Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: od 20 miesięcy w Archidiecezji Lubelskiej trwa niezwykła akcja ewangelizacyjna

Od półtora roku w Archidiecezji Lubelskiej są realizowane misje ewangelizacyjne: „Przyjdź do źródła". Ich celem - jak podkreśla metropolita lubelski abp Stanisław Budzik - jest duchowe przeoranie całej diecezji. Nowością tych misji jest bezpośredni udział świeckich w głoszeniu Ewangelii. Cały projekt zajmie ponad 5, 5 roku.

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podstawowym celem projektu jest ewangelizacja rozumiana przede wszystkim jako dotarcie z orędziem Ewangelii do tych, którzy będąc ochrzczonymi utracili wiarę, ale również do tych, którzy uczestniczą w życiu Kościoła lecz ich wiara potrzebuje ożywienia.

Rekolekcje dla spragnionych Boga w ramach Projektu „Źródło” rozpoczęły się 6 marca 2014 r. w parafii archikatedralnej w Lublinie. Rekolekcjom w parafiach towarzyszy peregrynacja Krzyża. Jest to kopia słynącego łaskami Krzyża Trybunalskiego z Katedry, w której, jak w wielkim relikwiarzu, umieszczone są relikwie Krzyża Świętego, na którym umarł Chrystus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Projekt Źródło” nie ma precedensu w historii archidiecezji lubelskiej, zarówno ze względu na swój globalny charakter, jak i z powodu zaangażowania osób świeckich, wspierających kapłanów i razem z nimi głoszących Ewangelię.

Idea rekolekcji

Pomysł rekolekcji kerygmatycznych we wszystkich parafiach Archidiecezji Lubelskiej powstał w środowisku inicjatywy ewangelizacyjnej Przystanek Jezus w Lublinie wśród ludzi, którzy na co dzień zajmują się głoszeniem Ewangelii. Do projektu zostali zaangażowani członkowie wspólnot, które mają formację kerygmatyczną i których charyzmatem jest działalność ewangelizacyjna.

Ewangelizatorzy

Okres od października 2013 do lutego 2014 był czasem przygotowania pierwszych ekip ewangelizacyjnych. W niedzielę, 2 marca ub. r. abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. w archikatedrze lubelskiej dokonał rozesłania ok. 140 ewangelizatorów. Kolejne uroczyste posłanie do ewangelizacji odbyło się 23 listopada 2014 roku w Dąbrowicy. Wówczas 23 ewangelizatorów otrzymało z rąk arcybiskupa krzyże misyjne i błogosławieństwo na czas głoszenia.

Obecnie rekolekcje prowadzi 20 ekip składających się z księdza i (zazwyczaj) sześciu osób świeckich w różnym wieku i z różnym doświadczeniem życiowym. Wśród nich są osoby, które głoszą Słowo Boże, dają świadectwo, posługują modlitwą wstawienniczą i śpiewem oraz są gotowe do innych działań ewangelizacyjnych. W każdej ekipie są członkowie różnych wspólnot, m.in. Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenatu czy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży), które na co dzień pogłębiają swoją wiarę w macierzystej wspólnocie.

Reklama

Formacja ewangelizatorów

Ewangelizatorzy pierwsze przygotowanie odbyli w swoich wspólnotach, gdzie każdy z nich przeszedł konkretną i niejednokrotnie wieloletnią już formację. Drugą płaszczyzną przygotowania jest ich doświadczenie każdej ewangelizacji, którą do tej pory podejmowali. Wreszcie trzecią płaszczyzną było bezpośrednie przygotowanie podczas rekolekcji, przeżyli w Dąbrowicy. Przez cały rok trwa troska o pogłębianie życia duchowego ewangelizatorów w ramach przeżywanych wspólnie rekolekcji (m.in. coroczne rekolekcje formacyjne oraz rekolekcje w Ziemi Świętej), konferencji, modlitw oraz Eucharystii.

Ważnym elementem jest wspólna integracja i dzielenie się doświadczeniem ewangelizacji przez uczestnictwo w Wieczorach Dzielenia po zakończeniu rekolekcji w poszczególnych dekanatach, pobudzanie do podejmowania różnorakich wyzwań i rozwijania nowych zainteresowań oraz kształtowanie postawy służby drugiemu człowiekowi, poprzez włączanie się w nowe inicjatywy ewangelizacyjne np. rekolekcje dla bierzmowanych.

Zaproszeni są wszyscy

Ponieważ realizowane w ramach Projektu „Źródło” rekolekcje mają być obrazem nowej ewangelizacji, czyli wyjście do ludzi ochrzczonych, którzy utracili pierwotną gorliwość wiary, organizatorzy zaproponowali proboszczom działania mające na celu zachęcenie jak największej grupy do udziału w rekolekcjach.

Przede wszystkim są to spotkania pre-ewangelizacyjne na ulicach lub w szkołach ponadgimnazjalnych, podczas których uczestnicy zostaną zaproszeni do słuchania Słowa Bożego w kościele. Jeszcze inną formą (najtrudniejszą i zarazem najlepszą) jest forma pre-ewangelizacji po domach. Polega ona na głoszeniu Dobrej Nowiny i zaproszeniu na rekolekcje w mieszkaniach poszczególnych parafian. W parafiach, które zdecydują się na tę formę, do mieszkańców pójdą ewangelizatorzy w parach: jedna osoba z danej parafii, odpowiednio przeszkolona podczas dekanalnych warsztatów, i jedna z doświadczeniem ewangelizacji.

Reklama

Forma rekolekcji

Rekolekcje mają charakter kerygmatyczny, ich celem jest ogłoszenie orędzia zbawczego i doprowadzenie uczestników do żywego spotkania z Chrystusem. Realizowane jest to w każdej parafii przez cztery uporządkowane tematycznie dni. Oprócz głoszenia Ewangelii, ekipa zaprasza uczestników do przeżycia bliższego spotkania z Chrystusem poprzez: sakramenty pokuty i Eucharystii, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę uwielbienia, modlitwę wstawienniczą, dzielenie Słowem Bożym, słuchanie świadectw. Rekolekcje adresowane są zarówno do dorosłych jak i młodzieży.

Księżom proboszczom proponowane są do wyboru dwie formy rekolekcji. W wersji „tradycyjnej” – ekipa ewangelizacyjna głosi słowo ze świadectwami w czasie Mszy Św., a wieczorami prowadzi spotkania pogłębiające. Natomiast w postaci „bloków rekolekcyjnych” – od czwartku do soboty Msze Św. w parafii odbywają się bez nauk rekolekcyjnych. Wierni zapraszani są natomiast na bloki rekolekcyjne trwające ok. 1,5 godziny (2-3 spotkania dziennie o różnych porach do wyboru). Spotkania składają się z głoszenia Słowa Bożego ubogaconego świadectwami, multimediami, aktywizacjami, różnymi formami modlitwy.

Treść rekolekcji

Treścią rekolekcji jest głoszenie kerygmatu, czyli podstawowych prawd Ewangelii: miłość Boża, grzech, nawrócenie, wybór Jezusa i nowe życie z Bogiem. Celem jest doprowadzenie uczestników do spotkania z Jezusem Chrystusem jako Bogiem żywym, obecnym w historii każdego człowieka. Kolejnym celem jest stworzenie w parafii wspólnoty żywej wiary oraz danie ludziom oferty pogłębiającej wiarę w postaci rekolekcji zamkniętych, kursów, warsztatów w jednym z ośrodków rekolekcyjnych archidiecezji. Według osób odpowiedzialnych za Projekt, ważnym elementem będzie także integracja środowiska świeckich i duchownych, którym leży na sercu nowa ewangelizacja.

Reklama

Peregrynacja relikwii Krzyża Świętego

Po diecezji peregrynuje kopia łaskami słynącego Krzyża Trybunalskiego z lubelskiej archikatedry. W jego drzewcu zostały umieszczone relikwie drzewa Krzyża. Peregrynacja potrwa pięć i pół roku, zakończy się w sierpniu 2019 roku w Puławach. Pielgrzymka Krzyża Trybunalskiego, tak mocno związanego z Lublinem, wpisuje się także w przezywanie ważnych rocznic, szczególnie 210. rocznicy powstania diecezji lubelskiej oraz 700. lecia założenia Miasta Lublin. Rekolekcje kerygmatyczne, które towarzyszą peregrynacji są szczególną okazją do odnowienia wiary i przymierza chrzcielnego w kontekście zbliżającej się również 1050 rocznicy chrztu Polski.

Informacje dotyczące projektu „Źródło” - w tym terminarz rekolekcji i peregrynacji dla poszczególnych parafii - znajduje się na stronie www.pj.lublin.pl.

2015-10-21 12:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zło dobrem zwyciężał

Niedziela lubelska 45/2023, str. V

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Msza św. w intencji Ojczyzny

Msza św. w intencji Ojczyzny

Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest wzorem czynienia życia całkowitym darem dla Boga, bliźniego i Ojczyzny – powiedział bp Mieczysław Cisło.

W kościele rektoralnym św. Piotra w Lublinie sprawowano Mszę św. w 39. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Modlitwa połączyła wiernych, w tym osoby związane z ruchem Solidarności. Jak przypomniał rektor ks. Bogusław Suszyło, w świątyni przy ul. Królewskiej wierni gromadzą się od 1984 r.; najpierw codziennie modlili się o odnalezienie porwanego kapłana, a po śmierci ks. Jerzego każdego 19. dnia miesiąca spotykają się na Mszy św. w intencji Ojczyzny. Nie mogło być inaczej w Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych, kiedy wspominamy kapłanów, którzy bronili wartości wiary, prawdy i wolności aż po męczeńską śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54

[ TEMATY ]

religia

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie, w którym wprowadził standardy równego traktowania w podległym mu urzędzie. Jak napisała w czwartek "Gazeta Wyborcza", "Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach". Sam Trzaskowski oświadczył, że nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią, ale Polska jest państwem świeckim, Warszawa zaś jest tego państwa stolicą.

CZYTAJ DALEJ

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

[ TEMATY ]

konstytucja

wolność religijna

prezydent Warszawy

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Stołeczne urzędy bez symboli religijnych

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję