Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

33 lata Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

25 marca 1992 r. św. Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus (Cały Twój Polski Naród), ustanowił Diecezję Zamojsko-Lubaczowską, która rozpościera się na 8144 km2 pięknego obszaru pól i lasów. Teren ten zamieszkuje obecnie 405 tys. osób, z czego około 395 tys. to katolicy obrządku rzymskokatolickiego. Żyją tu w niewielkiej liczbie katolicy obrządku grekokatolickiego, a także nieliczni wierni Kościoła prawosławnego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2025, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zamojsko‑lubaczowska

Archiwum Diecezjalne w Zamościu

Bp Jan Śrutwa prezentuje diecezję zamojsko-lubaczowską

Bp Jan Śrutwa prezentuje diecezję zamojsko-lubaczowską

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niestety, przemiany społeczne doprowadziły do tego, że od 1992 r. ubyło ponad 100 tys. mieszkańców. Mimo, że znacznie wolniej rozwijają się nasze miasta, niż w innych rejonach Polski, to bardzo starzeje się wieś, a wielu, zwłaszcza ludzi młodych, wyjechało w poszukiwaniu lepszego życia i pracy w inne rejony Polski, czy za granicę. Te niekorzystne tendencje demograficzne i zmieniający się styl życia rodzą różne problemy, jak np. społeczeństwo coraz bardziej „sieroce”, w którym następuje zanik więzi, spowodowany w dużej mierze kryzysem rodziny.

W Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej jest obecnie 187 parafii (z czego cztery to parafie zakonne), zgrupowanych w 19. dekanatach. Mamy 3. biskupów, 424. kapłanów diecezjalnych i 26. zakonnych. Wśród tej liczby kapłanów jest 51. seniorów, którzy w miarę sił udzielają się duszpastersko, 1 kapłan kontynuuje studia specjalistyczne, a 16. pracuje na misjach w kościołach na Wschodzie i Zachodzie Europy, a także na innych kontynentach (Papua Nowa Gwinea, Ekwador, Kazachstan, Gruzja, Syria, USA). Są też tacy, którzy pracują w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie, Kurii Diecezjalnej, Sądzie Biskupim, Caritas, Katolickim Radiu Zamość, Tygodniku Katolickim Niedziela oraz w Wyższym Seminarium Duchownym. Przez 33 lata zmarło 147. kapłanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Seminarium duchowne z siedzibą w Lublinie od początku swego istnienia, od roku 1992 wykształciło 331. alumnów, którzy otrzymali święcenia kapłańskie. Obecnie w seminarium kształci się 13. alumnów, na sześciu rocznikach. Diecezję ubogacają swoimi charyzmatami, modlitwą i pracą siostry zakonne, których obecnie jest 90. Katechezę młodzieży i dzieci prowadzi 447. katechetów duchownych i świeckich. Mamy 27. Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Diecezja posiada 187 kościołów parafialnych, 2. świątynie rektoralne oraz 182. kaplice i kościoły filialne. W ciągu ostatnich lat wybudowanych zostało (bądź dokończono budowę) 23 kościoły, a 2 są w budowie. Mamy jedną Bazylikę Mniejszą w Radecznicy oraz dwie kapituły: Katedralną w Zamościu (58. kanoników) i Konkatedralną w Lubaczowie (34. kanoników).

W diecezji rozwijane są dzieła pastoralne, prowadzone w duchu nowej ewangelizacji. Poza tradycyjnym duszpasterstwem sakramentalnym działają liczne grupy, ruchy i stowarzyszenia kościelne. Wspólnoty parafialne stają się „wspólnotami wspólnot” takich jak chociażby: Żywy Różaniec, Akcja Katolicka, Domowy Kościół, Przyjaciele Oblubieńca, Odnowa w Duchu Świętym, Droga Neokatechumenalna, Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Harcerstwo itp. W każdej parafii są ministranci i lektorzy, którzy pełnią swoją posługę przy ołtarzu. W parafiach działają Parafialne Rady Duszpastersko-Ekonomiczne. W wielu parafiach istnieją chóry parafialne i schole, które przyczyniają się do piękna liturgii. Praktycznie przy każdej parafii działa Parafialny Zespół Caritas, a oprócz tego funkcjonuje 60 Szkolnych Kół Caritas, a w nich 1450. wolontariuszy. Działalność Caritas skupia się na trosce o rodziny wielodzietne, osoby bezdomne, pozbawionych pracy, cierpiących i znajdujących się w trudnościach materialnych.

Reklama

Do ważniejszych wydarzeń ostatniego dwudziestopięciolecia, zaliczyć należy: wizytę apostolską papieża Jana Pawła II w Zamościu (12 VI 1999); peregrynacje: figury Matki Bożej Fatimskiej (1996), obrazu MB Częstochowskiej (2004), MB Odwachowskiej (2024-2025) oraz Krzyża Wielkopiątkowego św. Jana Pawła II (2017); I Synod Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej (1996-2001); utworzenie Bazyliki Mniejszej w Radecznicy (2015); koronacje obrazów: MB Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim (1994), MB Odwachowskiej w Zamościu (2000) i MB Nabroskiej (2002).

Należy pamiętać o wielu wydarzeniach w wymiarze parafialnym, gdyż każda wspólnota parafialna w tym czasie przeżywała własne uroczystości, związane z odpustami lub uroczystościami lokalnymi, wizytacjami kanonicznymi, udzielaniem sakramentów świętych.

Odnosząc się do zmniejszającej się liczby chrztów i przystępujących do pierwszej komunii św., należy zauważyć, że jest ona spowodowana emigracją młodych ludzi (młodych małżeństw) do dużych aglomeracji miejskich w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. Podobnie mniejsza liczba udzielanych ślubów kościelnych spowodowana jest wyjazdem ludzi młodych za granicę, ale też i czynnikami związanymi z umniejszeniem roli rodziny w społeczeństwie, wzrostem liczby rozwodów i związków nieformalnych. W Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej mniej młodzieży niż przed 33. laty przystępuje do sakramentu bierzmowania.

Od 1992 r. na terenie diecezji ochrzczono 169032. osoby, do pierwszej Komunii św. przystąpiło 195653. dzieci, wybierzmowano 213938 osób, 82506 zawarto małżeństw, a 184004 osoby zmarły.

Garść podanych informacji statystycznych kreśli barwny obraz i pozwala szerzej spojrzeć na życie Kościoła Zamojsko-Lubaczowskiego. Jest to także powód do głębokiej satysfakcji, a przede wszystkim dziękczynienia Panu Bogu, od którego pochodzi wszelkie dobro. Na miarę możliwości, diecezja jest dobrze zagospodarowana w swoich strukturach zarówno administracyjnych, jak i duszpasterskich, a w ten sposób poprawnie kontynuuje dzieło ewangelizacji, umożliwiając wszystkim ludziom dobrej woli korzystanie ze środków zbawienia.

2025-03-18 13:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowość w Służbie Zdrowia

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2024, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zamojsko‑lubaczowska

Joanna Ferens

Biskup Marian Rojek udziela sakramentu namaszczenia chorych

Biskup Marian Rojek udziela sakramentu namaszczenia chorych

W obliczu współczesnych wyzwań i kryzysów, które stają przed służbą zdrowia, warto spojrzeć na ich rolę z innej perspektywy, właśnie przez pryzmat święta św. Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy i pielęgniarek. To święto to doskonały moment, aby głębiej spojrzeć na potrzeby zarówno pacjentów, ale i tych, którzy każdego dnia niosą im pomoc i wsparcie. Uroczystości, które miały miejsce w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju, nabierają szczególnego znaczenia w kontekście współczesnego deficytu empatii i miłości.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św., którą w intencji pracowników służby zdrowia sprawował ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Marian Rojek. Biskup w rozmowie podkreślał, jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywają zarówno lekarze i pielęgniarki, jak i kapłani posługujący chorym. – Człowiek składa się z ciała i z ducha. Nie da się leczyć tylko ciała, jeżeli duch jest chory. Można być w pełni młodym, sprawnym fizycznie, nic właściwie nie dolega, wyniki są fantastyczne, ale człowiek jest przygnębiony, nie ma sensu życia, właściwie nie wie po co żyje, nie ma radości i szczęścia ponieważ duch jest zagubiony. Z drugiej strony także i ten duch, który jest umacniany, jak jest oparty na mocnej wierze, na tej miłości, nadziei, to potrafi także wspomóc to ciało w tych różnych boleściach. Niekiedy wydaje się jakby od strony fizycznej, że dany człowiek tego czy tamtego nie powinien czynić, bo nie ma tych możliwości fizycznych, ale on je ma, on pokazuje, że ma wolę życia. Dlatego ważny jest cały człowiek i myślę, że ta piękna współpraca zarówno lekarzy, pielęgniarek i całej służby zdrowia z kapłanami jest niezwykle ważna, gdyż każda z tych osób niesie pomoc człowiekowi w potrzebie, realizując przez to swoje powołanie – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna krzyczał „Allahu Akbar”, wchodząc na ołtarz

2025-07-11 21:12

[ TEMATY ]

Francja

profanacja

Adobe Stock

Bazylika Sacré-Cœur

Bazylika Sacré-Cœur

Portal tribunechretienne.com informuje, że w poniedziałek, 7 lipca, mężczyzna wszedł na ołtarz bazyliki Sacré-Cœur, trzykrotnie krzycząc „Allahu Akbar” w biały dzień, na oczach wiernych i zwiedzających.

Osoba ta, która nie miała przy sobie broni, brutalnie uderzyła pracownika obsługi technicznej, który przybył na interwencję, zanim została obezwładniona przez funkcjonariuszy ochrony, a następnie przez żołnierzy z Sentinel Force. Zidentyfikowany jako Tigan Cheikh L., został zatrzymany.
CZYTAJ DALEJ

Nie stracić oczu miłosierdzia do drugiego człowieka

2025-07-12 20:19

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu Eucharystię oraz nabożeństwo fatimskie odprawił biskup Jacek Kiciński CMF.

Witając wszystkich obecnych na wspólnej modlitwie ks. Marcin Czerepak wprowadził w to wieczorne, modlitewne spotkanie. - W tym miesiącu nasze nabożeństwo fatimskie jest niczym w samej Fatimie, gdy odbywa się ono tak uroczyście w wieczór przed 13 dniem miesiąca - mówił kapłan, wskazując także na objawienia z Fatimy z 1917 roku i wizję Piekła, którą przedstawiła tam Maryja trójce pastuszków: - Łucja aż krzyknęła, gdy to zobaczyła. Musimy sobie przypominać, że jest Niebo i jest Piekło i musimy być bardzo rozważni na naszych drogach. Jest to ważne objawienie i cieszymy się, że możemy razem z Maryją sprawować to nasze kolejne nabożeństwo.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję