W tym roku nasza archidiecezja przeżywa jubileusz stulecia swojego istnienia. Zapytaliśmy wiernych z parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku o to, jak przeżywają ten czas. – Schola w naszej parafii powstała jako owoc peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i na stulecie diecezji. W czasie rekolekcji wielkopostnych przyjęliśmy nazwę „Magnificat”. Śpiewając w scholi, mam poczucie przynależności do wspólnoty Kościoła. Inaczej patrzę też na Kościół, na archidiecezję – powiedziała Sylwia.
Zaangażowanie w Kościele
– Bycie w Kościele rodzi we mnie radość. Jest to radość z bliskości z Jezusem. W naszym życiu Jezus musi być obecny na pierwszym miejscu. I zaangażowanie w scholi pozwala odczuć tę bliskość mocniej i głębiej. Poza tym śpiew pomaga w modlitwie. Dla mnie bardzo ważna jest wspólna, rodzinna modlitwa. Najpiękniejsze jest uczestnictwo we Mszy św., a śpiewanie w scholi bardzo w tym pomaga. Gdybym też miała wskazać na najważniejsze wydarzenie w dziejach naszej archidiecezji, to byłoby to nawiedzenie obrazu Matki Bożej – dodała Sylwia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– W tym roku w czasie rekolekcji, które prowadził ks. Mariusz Frukacz z redakcji Niedzieli, uświadomiliśmy sobie, jak bardzo ważne jest patrzenie na Jezusa, kontemplowanie pokornego, posłusznego, milczącego i ukrzyżowanego Jezusa. Tak często brakuje nam w życiu pokory, ogromny problem mamy z posłuszeństwem, żyjemy w dyktaturze hałasu. Dlatego jubileusz naszej archidiecezji jest czasem powrotu do Jezusa w naszym życiu – podkreślił jeden z parafian.
Archidiecezja to matka
Dla Tadeusza i Ireny Olczyków z ruchu Domowego Kościoła stulecie naszej archidiecezji jest okazją do uświadomienia sobie, jak ważny dla nas jest Kościół. – Archidiecezja to nasza matka, która nas zrodziła. Mówię to dlatego, że ciągle też wracam do naszego diecezjalnego wyjazdu w 1991 r. do Rzymu na spotkanie z Janem Pawłem II. To był dla nas czas odnowy. Jednym z ważnych wydarzeń podczas tamtego wyjazdu było zetknięcie z Ruchem Światło-Życie. Dzięki ks. Janowi Wilkowi wzięliśmy również udział w rekolekcjach Domowego Kościoła. Od tamtej pory nasze życie małżeńskie kształtuje Domowy Kościół. A zatem, gdy myślę o Kościele częstochowskim, to myślę o nim przez obecność w Domowym Kościele – opowiedział p. Tadeusz.
– W tym roku obchodzimy również Rok Jubileuszowy. Jest to znak, że stulecie Kościoła częstochowskiego wpisuje się w łaski Roku Jubileuszowego. Dla nas tajemnica Kościoła to, oczywiście, jak już małżonek powiedział, spotkania ze św. Janem Pawłem II. Dla mnie osobiście ważne jest to, że nasze pierwsze spotkanie z papieżem odbyło się 7 kwietnia 1991 r., a potem, gdy zmarł, byliśmy w Rzymie 7 kwietnia 2005 r., by się z nim pożegnać. Dla mnie to jest także moja obecność w Kościele – dodała p. Irena.
– Myślę, że jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu naszej diecezji był Apel Jasnogórski pod przewodnictwem Jana Pawła II w czerwcu 1983 r. Do tego trzeba dodać spotkanie młodych z całego świata na Jasnej Górze w sierpniu 1991 r. – zaznaczył p. Tadeusz.
– Dla nas duchowym przeżyciem stulecia naszej diecezji będzie niewątpliwie pielgrzymka do Rzymu, we wrześniu tego roku – dodała p. Irena. – W ramach spotkań w kręgu Domowego Kościoła modlimy się za naszą archidiecezję. Również Radomszczańskie Dni Rodziny wpisują się w Rok Jubileuszowy i w jubileusz stulecia naszej diecezji – podkreślił p. Tadeusz.