Ciechocinek, a dokładnie jego okolice. To właśnie tutaj, nad brzegami Wisły, poznajemy dziwaczny samochód, od którego wziął się pseudonim głównego bohatera. Pan Tomasz i zaprzyjaźnieni z nim harcerze szukają ukrytego podczas II wojny światowej skarbu hrabiego Dunina. Z książką w ręku warto poszukać pierwowzorów fikcyjnej miejscowości Antoninów, w której toczy się spora część opowieści, oraz spróbować odkryć, gdzie mogła się ukrywać szajka Barabasza.
Jeziorak to jezioro rynnowe, położone w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim. Znajduje się tu 16 wysp (w tym Wielka Żuława – jedna z największych wysp Polski), dwa półwyspy i liczne zatoki. Jeziorak leży na terenie Lasów Iławskich, Ostoi Iławskiej oraz Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Jest miejscem akcji powieści Nowe przygody Pana Samochodzika, w której główny bohater usiłuje odnaleźć zatopioną podczas II wojny światowej ciężarówkę, wypełnioną zrabowanymi dziełami sztuki. Na miejscu znajdziemy wiele pól namiotowych, przystani jachtowych, punktów gastronomicznych i miejsc noclegowych. W 1999 r. wytyczono tu szlak kajakowy (Iława – Miłomłyn – Ostróda) na pamiątkę wizyt Karola Wojtyły.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Malbork. To jedno z miejsc, w których pan Tomasz poszukuje zaginionego skarbu templariuszy. Wędrując śladami bohaterów, dotrzemy również m.in. do Augustowa i Puszczy Augustowskiej, zobaczymy Giby (małą miejscowość nad jeziorem Gieret), a także odkryjemy, że powieściowa wieś Miłkokuk to tak naprawdę Wiłkokuk (Pojezierze Suwalskie). Warto też zajechać nad jezioro Pomorze. Książka Pan Samochodzik i templariusze została zekranizowana w 1971 r. jako serial dla młodzieży, z niezapomnianą kreacją Stanisława Mikulskiego. Zdjęcia do serialu realizowano w Malborku, Radzyniu Chełmińskim, Okoninie (gmina Gruta) oraz nad jeziorami Wieldządzkim, Mełno i Gawłowickim – miejscach również wartych zwiedzenia.
Praga. Pan Tomasz wyjeżdżał również za granicę, a w książce Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic tropił w Czechach (a właściwie Czechosłowacji) złodziei ikon. Praga to miasto zdecydowanie zasługujące na dłuższe zwiedzanie, tym bardziej że sam bohater powieści przyznał: „Wędrówka po nim jest nieustającą przygodą, bo co krok zaskakuje jakiś piękny zakątek”.
Frombork. Pan Samochodzik szuka tu schowków z bezcennymi monetami, ukrytymi przez hitlerowskiego zbrodniarza pułkownika Koeniga. Co z opisywanych miejsc warto zobaczyć? Można sprawdzić, czy na cmentarzu zachowały się jeszcze jakieś przedwojenne groby, obejrzeć Zalew Wiślany oraz przystań. Pojawiające się w książce schronisko PTTK to najprawdopodobniej dzisiejszy budynek Kanonii św. Stanisława Kostki. Koniecznie trzeba odwiedzić katedrę i zobaczyć jej dziedziniec. A najlepiej wyruszyć do Fromborka z książką w ręku, ze względu na szczegółowe opisy fromborskich zabytków i uliczek.