Reklama

List Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego na sierpień 2003 r.

Niedziela częstochowska 34/2003

Margita Kotas

Pielgrzymi przybywający do Jasnogórskiej Matki - 2003 r.

Pielgrzymi przybywający do Jasnogórskiej Matki - 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia i Siostry,

Jest rzeczą niemożliwą, żebym w miesiącu sierpniu nie zwrócił się do Was, Umiłowani Diecezjanie, ze słowem pasterskim.
Przede wszystkim pragnę z głębi serca pozdrowić tych, którzy przygotowują nam chleb i w znoju żniwnym zbierają drogocenne ziarno. Wielkie dzięki należą się Wam, utrudzeni rolnicy, za Wasz trud, bo chociaż zbieranie plonów przy nowoczesnej technice wydaje się być łatwiejsze - nie brakuje Wam problemów, i to wielkich problemów związanych z przekształceniami, jakie się obecnie dokonują w rolnictwie.
Zwracam się również ze słowem dobrych życzeń do tych, którzy korzystają z urlopów i wakacji. Wielkim sercem witam tych, którzy znajdują odpoczynek w naszych jurajskich skałach, nadwarciańskich lasach i życzę, by się dobrze czuli w parafiach Kościoła częstochowskiego.
Wszystkim ogłaszam sierpień, jako miesiąc mobilizacji duchowej. Od wielu już lat w miesiącu Matki Bożej Wniebowziętej i Królowej, a zarazem naszej Pani Częstochowskiej czynimy wzmożone wysiłki religijne i moralne, żeby bardziej odpowiedzieć na zbawcze plany miłosiernej Opatrzności względem naszego narodu.

Z pożogi wojen światowych, związanych z sierpniem i wrześniem XX wieku, wyszła Polska trudnych przeznaczeń i zadań. Cud nad Wisłą, owoc pokutnych i błagalnych modlitw na Jasnej Górze nie może nie pozostawiać w naszych duszach śladów wdzięcznej pamięci. Nie zapominamy też o zrywie sierpniowym Solidarnościowców, którzy drogą pokojową, ale też i ofiar wielu rodaków, przyczynili się do przemian w naszej Ojczyźnie, a nawet w Europie. Od wielu już lat w miesiącu sierpniu podejmujemy pokutę abstynencką i trzeźwościową. Mijają lata, a naród nasz wciąż tkwi w zgubnym bardzo dla rodziny i społeczeństwa nałogu alkoholizmu. Co mamy czynić, żeby zatamować ten nałóg? Zdaje się on w naszych czasach tym groźniejszy, że coraz więcej kobiet i ludzi młodych mu ulega, a skutki tego dla rodzin i dzieci są opłakane. Co gorsza, do nałogu alkoholizmu i nietrzeźwości dochodzi w naszych czasach jeszcze zgubniejsze uzależnianie się od narkotyków. Nie wolno nam w takiej sytuacji milczeć i udawać, że nic złego się nie dzieje. Co pewien czas nawet laickie media biją na alarm, ukazując przykłady nietrzeźwości, narkomanii, rozwydrzenia młodych, korupcji i marnotrawstwa narodowego. Odpowiedzią naszą jest duch wyrzeczenia i modlitwa.
Drobna to może się wydawać pokuta, ale z pewnością nią jest to wszystko, co czynimy w sierpniu, wyrzekając się zupełnie picia alkoholu w jakiejkolwiek ilości i postaci. W abstynencji nie lekceważmy też trunków o niskiej wydawałoby się zawartości alkoholowej, bo używanie ich w większych ilościach doprowadza do wielkich szkód społecznych. Nawołuję więc wraz z całym Episkopatem do przestrzegania zaleceń abstynenckich i trzeźwościowych w miesiącu sierpniu, podejmowanych w duchu pomocy umiłowanej Ojczyźnie.
Z wyjątkową też gorącością serca wzywam wszystkich do wielkiej modlitwy w miesiącu sierpniu, związanej z pielgrzymowaniem na Jasną Górę i innych sanktuariów poświęconych naszej Najdroższej Matce. Nasza archidiecezja jest ziemią wielkiego pielgrzymowania. Przemierzają ją grupy pątników najczęściej młodych, którzy wśród niewygód i wielkiego mozołu ale też radosnych śpiewów i różańcowych pacierzy podążają do sanktuarium Matki Bożej, łaskawie królującej i matkującej nam od ponad sześciuset lat na Jasnej Górze. Godni jesteście uznania i szacunku, czcigodni pielgrzymi, dający autentyczne świadectwo chrześcijaństwa, które nie może być łatwe, bo nie może być bez krzyża. Z pewnością zasługujecie na to, by wybiegać przed Was z ofertą noclegu, chleba i wody, a może ciepłego posiłku w nastroju serdeczności i staropolskiej gościnności. Błogosławię Wasz pielgrzymi trud, umiłowani pątnicy, i wielkim krzyżem błogosławię tych wszystkich, którzy otworzą przed Wami drzwi swoich domów i serc.
Z gorącym wezwaniem do odbycia pielgrzymki na Jasną Górę zwracam się do wszystkich wiernych archidiecezji. „Przyszedł czas, ach, przyszedł czas” - mówi Maryja do swoich dzieci. „Nawiedźcie Mnie już” - przynagla. Pielgrzymka to intensywne „kocham”, z jakim zwracamy się do Boga, to prawdziwa pokuta, okazja dana nam dla ekspiacji za grzechy własne i całego świata. Wszystkich nawołuję do pielgrzymowania. Każda parafia niech urządzi w miesiącach letnich pielgrzymkę do Częstochowy. Idziemy zdyscyplinowani, rozmodleni, dając świadectwo krzyżowi, który niesiemy zawsze na czele pochodu. Pielgrzymki powinny być już wcześniej przygotowane, aby były rekolekcjami w drodze. W każdym kościele należy też odprawiać w czasie pielgrzymki nabożeństwa z adoracją Najświętszego Sakramentu, aby ci, którzy pozostają w domach, mogli się modlitwą połączyć z pielgrzymującymi.
Wigilia Matki Bożej Częstochowskiej, 25 sierpnia, i sama uroczystość 26 sierpnia, to patronalne dni naszego miasta i całej metropolii. Parafie miasta Częstochowy serdecznie proszę, by w wyznaczonym dniu nowenny w zdecydowanej większości w sposób zorganizowany przybyły na Jasną Górę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wszystkie też parafie Częstochowy proszę o to, by wraz z duszpasterzem wzięły udział w wielkiej procesji od archikatedry aleją Najświętszej Maryi Panny ku Sanktuarium Narodu.

Reklama

Dołączyć mają do nich wszystkie inne parafie z archidiecezji i dlatego, każdego roku to przypominam, aby tak organizować pielgrzymki, abyśmy razem wkraczali na Jasną Górę.

W samo święto Matki Bożej Częstochowskiej proszę wszystkich mieszkańców miasta, aby uczestniczyli w uroczystej Sumie o godz. 11.00, lub we Mszy św. za miasto Częstochowę o godz. 19.00, a także w poświęceniu monumentów przedstawiających tajemnice światła, o godz. 10.00.

Reklama

W tym roku będziemy się modlić wraz z przedstawicielami Katolickiego Tygodnia Europy Środkowej.
Zapraszam gorąco mieszkańców okolic Gidel, na Sumę do Gidel, 17 sierpnia o godz. 11.00, na 80. rocznicę koronacji Matki Bożej Patronki Rolników, którą odprawi Prymas Polski.

Zachęcam też gorąco wszystkich mieszkańców Myszkowa do udziału w uroczystej procesji chwały Maryi do Jej sanktuarium w Mrzygłodzie 17 sierpnia o godz. 16.00.

Zapraszam też na uroczystości Matki Bożej w Wieluniu o godz. 11.45 w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej (31 sierpnia).

Młodzież szkolną proszę o przybycie na Msze św. 1 września na godz. 18.00 na Jasną Górę, z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Umiłowani Diecezjanie!

W dzisiejszą niedzielę Kościół wzywa nas bardzo gorąco do doświadczania wiary i miłości do Boga i bliźnich. „Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry!”.
„Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry, szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę”. Bardzo potrzebujemy modlitwy, bardzo pragniemy Eucharystii. Jezus jest Chlebem żywym, który zstąpił z nieba. „Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”. Spożywajmy i kosztujmy chleba z nieba i dzielmy się chlebem z drugimi. Rozpoczęło się nawiedzenie Jezusa Miłosiernego w cudownej ikonie w parafiach już w trzeciej, ostatniej części naszej archidiecezji. W większości doznaliśmy już łaski miłosierdzia Bożego. Czy się to odbiło we wrażliwości na potrzeby drugich? Tyle wokół nas biedy, a nawet nędzy. Bezrobocie też nie maleje. Niech się ożywi nasza wyobraźnia miłosierdzia. Wspominamy w sierpniu pierwszą rocznicę przyjazdu Ojca Świętego do Polski, Jego zawierzenie nas i świata całego Miłosierdziu Bożemu, a także jego wzruszający apel o miłosierdzie wobec siebie nawzajem. Usłyszmy na nowo głos Piotra z rodu Polaków. Stańmy się jeszcze bliżsi i jeszcze bardziej zaradzający potrzebom drugich.
Matce Bożej Częstochowskiej polecam wszystkich pielgrzymów, gości, gościnnych gospodarzy tego terenu i mieszkańców maryjnego miasta Częstochowy. Wszystkim też z głębi serca błogosławię.

Częstochowa, 6 sierpnia 2003 r.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jej imię znaczy mądrość

[ TEMATY ]

św. Zofia

pl.wikipedia.org

Patronką dnia (15 maja) jest św. Zofia, wdowa, męczennica.

Greckie imię Zofia znaczy tyle, co „mądrość”. Posiadamy wiele żywotów św. Zofii w różnych językach, co świadczy, jak bardzo kult jej był powszechny. Są to jednak żywoty bardzo późne, pochodzące z wieków VII i VIII i podają nieraz tak sprzeczne informacje, że trudno z nich coś konkretnego wydobyć. Według tych tekstów Zofia miała mieszkać w Rzymie w II w. za czasów Hadriana I. Była wdową i miała trzy córki.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda odznaczył George`a Weigela

2024-05-14 09:47

[ TEMATY ]

George Weigel

odznaczenie

Prezydent Andrzej Duda

Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP katolickiego pisarza, teologa i działacza społecznego George`a Weigela. Odznaczenie państwowe "za wybitne zasługi w działalności na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie" wręczone zostało podczas uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

George Weigel to katolicki teolog, pisarz, działacz społeczny. Laureat dziewiętnastu doktoratów honoris causa, autor ponad trzydziestu książek i kilkuset artykułów o tematyce dotyczącej Kościoła katolickiego, prawa, teologii i nauk społecznych, stały komentator i analityk stacji telewizyjnej NBC w sprawach watykańskich. Autor bestsellera „New York Timesa” „Świadek nadziei”, będącego biografią św. Jana Pawła II oraz jej kontynuacji „Kres i początek”, w której wykazał kluczową rolę polskiego papieża w obaleniu komunizmu.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Zofia Czekalska

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

"+Pani jest coraz młodsza!+ - mówiłem za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy. I to nie była urzędowa uprzejmość. Bo tych pokładów energii i zapału, które miała zawsze w sobie, mógłby jej pozazdrościć każdy (ja z całą pewnością zazdrościłem). Bo za każdym razem zarażała uśmiechem, który praktycznie nigdy nie schodził z jej twarzy" - napisał na platformie X prezydent Warszawy.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję