W przeddzień uroczystości Zwiastowania Pańskiego bp Krzysztof Chudzio wraz z delegacją Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Przemyskiej odwiedził Koszyce (Słowacja). Celem wizyty było przekazanie przedstawicielom diecezji słowackich relikwii bł. Rodziny Ulmów z Markowej.
Postawa i życie Maryi
Uroczystość przekazania relikwii miała miejsce w katedrze św. Elżbiety w Koszycach, w rocznicę męczeństwa Rodziny Ulmów. Rozpoczęła się modlitwą różańcową, po której miała miejsce katecheza o życiu męczenników z Markowej. Centralnym punktem wydarzenia była uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Bernard Bober, arcybiskup metropolita koszycki. Okolicznościową homilię wygłosił bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kaznodzieja przypomniał, że uroczystość Zwiastowania Pańskiego to wielkie chrystologiczne i mariologiczne święto. – Ma ono również wymiar czysto ludzki, gdyż domaga się szacunku do życia ludzkiego od samego momentu jego poczęcia. Widoczna jest tu niezwykła rola macierzyństwa i wezwanie do dziękczynienia Zbawicielowi za uświęcenie łona matek, które jest pierwszym mieszkaniem człowieka – powiedział bp Chudzio, zachęcając, by z zachwytem patrzeć w tym dniu na postawę i życie Maryi.
Reklama
Kaznodzieja odniósł się też do burzliwej historii Kościoła katolickiego na Słowacji. – Na szczęście dzisiaj minęły już mroki okrutnego prześladowania Kościoła przez reżim komunistyczny, a wy, tutaj na Słowacji, dobrze wiecie, jak wielkie i zgubne było to prześladowanie. Macie także prawo do bycia dumnymi, podziwiając niezłomność i umiłowanie Pana Boga przez tych waszych rodaków, którzy w tym czasie stali się męczennikami i prawdziwymi świadkami wiary – powiedział bp Chudzio, wymieniając sześciu błogosławionych, ofiary reżimu komunistycznego na Słowacji: bp. Pawła Piotra Gojdiča, bp. Vasiľa Hopko, s. Zdenkę Schelingovą, ks. Tytusa Zemana, Annę Kolesarową i Jána Havlíka.
Świadectwo wiary i miłości
W kontekście tych błogosławionych biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej przypominał, że nadzieja zawsze opiera się na wierze i karmi się miłością, a tym samym pozwala iść naprzód w życiu. – Wpatrując się w te piękne wzory wierności Panu Bogu świętych i błogosławionych tej ziemi, chciałbym jeszcze zaproponować przykład bł. Rodziny Ulmów – powiedział hierarcha, przybliżając Słowakom błogosławionych męczenników z Markowej. – Patrząc na tę rodzinę, wszyscy mogą znaleźć swoich patronów wstawiających się u Pana Boga, ale też przykład do naśladowania i pewną bliskość, bo swojego osobistego patrona znajdą tu ojcowie i matki, a także dzieci – powiedział hierarcha.
Relikwie otrzymały także eparchia grekokatolicka w Preszowie oraz diecezje: spiska, nitrzańska, parafie rzymskokatolickie: archikatedralna w Koszycach i Świętej Rodziny w Koszycach. Ponadto relikwiarze trafiły do Rady ds. Rodziny przy słowackim episkopacie oraz Centrum Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Koszyckiej.
Uroczystość przekazania relikwii bł. Rodziny Ulmów była okazją do odwiedzenia kościoła jubileuszowego w archidiecezji koszyckiej i modlitwy o potrzebne łaski za wstawiennictwem błogosławionej rodziny, która przez swoje męczeństwo dała świadectwo wiary i miłości bliźniego, dlatego wzięli w niej udział licznie zgromadzeni małżonkowie i rodziny.