W niedzielę, 27 kwietnia, w Sandomierzu odbyły się wyjątkowe uroczystości upamiętniające tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego koronowanego króla Polski. Wydarzenia zgromadziły licznych mieszkańców, turystów oraz przedstawicieli władz samorządowych i instytucji kultury, którzy wspólnie uczcili ten doniosły jubileusz.
Wspólna modlitwa
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. odprawiona w bazylice katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Liturgii przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, powiatu i miasta, a także organizacji patriotycznych oraz mieszkańcy Sandomierza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wyjątkową oprawę liturgii zapewniło Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej pod wodzą kasztelana Karola Burego. Rycerze, dwórki i duchowni w historycznych strojach przypomnieli o dawnych czasach świetności polskiej państwowości i chrześcijańskiego dziedzictwa.
Reklama
W swojej homilii biskup Krzysztof Nitkiewicz podkreślił znaczenie chrztu Polski i koronacji Bolesława Chrobrego jako momentów przełomowych w naszej historii. – Oto Chrystus zmartwychwstały stanął w polskim wieczerniku, tak jak niegdyś pośród Apostołów w Jerozolimie i rzekł: Pokój tobie, Bolesławie! Usłyszał te słowa cały dwór, dzielni rycerze, mieszczanie i włościanie. Dopiero co opuścili mroki pogaństwa, zobowiązując się odrzucić potworne okrucieństwa, niemoralne zwyczaje i urągające rozumowi przesądy, by przejść do krainy oświeconej światłem Ewangelii i nieść ją sąsiednim narodom.
Biskup wskazał także na głęboką duchową i cywilizacyjną rolę koronacji. – Królestwo to wielkość, rozwój, cywilizacja. Przez obrzęd liturgicznego namaszczenia oraz włożenie korony, król oraz jego państwo uznawały Prawo Boże za swoje i oddawały się pod opiekę Najwyższego. Jednocześnie Polska wchodziła w relację z innymi królestwami wyznającymi te same wartości.
W dalszej części homilii bp Nitkiewicz przypomniał także o łączności Polski z papieską Stolicą Apostolską. – To papież wydawał indult zezwalający na namaszczenie władcy świętymi olejami i koronację. Papież był gwarantem prawdy posiadającej swoje źródło w Bogu. [...] Świat potrzebuje Kościoła oraz gorliwych chrześcijan, którzy żyjąc zgodnie z Ewangelią pozostaną jego sumieniem – mówił kaznodzieja, odnosząc się również do współczesnych wyzwań, przed którymi stoi chrześcijańska Europa.
Świętowanie na Rynku
Reklama
Po zakończeniu Mszy św. uroczystości przeniosły się na Rynek Starego Miasta. Tam, przy dźwiękach muzyki dawnej, rozpoczęła się inscenizacja historyczna, która przeniosła zebranych w czasie do Gniezna roku 1025. Na rynek wjechały oddziały piesze i konne – rycerze, dwórki oraz duchowieństwo. W postać Bolesława Chrobrego wcielił się Maciej Bury z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Scena powitania księcia przez kasztelana gnieźnieńskiego została przyjęta z wielkim entuzjazmem przez licznie zgromadzoną publiczność. Maciej Bury podkreślił znaczenie roli Bolesława Chrobrego w budowie potęgi państwa polskiego. – Dynastia Piastów i początki państwa polskiego pokazują, jak kiedyś byliśmy silnym krajem. Dają też nauczkę na przyszłość – że trzeba umieć dbać o swoje państwo. Dzisiejsze wydarzenie jest wielkim świętem i przygotowywałem się do tej roli bardzo sumiennie.
Obecny na uroczystościach burmistrz Sandomierza, Paweł Niedźwiedź, w swoim przemówieniu podkreślił fundamentalne znaczenie koronacji. – Władca państwa polskiego koronował się na króla i to królestwo przetrwało, podczas gdy wiele innych sąsiednich narodów zniknęło w mroku dziejów. Polska nie zginęła mimo wszelkich możliwych zawirowań i dzisiaj świętujemy piękną uroczystość, która wciągnęła nas do kręgu kultury zachodniej – mówił.
Podczas obchodów głos zabrał również wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Grzegorz Socha, który zwrócił uwagę na znaczenie jedności narodowej, zarówno w przeszłości, jak i dziś. – Tysiąc lat temu udało się doprowadzić do zjednoczenia plemion, co dało początek państwowości. Te plemiona zaczęły uważać wtedy, że są Polakami, więc był to bardzo ważny akt. Ale trzeba też patrzeć w przyszłość – aby dziedzictwo Bolesława Chrobrego było zachowane, musi być jedność w narodzie – podkreślał wicemarszałek.
Emocjonalny wymiar obchodów podkreśliła również Angelika Jakuz, występująca w roli dwórki. – Jest to duże przeżycie i zaszczyt móc żyć w takich czasach, gdy można podkreślić i przypomnieć tysiąclecie koronacji oraz dzielić się tymi emocjami z innymi ludźmi – mówiła.
Pokazy rycerskie i koncerty
Po inscenizacji historycznej nastąpiły pokazy wojsk pieszych, podczas których zaprezentowano średniowieczne uzbrojenie i techniki walki. Zespół muzyki dawnej wprowadził uczestników w atmosferę epoki pierwszych Piastów. Z kolei w godzinach popołudniowych na Placu Papieskim odbyły się efektowne pokazy konnej drużyny królewskiej, prezentujące umiejętności jeździeckie oraz tradycyjne ceremonie rycerskie. Obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego w Sandomierzu trwały przez dwa dni i stanowiły okazję nie tylko do wspólnej modlitwy i refleksji nad historią, ale także do dumnego świętowania naszych narodowych korzeni.
Wydarzenie przypomniało o ogromnym znaczeniu chrztu i koronacji dla kształtowania się polskiej tożsamości oraz o konieczności pielęgnowania tych wartości również w dzisiejszych czasach.