Reklama

Świat

Izrael: porozumienie w sprawie finansowania szkół chrześcijańskich

W sporze o finansowanie chrześcijańskich szkół prywatnych w Izraelu doszło do porozumienia między władzami szkolnymi a ministerstwem oświaty. Patriarchat Łaciński Jerozolimy poinformował w związku z tym, że strajk szkół trwający od 1 września zakończył się i od 28 września szkoły pracują normalnie.

[ TEMATY ]

Izrael

nick.amoscato / photo on flickr

Wiadomość o porozumieniu przyjął z zadowoleniem prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Podkreślił, że stworzyło to zaufanie po obu stronach konfliktu i wyraził nadzieję, że doprowadzi do umocnienia wzajemnych stosunków.

Według informacji Patriarchatu porozumienie przewiduje m.in. wpłatę przez ministerstwo kwoty (w przeliczeniu) 11,4 mln dolarów za pierwszy kwartał rozpoczętego roku szkolnego. Cofnięte też zostaną cięcia funduszy na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Postanowiono ponadto utworzyć specjalny zespół, który do marca przyszłego roku ma wyjaśnić pozostałe sprawy. W skład tej grupy wejdą przedstawiciele szkół oraz ministerstw szkolnictwa i finansów. Powołana też zostanie stała grupa robocza złożona z przedstawicieli szkół oraz ministerstwa oświaty.

Reklama

Z komunikatu wynika, że kwestia opłat za szkołę wnoszonych przez rodziców będzie rozpatrywana osobno. Porozumienie przewiduje, że szkoły podstawowe nie ogłoszą kolejnego strajku do 31 grudnia 2016, a szkoły ponadpodstawowe – do 13 lipca 2017 roku.

Ogółem 47 szkół chrześcijańskich w całym Izraelu, do których uczęszczają ok. 33 tys. uczniów, ma status uznawanych przez państwo szkół niepublicznych. Ministerstwo oświaty pokrywa tylko część kosztów, resztę w postaci czesnego pokrywają rodzice. Z powodu drastycznego zmniejszeniu dotacji państwowych i po wielu miesiącach rozmów, które nie przyniosły skutku, szkoły rozpoczęły 1 września bezterminowy strajk.

Ostatnio katolicki wikariusz patriarchy Jerozolimy dla Izraela bp Giacinto-Boulos Marcuzzo odrzucił sugerowane przez stronę rządową „upaństwowienie” szkół chrześcijańskich. Podkreślił, że w ten sposób szkoły utraciłyby swoją tożsamość. Dla Kościoła w Ziemi Świętej szkoła jest jednym z „najważniejszych priorytetów” wśród jego zadań.

Reklama

Uczestniczący w pertraktacjach ze stroną rządową bp Marcuzzo zwrócił przy tym uwagę, że chrześcijanie stanowią wprawdzie tylko niewielki odsetek społeczeństwa Izraela, ale 30 proc. studentów wyższych uczelni ukończyło wcześniej szkoły chrześcijańskie, a wielu absolwentów tych placówek pracuje w sektorze high-tech. Dzieje się tak dlatego, że szkoły chrześcijańskie są zaliczane „do najlepszych w kraju”.

Około 60 proc. uczniów stanowią chrześcijanie, prawie 40 proc. – muzułmanie, jest też trochę dzieci żydowskich. Również wśród ponad 3 tys. nauczycieli są nie tylko chrześcijanie, ale także muzułmanie i żydzi. Jeszcze kilka lat temu dotacje państwowe pokrywały do 65 proc. wydatków, później jednak zmniejszono to dofinansowanie do 34, a ostatnio do 29 proc., co – według władz szkolnych – zupełnie nie wystarcza na utrzymanie tych placówek.

Według biskupa chodzi tu nie tylko o pieniądze, ale także o „prawa obywatelskie, równość, sprawiedliwość, demokrację, wolność, a wreszcie także o pokój”. „Stanowimy pomost między różnymi wspólnotami w Izraelu. Tam, gdzie jest obecne chrześcijaństwo, możliwe jest współżycie różnych wspólnot wiary, z chrześcijanami mogą żyć w zgodzie muzułmanie, druzowie i żydzi” – stwierdził hierarcha katolicki i podkreślił, że „bez szkół młodzi chrześcijanie w Izraelu systematycznie traciliby swoją tożsamość”.

2015-10-01 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: ks. T. Rydzyk spotkał się z ambasador Izraela w Polsce

[ TEMATY ]

Rydzyk Tadeusz

Izrael

ROBERT SOBKOWICZ

O. dr Tadeusz Rydzyk CSSR

O. dr Tadeusz Rydzyk CSSR

Założyciel i dyrektor rozgłośni radiowej Radio Maryja oraz Telewizji Trwam ks. Tadeusz Rydzyk złożył dzisiaj wizytę w ambasadzie Izraela w Warszawie. Podczas godzinnej rozmowy z ambasador Anną Azari poruszone zostały kwestie budowania dialogu polsko-żydowskiego oraz ochrony pamięci o żydowskich sąsiadach.

Ks. Rydzyk nawiązał do swoich licznych wizyt w Izraelu. Chwaląc izraelską kuchnię, kulturę, krajobrazy i niezwykłe osiągnięcia izraelskich naukowców ksiądz Tadeusz Rydzyk przyznał, że był pod wielkim wrażeniem wielu kultur żyjących pod jednym dachem. "Ta wielokulturowość jest piękna, wzbudza szacunek i powoduje wielkie ubogacenie i urozmaicenie izraelskiego społeczeństwa" - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-18 07:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję