają też coś wspólnego z młodymi sprzed 20 czy 50 lat: zadają pytania, planują rzeczywistość, kontestują ją. Buntują się trochę. – Ja 20 lat temu też się buntowałem i zadawałem mnóstwo pytań. Współcześni dorośli też to robili. I myślę, że to dobrze, że tak się dzieje. Że młody człowiek pyta i kwestionuje to, co go spotyka. Wydaje mi się, że zadaniem współczesnego duszpasterstwa młodzieży jest docieranie do młodego człowieka. Trzeba go spotkać i trzeba mu powiedzieć, że jest Ktoś, kto jest odpowiedzią na wszystkie jego wątpliwości i pytania – mówi ks. Kamil. Wspomina, że gdy posługiwał w parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach jako wikary, rozpoczynano w naszej diecezji nowy program przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Wówczas zrobił w ósmych klasach krótką ankietę, zadając uczniom 4 pytania. Kiedy zebrał te ankiety, to doszedł do wniosku, że o ile motywacje do przystąpienia do sakramentu bierzmowania są różne, o ile młodzież może regularnie nie chodzi na Eucharystię w niedzielę, ale gdzieś tam się pojawia. O ile może faktycznie nie chodzą tak regularnie do spowiedzi, ale jednak chodzą, to zaskoczyły go odpowiedzi na ostatnie pytanie: „Jak często się modlisz?”. Najczęściej udzielaną odpowiedzią było: „W ogóle”. – Pomyślałem sobie, że jeszcze do niedawna mówiliśmy, że mamy ludzi wierzących, a niepraktykujących. A wśród młodych ewidentnie widać, że oni są praktykujący. Ale jeśli nie mają relacji z Bogiem opartej na codziennej modlitwie, to są niewierzący – zaznacza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młode Niedziele

Co zrobić, żeby dzisiaj spotkać się z młodym człowiekiem, powiedzieć mu o Jezusie i pokazać mu, jak budować tę relację z Bogiem – nad tym zastanawiają się młodzieżowi liderzy dekanalni podczas spotkań i weekendowych zjazdów. A w ciągu roku z ks. Kamilem odwiedzają wybrane parafie diecezji w ramach tzw. Młodych Niedziel. Uczestniczą we Mszach św. przez całą niedzielę w danej parafii, angażują się w Liturgię Słowa, a po jednej z Mszy św. spotykają się z młodzieżą, by porozmawiać z nią o Bogu, Kościele, wierze i podzielić się świadectwem życia. Ks. K. Kuchejda przybliża działania duszpasterstwa podczas kazań. Tłumaczy wiernym, że może tych młodych ludzi nie jest teraz aż tak dużo w Kościele jak kiedyś, ale to nie znaczy, że ich nie ma w ogóle. – Uważam, że nie mamy co narzekać. My się nie zatrzymujemy w duszpasterstwie, ale robimy wszystko, żeby dotrzeć do młodego człowieka – stwierdza. W lutym gościli w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. 23 marca pojadą do Żywca Zabłocia. W kolejne miesiące odwiedzą Grojec k. Oświęcimia i bielską parafię Świętej Trójcy.

Duchowa rEwolucja

Reklama

Raz w roku w Wielkim Poście w 7 największych miastach naszej diecezji duszpasterstwo młodzieży organizuje rekolekcje dla młodzieży uczącej się. – Z doświadczenia wiem, że jeśli w danej parafii ksiądz proboszcz zaprasza młodych na rekolekcje wielkopostne, to z reguły przyjdzie kilka, kilkanaście osób. Dlatego postanowiliśmy, że w danym rejonie w jakiś jeden dzień w Wielkim Poście zaprosimy młodzież szkolną z nauczycielami do wspólnego przeżywania rekolekcji, na których modlimy się, są też głoszone świadectwa i konferencje – mówi ks. K. Kuchejda. W zeszłym roku w 7 miastach naszej diecezji wzięło udział w rekolekcjach 6 tys. młodych ludzi. Tegoroczna „Duchowa rEwolucja” odbędzie się 20 marca w Czechowicach-Dziedzicach, 24-26 marca w Andrychowie, 27 marca w Kętach i Oświęcimiu, 10 i 11 kwietnia w Bielsku-Białej i 8-10 kwietnia w Cieszynie. Planują też majowe spotkanie w Żywcu.

Animatorzy się szkolą

Jednym z działań duszpasterstwa jest Szkoła Animatora Parafialnego. W minionym roku wzięło w niej udział 29 młodych ludzi. 8 marca rozpoczęła się 6. edycja. To cykl kilku spotkań dla młodzieży dwa razy w ciągu roku. Młodzi ludzie są przygotowywani przede wszystkim do prowadzenia spotkań dla kandydatów do bierzmowania polegających na ewangelizacji w małych grupach. W ramach szkoły słuchają konferencji, biorą udział w warsztatach, modlą się, uczestniczą we Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu. Mają czas na integrację. Natomiast we współpracy z Ruchem Światło-Życie duszpasterstwo prowadzi rekolekcje ewangelizacyjne dla kandydatów do bierzmowania: wyjeżdżają na weekend z młodymi, gdzie mówią im o Jezusie i budowaniu relacji z Nim.

Bóg kocha młodzież

Ks. Kamil zauważa, że młodzi ludzie tęsknią za Bogiem, tylko trzeba im powiedzieć, że Bóg ich kocha i pokazać, jak budować tę relację z Jezusem. Pamięta sytuację z posługi kapłańskiej, gdy w bursie mówił dziewczynom o Bożej miłości. One były zajęte przeglądaniem telefonów i niespecjalnie go słuchały. Zaczął zadawać im pytania do refleksji: „Czy wiesz, co to znaczy, że Bóg cię kocha?”. I wyjaśniał im: „To znaczy, że jakąkolwiek fatalną decyzję podejmiesz w życiu, Bóg będzie czekał, aż wrócisz. Nie ma takiej sytuacji i grzechu w twoim życiu, które by sprawiły, że Bóg będzie kochał cię mniej. A nawet, jeśli miałaś złe doświadczenia w życiu, w domu rodzinnym, to na miłość Boga nie musisz zasługiwać. Bóg cię kocha taką, jaką jesteś”. Zobaczył wtedy, że nastała cisza. Dziewczyny schowały komórki do kieszeni i patrzyły na niego z zadziwieniem. Po powrocie do domu kapłan usiadł w swoim fotelu i zaczął się zastanawiać, dlaczego tak jest, że kiedy zaczyna mówić o miłości Boga, to nagle jest cicho i wszyscy patrzą zaskoczeni. Dotarła do niego myśl, którą postanowił sobie powtarzać, szczególnie w chwilach kryzysu w posłudze: „Każdy człowiek tęskni za Bogiem, nawet jeśli sobie z tego nie zdaje sprawy”.

2025-03-11 16:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inwestycja w szczęście

Niedziela bielsko-żywiecka 47/2023, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja bielsko‑żywiecka

Monika Jaworska/Niedziela

Uczestnicy warsztatów

Uczestnicy warsztatów

Wdzięczność to filozofia, to sposób życia. Kiedy ją praktykuję, przywołuję emocje pozytywne, bardziej je przeżywam, mam większy kapitał, żeby ucieszyć się życiem. Chodzi o to, żeby człowiek miał realny kontakt z realnym błogosławieństwem – mówi br. Piotr Kwiatek, który poprowadził w Kozach warsztaty „Wybrać szczęście” z serii psychologia pozytywna i wiara.

Warsztaty to nowość, którą jeszcze przed pandemią zainicjował doktor psychologii z Krakowa br. Piotr Kwiatek OFMCap. Kapłan na studiach interesował się dostrzeganiem w człowieku tego, co pozytywne. Tym bardziej, że wiedział, iż cała psychologia po II wojnie światowej skupiła się na tym, co negatywne. – Mamy różne teorie szczęścia: jedni akcentują wymiar hedonistyczny, przyjemnościowy, inni – wymiar eudajmonistyczny, czyli szczęście jako wymiar wdzięczności, wartości. Ja odwołuję się do szczęścia, patrząc na teorie naukowe. Twórca psychologii pozytywnej Martin Seligman stworzył teorię łączącą wymiar hedonistyczny z eudajmonistycznym. Jest w tym też przestrzeń na wiarę, Pana Boga – mówi „Niedzieli” br. P. Kwiatek. Podkreśla, że idea warsztatów jest taka, żeby wykorzystać psychologię pozytywną jako naukę, która w Polsce wciąż jest mało znana, a zajmuje się tym, co dobre w człowieku. – Człowiek ma w sobie zasoby piękna, dobra. Przez te różne narzędzia – jak warsztat, aplikacja na telefon „Dobroteka” czy inne – pomagam, żeby człowiek to zauważył – buduję pomost człowieka z pozytywnością, która w nim jest. Łączę z tym wymiar doświadczenia duchowego, czyli wiary. Potrzeba wysiłku, wprowadzenia tej filozofii trwale w codzienność, wtedy to będzie działało – wyjaśnia kapucyn.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Św. Anna – nauczycielka i pedagog

2025-07-27 19:00

Marzena Cyfert

Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Uroczystości odpustowe przeżywała parafia św. Anny we Wrocławiu-Oporowie. Parafianie przygotowywali się do nich od trzech dni poprzez konferencje głoszone przez O. Kuniberta Kubosza ze wspólnoty franciszkańskiej z klasztoru na Górze św. Anny.

– Dzisiejsza uroczystość to okazja do dziękczynienia Panu Bogu za cały rok wyświadczonych nam łask przez wstawiennictwo św. Anny, naszej patronki. Dziękujemy Bogu za duszpasterzy oraz świeckich wiernych zaangażowanych w ewangelizację – mówił ks. Jarosław Lawrenz, proboszcz parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję