Reklama

Głos z Torunia

Fundamenty przyszłości

O wychowaniu z wartościami, edukacji katolickiej i szkole jako miejscu wsparcia z Joanną Górską-Szymczak i ks. Łukaszem Skarżyńskim rozmawia Agata Pawluk.

Niedziela toruńska 25/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Toruń

Sławomir Jędrzejewski

Dzieci mogą przebywać z rówieśnikami o tych samych wartościach

Dzieci mogą przebywać z rówieśnikami o tych samych wartościach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agata Pawluk: Czym kierują się Państwo w wychowaniu uczniów?

Ks. kan. dr Łukasz Skarżyński: Chcemy, aby uczniowie sami poszukiwali wartości, aby uczyli się otwartości na drugiego człowieka, a także rozwijali w sobie właściwie rozumiany patriotyzm. Współczesna szkoła przeżywa poważny kryzys wychowawczy. W centrum stawia się przede wszystkim edukację, natomiast kwestie wychowania są zaniedbywane pod względem wartości religijnych i antropologicznych.

Dr Joanna Górska-Szymczak: Chcemy wychowywać dzieci w wartościach i do wartości w klasycznym rozumieniu. Prowadzimy je ku dobru, prawdzie i pięknu. Zależy nam na tym, aby te wartości przenikały codzienność naszych uczniów przez działania wychowawcze, edukacyjne i opiekuńcze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skąd pomysł na połączenie edukacji katolickiej z programem międzynarodowym Cambridge?

J.G.: Odwołujemy się do tradycji edukacyjnej, która reprezentuje najwyższą jakość kształcenia. Łączenie wysokich standardów nauczania z wartościami katolickimi uważamy za naturalną kontynuację tego, z czego od zawsze słynęły szkoły katolickie. Chrześcijanin powinien być człowiekiem światła posiadającym wiedzę, potrafiącym rozmawiać na argumenty, bronić swojej wiary w dzisiejszym świecie.

Jak wygląda oferta edukacyjna?

Reklama

Ł.S.: W Liceum Jagiellońskim prowadzimy po dwa oddziały w każdym roczniku, w których realizujemy kilka profili nauczania. Klasy liczą ok. 20 uczniów, a dzięki podziałowi na grupy rozszerzenia odbywają się w kameralnym gronie. Pozwala to na stworzenie relacji mistrz-uczeń. Zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, która oprócz wysokich kompetencji zawodowych reprezentuje również wartości katolickie.

J.G.: Uruchamiamy właśnie klasę dwujęzyczną. Będzie realizowała program podwójnego dyplomu, czyli równolegle z polską podstawą programową uczniowie będą mogli poznawać wybrane przedmioty w formule on-line według programu liceum amerykańskiego. Dzięki temu otrzymają drugi dokument równoważny polskiej maturze, co zwiększy ich szanse przy aplikowaniu na uczelnie wyższe. Już od najmłodszych klas uczniowie mają rozszerzoną liczbę godzin języka angielskiego.

Cambridge Academy stosuje ocenianie kształtujące. Jakie są zalety tego podejścia?

J.S.: Polega ono na tym, że zarówno nauczyciel, jak i uczeń na bieżąco pozyskują informacje o tym, jak przebiega proces uczenia się. Jesteśmy szczególnie wyczuleni na to, by badać, czy uczeń przyswaja wiedzę. Od początku jest on świadomy celu, ponieważ otrzymuje od nauczyciela jasne informacje o tym, co powinien umieć. Uczymy dzieci i młodzież stopniowo brać odpowiedzialność za proces uczenia się. Ocenianie kształtujące pozwala nauczycielowi nie tylko obserwować postępy uczniów, ale także elastycznie dostosowywać metody pracy do ich potrzeb.

Ł.S.: Podejście to jest ogromną wartością dla rodziców. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek trudności w nauce, szybko je identyfikujemy, a co ważniejsze, podajemy rozwiązanie.

Jakie zajęcia dodatkowe oferują szkoły?

Reklama

Ł.S.: Szkoła Liderów to projekt, który powstał kilka lat temu. To wyjątkowa przestrzeń, w której uczniowie mogą podejmować różnorodne inicjatywy, mając realny wpływ na życie szkoły. Funkcjonuje wiele kół zainteresowań, które pozwalają młodzieży rozwijać swoje pasje. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się anglojęzyczne koło teatralne. Uczestniczymy w wydarzeniach patriotycznych, religijnych i kulturalnych.

Uczniowie mają możliwość skorzystania z nauki języka chińskiego.

J.S.: Oferujemy naszym uczniom bezpłatną naukę języka chińskiego, prowadzoną przez lektorki z Chin. Choć język jest trudny, mamy w szkole uczniów zafascynowanych zarówno jego brzmieniem, jak i kulturą. Nasi uczniowie zostali wytypowani do udziału w ogólnoświatowym konkursie języka chińskiego, a uczniowie z Liceum Jagiellońskiego zwyciężyli w kwalifikacjach ogólnopolskich, podczas których zdobyli nagrodę w postaci udziału w finale konkursu w Chinach. Osoby które osiągają zaawansowany poziom językowy, mogą wziąć udział w trzytygodniowym obozie w Chinach. Kontakt z lektorkami to także szansa ewangelizacyjna – być może jesteśmy jedyną Ewangelią, jaką przeczytają w swoim życiu.

Jakie wsparcie oferuje szkoła decydującym się na edukację domową?

J.S.: Mamy największą liczbę uczniów w edukacji domowej w województwie. Mogą korzystać z konsultacji, z zajęć dodatkowych. Staramy się, aby egzaminy przebiegały w przyjaznej formie.

Jak wygląda formacja duchowa w Liceum Jagiellońskim i Cambridge Academy?

Reklama

Ł.S.: Dla mnie jako księdza istotą obecności w szkole jest nie tylko katechizacja, ale również budowanie duszpasterstwa. Co tydzień sprawowana jest Msza św., która stanowi podsumowanie tygodnia nauki. Mamy ministrantów i lektorów. Organizujemy rekolekcje wielkopostne oraz dzień skupienia. Maturzyści mają możliwość udziału w diecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę. Organizujemy piesze pielgrzymki, najczęściej do świętych związanych z naszą diecezją, m.in. do bł. Stefana Frelichowskiego czy bł. Juty. Przed każdą Mszą św. istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Młodzież wie, kiedy jesteśmy dostępni w szkole, że mogą przyjść i porozmawiać. Współpracujemy z pedagogiem i psychologiem, aby wspólnie wspierać młodych przeżywających trudności. Zależy nam, aby wychować młodego człowieka w duchu chrześcijańskim, by kończąc szkołę, czuł, że nie był to czas przymusu, lecz przestrzeń wolnych wyborów i ważnych decyzji. Z radością przyjąłem inicjatywę tegorocznych absolwentów, którzy zgłosili się do mojej parafii z chęcią założenia wspólnoty młodzieżowej.

J.S.: Owocem tej działalności jest oddolna inicjatywa: grupa uczniów zawiązała krąg modlitewny w intencji swoich rówieśników, którzy przeżywają trudności. Na przestrzeni 11 lat w naszej wspólnocie zrodziły się także dwa powołania kapłańskie.

Dlaczego warto zapisać dziecko do Państwa placówek?

J.S.: Jeśli rodzice wychowują swoje dziecko w wartościach, o których otwarcie mówimy i zależy im, by spędzało ono czas w środowisku, które będzie spójne z tym, co wynosi z domu, to jesteśmy takim miejscem. Chcemy wspierać rodziców w ich wychowawczej misji.

Ł.S.: Jeśli rodzicom zależy, by ich dziecko otrzymało solidne wykształcenie, rozwijało swoje pasje i podejmowało świadome decyzje, to nasze szkoły są miejscem, które warto rozważyć.

Więcej informacji o szkołach znajduje się na stronach internetowych: cambridgeacademy.edu.pl i lj.edu.pl

2025-06-17 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie dajcie się zniewolić

[ TEMATY ]

Toruń

Katarzyna Cegielska

Bp Tadeusz Bronakowski był jednym z prelegentów konferencji

Bp Tadeusz Bronakowski był jednym z prelegentów konferencji
WSKSiM Nie dajcie się zniewolić Fot. Bp Tadeusz Bronakowski był jednym z prelegentów konferencji /trzeźwość.jpg/ Fot. Katarzyna Cegielska Słowa „Nie dajcie się zniewolić” były tematem ogólnopolskiej konferencji w WSKSiM w Toruniu, w której wzięli udział duszpasterze trzeźwości z całej Polski na czele z przewodniczącym zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp. Tadeuszem Bronakowskim.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

[ TEMATY ]

małżeństwo

świadectwo

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

W reportażu dzielą się wieloma cennymi radami. Warto obejrzeć i się zainspirować! Nade wszystko jest to jednak wartościowe świadectwo, pokazujące że piękna i wierna miłość na całe życie jest możliwa. Autorem filmu jest Damian Żurawski.
CZYTAJ DALEJ

Synodalne Dzieło Muzyczne Archidiecezji Wrocławskiej - Trwają zapisy

2025-07-19 12:38

Tomasz Lewandowski

Chór i Orkiestra podczas Otwarcia Synodu

Chór i Orkiestra podczas Otwarcia Synodu

Jesienią rozpoczną się przygotowania Synodalnego Dzieła Muzycznego Archidiecezji Wrocławskiej. Będzie to pięć weekendowych sesji warsztatowych, które przygotowują uczestników do lepszego przeżywania roku liturgicznego, posługi w parafii czy śpiewu na zakończenie Synodu Archidiecezji Wrocławskiej.

Warsztaty zostały wyznaczone na pięć terminów od października 2025 do maja 2026. Pierwszy z nich przypada 10-12 października 2025 r. w Liceum salezjańskie i kościół św. Michała Archanioła, ul. Bolesława Prusa 78 we Wrocławiu. Drugi w dniach 9-11 stycznia 2026 r. w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Horbaczewskiego 2 we Wrocławiu. Kolejny termin to 20-22 lutego 2026 r. w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, ul. Ojców Oblatów 1, we Wrocławiu. Wyznaczono także miejsce poza Wrocławiem. I miejscem warsztatów w dniach 17-19 kwietnia 2026 r. będzie parafia NMP Matki Miłosierdzia, ul. Wileńska w Oleśnicy. I ostatni termin na zakończenie synodu, czyli 22-24 maja 2026 r, zakończenie Synodu, a po Eucharystii pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego przewidziany jest dodatkowy czas uwielbienia Boga w krótkim koncercie modlitewnym. Jak zaznaczają organizatorzy wydarzenia: - Każda z sesji to intensywna praca 100-osobowego chóru oraz 30-osobowej orkiestry, zakończona posługą w pięciu różnych parafiach Wrocławia i okolic, podczas pięciu różnych okresów liturgicznych. Sesje rozpoczynają się w piątek wieczorem, kończą w południe w niedzielę, uroczystą Eucharystią, na której razem śpiewamy i gramy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję