Reklama

Niedziela Lubelska

Rozpaleni

Czasem można usłyszeć, że sakrament bierzmowania to pożegnanie z Kościołem, a my chcemy to zmienić – mówi abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 50/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum CDM

Z roku na rok spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem młodzieży

Z roku na rok spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania, już po raz czwarty odbyło się diecezjalne spotkanie ewangelizacyjne i integracyjne pt. „Rozpaleni”. Tym razem hala targów lubelskich zgromadziła ponad 1700 młodych osób oraz 150 kapłanów i katechetów. Radosne wydarzenie zorganizowało Centrum Duszpasterstwa Młodzieży razem z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży.

Jak wyjaśnia dyrektor wydarzenia ks. Mateusz Wójcik, celem spotkania było ukazanie radosnego Kościoła, któremu zależy na młodym człowieku, ale też przedstawienie sensu bierzmowania oraz ewangelizacja i zintegrowanie grup parafialnych przed rozpoczęciem roku formacyjnego. – Kościół to wspólnota. Naszym pragnieniem jest, aby Duch Święty, świadectwa młodych ludzi, modlitwa i konferencje rozpaliły kandydatów na początku rocznego procesu przygotowania i pomogły im otworzyć serca na dar spotkań, jakie są dla nich organizowane w parafiach – mówi ks. Wójcik. Z młodzieżą sobotni czas 29 listopada spędzili m.in. ks. Przemysław Kapała – „FitPasterz”, duszpasterz znany z mediów społecznościowych, Milena Adamczewska – „Boża Tancerka” oraz hiphopowy duet „Heres/Wyrwani z Niewoli” i zespół „Sezon na Czereśnie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na trud przygotowania do sakramentu bierzmowania młodych pobłogosławił abp Stanisław Budzik. Wraz z nimi modlił się o dar Ducha Świętego, który rozpali młody Kościół ogniem miłości, silnej wiary i niezawodnej nadziei; który odmieni życie tak, aby było autentycznie zbudowane na trwałych wartościach oraz pełne miłości do Boga i ludzi. W pasterskiej refleksji ukazał zgromadzonym trzech „Bożych influenserów”, świętych z różnych czasów: Stanisława Kostkę, Piotra Jerzego Frassatiego oraz Karola Acutisa. – Św. Stanisław nie bał się podejmować odważnych decyzji i realizować swoich pomysłów; św. Piotr był radosnym, wysportowanym i pełnym życia studentem, który troszczył się o potrzebujących pomocy; św. Karol kochał komputery i był zanurzony w technologii, a jednocześnie powtarzał, że Eucharystia jest jego autostradą do nieba. Tak jak ci młodzi święci, również wy otwierajcie swoje serca na natchnienia Ducha Świętego, czyńcie dobro, czerpcie radość z budowania wspólnoty Kościoła, bo razem można wiele dokonać – mówił abp Budzik. Za papieżem Franciszkiem wzywał młodych, by wstali z kanapy i z Chrystusem wyruszyli w drogę życia.

Wśród uczestników spotkania obecna była młodzież z parafii św. Józefa w Lublinie ze swoim duszpasterzem ks. Zbigniewem Zarzecznym. W rozmowie z Niedzielą przyznał, że bierzmowanie w parafii to wyzwanie, ale jednocześnie okazja do spojrzenia na młodych. – To radość, że młodzi są w Kościele, że szukają Pana Boga pomimo różnych pokus, którymi wabi ich świat. Jeśli poświęci się im czas, okaże zainteresowanie i serce, jeśli zobaczą, że chce się z nimi po prostu być, to i oni będą w Kościele, zaangażują się we wspólnoty działające przy parafii – dzieli się duszpasterz. – „Sposobem” na młodych jest obecność, zainteresowanie się ich sprawami i spostrzeżeniami na współczesny świat, wejście w relacje i podjęcie z nimi rozmów na ważne dla nich tematy, zaangażowanie do różnych szkolnych i parafialnych przedsięwzięć – podkreśla. Jego zdaniem środowisko szkolne jest niezwykle ważnym miejscem ewangelizacji, która może zaowocować obecnością w parafii.

2025-12-09 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł reżyser, aktor, scenarzysta, dyrektor teatrów Andrzej Rozhin

[ TEMATY ]

zmarły

Lublin

aktor

reżyser

Wikipedia/autor: Andrzej Rozhin na licencji Creative Commons

Andrzej Rozhin

Andrzej Rozhin

Reżyser, aktor i dyrektor teatrów Andrzej Rozhin (ur. 1940) zmarł 17 listopada w Warszawie – poinformowała w piątek jego małżonka Izabela Rozhin. Miał 82 lata.

"To dla Lublina smutna wiadomość" - powiedział PAP dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie Tomasz Pietrasiewicz, dla którego Rozhin "był legendą". "Ta legenda rodziła się w okresie, kiedy prowadził akademicki Teatr GONG. Bez niego nie byłoby Chatki Żaka, czyli najważniejszego centrum kultury dla młodych ludzi, studentów w Lublinie od jej powstania w latach 60-tych" - wyjaśnił Pietrasiewicz dodając, że dla niego to był najważniejszy okres działalności artystycznej Rozhina.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna o dobre przeżycie Triduum Paschalnego i Wielkanocy – 9 dni duchowego przygotowania

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Agata Kowalska

Jak nie „przegapić” Wielkanocy? Jak wejść w nią naprawdę – sercem, a nie tylko tradycją? Ta nowenna to proste, codzienne zaproszenie do zatrzymania się przy Jezusie i przygotowania się na Jego Zmartwychwstanie.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek nie jest sumą swoich ran

2026-03-28 07:01

[ TEMATY ]

Triduum Paschalne

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Już za tydzień obchodzić będziemy Triduum Paschalne. To najważniejsze święto dla Kościoła Katolickiego, ale i wyjątkowy czas dla całego świata.

Nie trzeba być nawet wierzącym, by rozumieć siłę symboliczną, jaka płynie ze Zmartwychwstania. Śmierć za wyznawane wartości prowadząca do zwycięstwa. Śmierć i zło pokonane. Ten prosty, a jednocześnie tak bardzo głęboki sens Wielkanocy jest nam potrzebny, ale jego pełna wartość jest możliwa tylko dzięki poprzedzającemu święto Zmartwychwstania Pańskiego Wielkiego Postu. Wyrzeczenie, któremu człowiek dobrowolnie się poddaje jest niezbędne, by przygotować się na to wielkie zwycięstwo, które ma przyjść. Dużo myślę o tym od kilku dni również przez pryzmat historii 25-letniej Noelii Castillo Ramos, która zmarła w czwartek w jednym ze szpitali w Barcelonie, gdzie przeprowadzono eutanazję.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję