W środę 2 kwietnia, dokładnie w 20. śmierci św. Jana Pawła II, ulicami Jarosławia przeszedł „Marsz Światła”. Nabożeństwo odbywa się tu od lat i jest formą upamiętnienia papieża Polaka i honorowego obywatela miasta. Głównym organizatorem modlitwy jest parafia Chrystusa Króla w Jarosławiu.
Marsz z różańcem i relikwiami św. Jana Pawła II rozpoczął się o godz. 19.30 przy Starostwie Powiatowym. Następnie uczestnicy przeszli ulicami Grunwaldzką i Grodzką, aby dotrzeć do jarosławskiego Ratusza. Tam po zakończonym nabożeństwie złożono znicze i wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W nabożeństwie uczestniczył bp Krzysztof Chudzio, który wskazywał że św. Jan Paweł II był nauczycielem i przewodnikiem dla wszystkich w czasie trwania jego pontyfikatu, a także teraz, kiedy czcimy go jako świętego. – Mamy stawać się świadkami realizowania tych wartości, które ukazywał św. Jan Paweł II – realizować je i świadczyć o nich w naszym postępowaniu, w naszych wyborach, w naszym promowaniu tego, co dla nas ważne. Każdy nasz czyn, każdy uczynek, każde wypowiedziane przez nas słowo staje się świadectwem tego, co jest najważniejsze dla mnie i dla środowiska, w którym żyję. Święty Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny przypomniał o konieczności życia według Bożych przykazań. Świat o tym zapomina, dlatego jesteśmy wezwani, by wrócić do społecznej nauki Kościoła, ale jednocześnie, by wrócić do nazywania wszystkiego po imieniu: zło nazywć złem, fałsz – fałszem, a kłamstwo – kłamstwem – mówił bp Chudzio.
Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej zauważył, że fakt, iż św. Jan Paweł II jest honorowym obywatelem Jarosławia, zobowiązuje do ewangelicznej postawy. – Jesteśmy wezwani do życia w prawdzie i jesteśmy zobowiązani do tego, że mając takiego patrona, stajemy się tymi, którzy mogą liczyć na wyjątkowe wsparcie w modlitwie św. Jana Pawła II, ale on też może liczyć na przykład naszej wiary i przykład naszego życia – wskazywał hierarcha.
Nieodzownym elementem „Marszu Światła” są lampiony i znicze niesione przez uczestników. Zawsze przed Ratuszem zostaje z nich ułożony napis: „JP II”. Od lat inicjatywa cieszy się przychylnością władz samorządowych, dlatego w modlitwie wziął udział Marcin Nazarewicz, burmistrz Jarosławia i Kamil Dziukiewicz, starosta powiatu jarosławskiego. Tradycyjnie samorządowcy przekazali symboliczne światełka, które zostały umieszczone na metalowym krzyżu.
Marsz od lat łączy wiele jarosławskich wspólnot zaangażowanych w jego organizację. To m.in. parafia Chrystusa Króla, kolegiata jarosławska, parafia NMP Królowej Polski, parafia Trójcy Przenajświętszej, parafia Matki Bożej Bolesnej (ojcowie dominikanie), parafia Miłosierdzia Bożego, jarosławskie opactwo, parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa.