Reklama

Polska

List do biskupów ws. rodziców samotnie wychowujących dzieci

Z prośbą o zwrócenie uwagi na rodziców samotnie wychowujących dzieci, szczególnie tych, w których nieobecny rodzic uchyla się od wszelkiej pomocy – wystąpili do biskupów przedstawiciele środowisk katolickiej inteligencji w Polsce. Prosimy, aby w naszych wspólnotach i w duszpasterskich listach głos w tej sprawie wybrzmiewał donośnie – czytamy w liście.

[ TEMATY ]

rodzina

biskup

list

biskupi

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy treść listu:

Gdańsk–Kraków–Toruń–Warszawa, 21.09.2015 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prośba do biskupów Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce

Czcigodni Księża Biskupi,

w październiku 2015 r. odbędzie się XIV Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów, obradujące na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Ufamy, że podobnie jak ubiegłoroczne zgromadzenie nadzwyczajne, także i to spotkanie przyczyni się do rozpoznania problemów, z którymi mierzy się współczesna rodzina.

Przedsynodalne dyskusje koncentrują się na etycznych aspektach ludzkiej seksualności i możliwości uczestniczenia w Eucharystii przez osoby żyjące w związkach niesakramentalnych. Z pewnością są to sprawy istotne dla sporej części społeczności Kościoła. Wśród wielu kwestii, które domagają się naszego wspólnego zaangażowania, pragniemy zwrócić uwagę Księży Biskupów na sytuację osób samotnie wychowujących dzieci. Niepełne rodziny potrzebują wsparcia wspólnoty szczególnie wtedy, gdy nieobecny rodzic uchyla się od wszelkiej pomocy – w tym również materialnej. Samotne wychowanie dzieci w takiej sytuacji jest wyzwaniem, które często przekracza możliwości matki (lub ojca). Liczba takich rodzin jest w Polsce znacząca – problem alimentów dotyczy w Polsce około miliona dzieci, ściągalność alimentów w Polsce wynosi około 15%, według Krajowego Rejestru Długów zaległości z tego tytułu sięgają 4,6 mld zł, a maksymalna wysokość świadczenia wypłacanego z Funduszu Alimentacyjnego tym rodzinom, których dochód na osobę nie przekracza 725 zł to od sześciu lat niezmiennie 500 zł. Ryzyko popadnięcia samotnych rodziców w ubóstwo jest więc w Polsce ogromne, a dodatkowo rodzice ci są stale narażeni na konflikt między koniecznością podejmowania pracy a potrzebą sprawowania opieki nad dzieckiem.

W Liście św. Jakuba (1,27) czytamy: „Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach”. W naszym społeczeństwie to samotni rodzice wychowujący dzieci spełniają rolę wdów i sierot. To opieka nad nimi jest wyrazem „religijności czystej i bez skazy wobec Boga i Ojca”.

Reklama

Bardzo ważną sprawą jest tworzenie systemu pomocy dzieciom z rozbitych rodzin i samotnym rodzicom. Wiele takich inicjatyw jest już przez Kościół realizowanych. Jednak potrzebne jest powszechne nauczanie, że grzechem jest uchylanie się od płacenia alimentów i podkreślanie w katechezie, że wejście w związek małżeński łączy się z odpowiedzialnością za dzieci, które mogą się pojawić i to zobowiązanie nie znika po rozpadzie związku małżeńskiego.

Będziemy wdzięczni za podjęcie tego tematu przez Radę KEP ds. Rodziny oraz diecezjalne duszpasterstwa rodzin. Nam wszystkim (a również osobom stojącym z dala od Kościoła) potrzebny jest taki czytelny i konkretny wyraz troski Pasterzy Kościoła o los dzieci i rodziców samotnie zmagających się z opieką. Dlatego prosimy, aby w naszych wspólnotach i w duszpasterskich listach głos w tej sprawie wybrzmiewał donośnie.

Łączymy wyrazy szacunku,

Michał Białkowski, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, o. Roman Bielecki OP, redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”, Michał Buczek, KIK w Warszawie, redaktor internetowego magazynu „Dywiz”, Mateusz Burzyk, sekretarz redakcji miesięcznika „Znak”, Alicja Budzyńska, redaktor magazynu „Kontakt”, Paweł Cywiński, redaktor magazynu „Kontakt”, Ignacy Dudkiewicz, redaktor magazynu „Kontakt”, Cecylia Iwaniszewska, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, Tomek Kaczor, redaktor magazynu „Kontakt”, Ewa Kiedio, redaktorka kwartalnika „Więź” i internetowego magazynu „Dywiz”, Marcin Kiedio, redaktor internetowego magazynu „Dywiz”, stały współpracownik kwartalnika „Więź”, Ewa Karabin, redaktorka kwartalnika „Więź” i internetowego magazynu „Dywiz”, Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak”, Katarzyna Kucharska-Hornung, redaktor magazynu „Kontakt”, Mateusz Luft, redaktor magazynu „Kontakt”, Zbigniew Mortek, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie, Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej, Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, Maciek Onyszkiewicz, redaktor magazynu „Kontakt”, Marcin Pera, koordynator Klubów „Tygodnika Powszechnego”, Tomasz Ponikło, z-ca redaktora naczelnego Wydawnictwa WAM, Janusz Poniewierski, prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, redaktor miesięcznika „Znak”, Joanna Rózga, koordynator warszawskiego Klubu „Tygodnika Powszechnego”, Dariusz Piórkowski SJ, dyrektor Wydawnictwa WAM, Anna Sieprawska, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie, Cyryl Skibiński, redaktor magazynu „Kontakt”, Błażej Strzelczyk, redaktor działu „Wiara” w „Tygodniu Powszechnym”, Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, Artur Sporniak, szef działu „Wiara” w „Tygodniu Powszechnym”, Joanna Święcicka, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Misza Tomaszewski, redaktor naczelny magazynu „Kontakt”, Andrzej Tyc, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu w latach 1973–1978 i 1988–1990, ks. Mirosław Tykfer, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”, Henryk Woźniakowski, prezes S.I.W. Znak, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie, Ewa Zduńska, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, Marta de Zuniga, warszawski Klub Kobiet, Piotr Żyłka, redaktor naczelny portalu Deon.pl

Do wiadomości: - kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, - abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, - abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, - abp Henryk Hoser SAC, biskup warszawsko-praski, - abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, - bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, - kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, - abp Wojciech Polak, prymas Polski, - bp Andrzej Suski, biskup toruński, - bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

2015-10-05 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: Ks. Szymon Stułkowski nowym biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej

[ TEMATY ]

biskup

bp Szymon Stułkowski

Episkopat

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Szymona Stułkowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Publikujemy komunikat Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio:

KOMUNIKAT

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

2024-05-21 20:35

- Jesteście potrzebni do przekazywania łaski - mówił kard. Grzegorz Ryś do przyszłych diakonów archidiecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję