Reklama

Aspekty

To nasza diecezja

Szczególny moment

Istota diakonatu to charyzmat służebny w Kościele ze szczególnym akcentem położonym na głoszenie słowa Bożego, ścisłą współpracę z biskupem i prezbiterami oraz troską o potrzebujących – mówi Łukasz Kozakiewicz, alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

2025-05-13 14:09

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 20/2025, str. VI

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Karolina Krasowska

Łukasz Kozakiewicz pochodzi z Głogowa, duchowo jest wychowankiem parafii kolegiackiej

Łukasz Kozakiewicz pochodzi z Głogowa, duchowo jest wychowankiem parafii kolegiackiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: 24 maja w głogowskiej kolegiacie przyjmiesz święcenia diakonatu. Uroczystość już za tydzień. Jak zatem wyglądają Twoje bezpośrednie przygotowania do tego wydarzenia?

Al. Łukasz Kozakiewicz: Od 18 maja będę przeżywał, wspólnie z kandydatami do prezbiteratu, rekolekcje u Sióstr Urszulanek w Pniewach, które poprowadzi ojciec duchowny seminarium. Prócz przygotowań związanych z organizacją samej Mszy św. z udzieleniem święceń, prób służeń itd. jest to przede wszystkim dla mnie czas duchowego przygotowania, m.in. medytacji nad treścią modlitw zanoszonych przy udzielaniu święceń, z których można wyczytać istotę diakonatu.

Na czym dzisiaj głównie polega diakonat?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Diakonat jest dziś posługą w Kościele, która przechodzi stopniowe przeobrażenie w mentalności Kościoła. Przez stulecia był związany z drogą do przyjęcia święceń kapłańskich i na takiej drodze ja również go przyjmuję, ale po Soborze Watykańskim II, gdy przywrócono formę stałą diakonatu, rozpoczął się proces ponownego odczytania tej posługi. Więc z jednej strony w mojej drodze odczytywania powołania diakonat jest pewnym etapem w drodze do prezbiteratu, z drugiej będzie to włączenie we wspólnotę diakonów diecezji, którzy są nimi w sposób stały. Sama istota diakonatu się zasadniczo nie zmieniła, a jest to charyzmat służebny w Kościele ze szczególnym akcentem położonym na głoszenie słowa Bożego, ścisłą współpracę z biskupem i prezbiterami oraz troską o potrzebujących.

Czym dla Ciebie jest przyjęcie święceń diakonatu? Co ten moment oznacza dla Ciebie na drodze formacji do kapłaństwa?

Jest to dla mnie szczególny moment w podjętej drodze do prezbiteratu, gdy Kościół powierzając mi zadania diakona, włącza mnie do stanu duchownego. Przyrzekając wierne sprawowanie Liturgii Godzin czy głoszenie Ewangelii, definitywnie łączę swoje życie z posługą w Kościele, najpierw jako diakon, w perspektywie jako prezbiter.

Za Tobą 5 lat formacji seminaryjnej. Co ten czas wniósł w Twoje życie? Czy utwierdził Cię na drodze, którą obrałeś?

Czas formacji seminaryjnej był dla mnie okresem dużych zmian, wierzę, że na lepsze. Życie codzienne w seminarium, różne praktyki, spotkanie przeróżnych ludzi bardzo na mnie wpłynęło. I wierzę, że w tym czasie dobrze rozeznałem, czy Pan Bóg wzywa mnie do realizacji powołania do świętości, właśnie poprzez podążenie drogą powołania do kapłaństwa.

Czego Ci życzyć przed święceniami?

Myślę, że tego, abym podołał zadaniom, jakie Kościół mi powierzy. Wierzę, że ten Kościół, rozumiany jako konkretne wspólnoty, konkretne osoby, modli się za mnie, a ja za nich i zadania, jakie zostaną mi wyznaczone, będę realizować w Kościele, czyli we wspólnocie i wobec wspólnoty. A wraz z modlitwą, byciem wspólnotą we wspólnej drodze wiary, ufam, że pójdzie Boża łaska, której szczególnie można życzyć i mi, i każdemu innemu chrześcijaninowi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki diecezjalne w Rokitnie

[ TEMATY ]

Rokitno

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Archiwum Aspektów

Bazylika w Rokitnie

Bazylika w Rokitnie

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Rokitnie odbędą się dożynki diecezjalne. Hasłem tegorocznego święta plonów będą słowa kard. Stefana Wyszyńskiego „Wszystko postawiłem na Maryję”.

W programie dożynek diecezjalnych: modlitwa różańcowa (godz. 10.30), konferencja maryjna ks. Piotra Gniewaszewskiego, ojca duchownego Diecezjalnej Pielgrzymki Rolników (godz. 11.00), suma odpustowa na placu przed bazyliką (godz. 12.00). Po mszy św. odbędzie się Koncert Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa. Przewidziano również posiłek dla pielgrzymów, strefę animacji i relaksu dla dzieci i rodziców. Obchodom diecezjalnych dożynek będzie towarzyszyło Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego, które zaprasza do skosztowania i nabycia wielu ciekawych produktów z naszego regionu.
CZYTAJ DALEJ

Kim były siostry katarzynki zamordowane na Warmii w 1945 r.?

2025-05-29 10:41

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry katarzynki

Vatican News

W sobotę, 31 maja w Braniewie odbędzie się beatyfikacja s. Krzysztofy Klomfass i jej 14 Towarzyszek ze Zgromadzenia św. Katarzyny. Będzie to pierwsza beatyfikacja na Warmii. Siostry w większości urodziły się na Warmii w gospodarskich, wielodzietnych rodzinach, pełnych miłości.

ZOBACZ WIĘCEJ: RELIKWIARZ - Symbol łez i krwi
CZYTAJ DALEJ

Polonia 148. raz pielgrzymowała do Lourdes

2025-05-31 16:25

[ TEMATY ]

Polonia

Polskifr.fr

Lourdes nie jest tylko miejscem „cudownych objawień i cudownych uzdrowień fizycznych, ale przede wszystkim jest to miejsce, gdzie rodzą się nowi ludzie dla Królestwa Bożego” – powiedział Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś, który w piątek 30 maja rano przewodniczył Mszy św. w języku polskim w Grocie Massabielskiej. W dniach 28-31 maja odbyła się 148. Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes, organizowana przez Polską Misję Katolicką we Francji.

W pielgrzymce wzięło udział 200 osób. Było 9 kapłanów. 50 uczestników to młodzież po bierzmowaniu i dzieci po Pierwszej Komunii Świętej. Reprezentowane były takie ośrodki Polskiej Misji Katolickiej we Francji jak: Wniebowzięcia NMP na „Concorde” w Paryżu, św. Genowefy w Paryżu, Belleville w Paryżu, Aulnay-sous-Bois, Lyon. Uczestniczyli też przedstawiciele Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję