Reklama

Niedziela Świdnicka

Słudzy radości

O teologicznej głębi i wymagającej naturze kapłaństwa osadzonego na odpowiedzialności, odwadze i miłości mówił bp Marek Mendyk podczas święceń prezbiteratu w katedrze świdnickiej.

Niedziela świdnicka 22/2025, str. I

[ TEMATY ]

Świdnica

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Neoprezbiterzy 2025 diecezji świdnickiej. Od lewej: ks. Marcin Dudek, ks. Aksel Mizera, ks. Piotr Kaczmarek, ks. Jakub Dominas

Neoprezbiterzy 2025 diecezji świdnickiej. Od lewej: ks. Marcin Dudek, ks. Aksel Mizera, ks. Piotr Kaczmarek, ks. Jakub Dominas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotnie przedpołudnie, 24 maja, katedralna świątynia wypełniła się modlitwą i radością. Czterech diakonów, absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, przyjęło sakrament święceń kapłańskich. Nowymi prezbiterami zostali: ks. Jakub Dominas z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, ks. Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, ks. Aksel Mizera z parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim oraz ks. Piotr Kaczmarek z parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach (archidiecezja wrocławska).

Filary kapłaństwa

Reklama

W homilii bp Mendyk podkreślił, że kapłaństwo to misja oparta na czterech filarach: odpowiedzialności, odwadze, miłości i radości. Pierwszym z nich jest odpowiedzialność – nie tymczasowa, ale głęboka i zdecydowana. Kapłan ma czuwać nad powierzonym mu ludem, nie może być bierny ani obojętny wobec zagrożeń duchowych. Drugim filar to odwaga, która objawia się w głoszeniu prawdy bez względu na okoliczności. Biskup przestrzegł przed postawą milczenia z lęku przed opinią świata. Odwołując się do proroka Izajasza, powiedział wprost: – Kapłan nie może być „niemym psem”, który nie reaguje, gdy wokół rozbrzmiewa szczekanie wilków. Taki pasterz nie broni owczarni i nie spełnia swojej roli. Trzecim fundamentem kapłańskiej posługi jest miłość – nie sentymentalna, ale odpowiedzialna, sprawiedliwa i cierpliwa. Autorytet kapłana nie wypływa z urzędu, lecz z postawy służby i szacunku wobec powierzonych mu ludzi. Czwarty filar to radość – głęboka, wynikająca z wiary i doświadczenia Bożej obecności. – Bądźcie sługami radości! – zaapelował biskup do neoprezbiterów. Ta radość nie jest banalnym uśmiechem, ale owocem życia w łasce i wolności od grzechu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłaństwo, jak przypomniał bp Mendyk, nie opiera się na ludzkich siłach. – Nie swoją mocą będziecie głosić słowo Boże – podkreślił. Kapłan to tylko gliniane naczynie, w którym Bóg złożył swój skarb.

Piknik Młodych

Po Liturgii nowo wyświęceni kapłani spotkali się z młodzieżą podczas Pikniku Młodych zorganizowanego w ogrodach seminarium. Były rozmowy, modlitwa, integracja i grill. – To niecodzienna okazja, by spotkać nowych kapłanów i zobaczyć atrakcyjną stronę Kościoła – podkreślił Filip Zabrzewski z Młodzieżowej Rady Diecezji Świdnickiej.

Tego dnia diecezja nie tylko zyskała czterech nowych kapłanów, ale także przypomniała sobie, czym naprawdę jest kapłaństwo – nie zawodem, lecz życiem, nie stanowiskiem, lecz misją. Misją, która wymaga serca, rozumu, odwagi i łaski.

2025-05-27 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Ekumeniczne uwielbienie w sercu diecezji

[ TEMATY ]

Świdnica

Boże Narodzenie

bp Marek Mendyk

ekumenia

Hubert Gościmski

Bp Marek Mendyk oraz bp Waldemar Pytel i ks. Paweł Mellerem z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, podczas ekumenicznego nabożeństwa Dziewięciu Czytań i Kolęd w Katedrze Świdnickiej

Bp Marek Mendyk oraz bp Waldemar Pytel i ks. Paweł Mellerem z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, podczas ekumenicznego nabożeństwa Dziewięciu Czytań i Kolęd w Katedrze Świdnickiej

W pierwszą sobotę Nowego Roku w Katedrze Świdnickiej, po raz pierwszy odbyło się wyjątkowe Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd, inspirowane angielską tradycją „Nine Lessons and Carols”.

Wydarzenie zostało przygotowane przez grupę młodzieży, która – przy wsparciu lokalnego duchowieństwa – chciała zaprosić wiernych do głębszej refleksji nad Bożym Narodzeniem i do wspólnego ekumenicznego uwielbienia Chrystusa. Liturgii przewodniczył bp Marek Mendyk, zaś okolicznościowe słowo wygłosił bp Waldemar Pytel z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
CZYTAJ DALEJ

Służby ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu. Zawieje i zamiecie w kilku województwach

2026-01-03 10:50

[ TEMATY ]

śnieg

intensywne opady

ostrzeżenia

zawieje

zamiecie

Adobe Stock

W wielu miejscach w kraju wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne

W wielu miejscach w kraju wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę rano ostrzeżenia I stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla trzech województw. Nadal aktualne są alerty I stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi obejmujące krańce południowe i północne Polski.

Wydane w sobotę rano ostrzeżenia I stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obejmą obszar części województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Alerty obowiązywać będą od soboty od godz. 10 do godz. 22. Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, lokalnie około 15 cm.
CZYTAJ DALEJ

Kto teraz będzie rządził Wenezuelą? Trump zabrał głos

2026-01-03 18:39

PAP

Wenezuelczycy w USA dziękują prezydentowi Trumpowi za akcję w Caracas

Wenezuelczycy w USA dziękują prezydentowi Trumpowi za akcję w Caracas

Będziemy w rządzić Wenezuelą do czasu przeprowadzenia bezpiecznej, porządnej i rozsądnej transformacji - ogłosił w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas konferencji prasowej. Jak dodał, chce wolności dla Wenezuelczyków.

Podziel się cytatem - powiedział Trump.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję