Reklama

VII Diecezjalny Przegląd Chórów Parafialnych - Ciechanowiec 2003

Święto muzyki w Ciechanowcu

Tegoroczny Przegląd Chórów Parafialnych przeżywaliśmy 31 maja w ciechanowieckiej parafii Trójcy Przenajświętszej, a to dzięki uprzejmości proboszcza, ks. prał. Kazimierza Siekierki, od niedawna dziekana ciechanowieckiego. W przepięknym kościele Mszę św. koncelebrowali: ks. Kazimierz Siekierko, ks. Tomasz Pełszyk, który również wygłosił kazanie oraz ks. Jarosław Kuźmicki - inicjator spotkań zespołów śpiewaczych.

Niedziela podlaska 34/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. poprzedziła - jak zwykle - krótka próba, rozśpiewanie zespołów. Punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęto Eucharystię tradycyjną pieśnią Królowej Anielskiej śpiewajmy. We wprowadzeniu dziekan, ks. K. Siekierko powitał wszystkich zebranych, przypominając o tym, że „w życiu człowieka istotną sprawą jest dobro i piękno”. Odniósł te wartości do dyrygentów i chórzystów, którzy dobro swego serca - godziny prób i ćwiczeń, bycie razem - przemieniają w piękno wykonywanych utworów, w piękno liturgii.
Wspólnie przeżyta Eucharystia była dowodem na to, że doświadczyliśmy prawdziwej uczty duchowej. W spotkaniu wzięło udział osiem zespołów z parafii: Miłosierdzia Bożego, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Świętych Cyryla i Metodego (połączony chór hajnowski), Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce - Hajnowski Chór Kameralny, Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach oraz schola dziecięca „Anielskie Nutki” działająca przy parafii dziekańskiej w Ciechanowcu. Pod kierunkiem dyrygentów prof. Ewy Rafałko i Krystyny Kamińskiej, przy akompaniamencie organisty Janusza Kołtuniaka z Sarnak wszystkie zespoły wykonały w czasie Mszy św. wielogłosowe Alleluja w opr. Gałuszki, Kyrie, Ave verum W. A. Mozarta, Śpiewaj, śpiewaj sercem całym, Confitemini Domino oraz Głoś imię Pana. Elementy, które budowały wspólnotę, to nie tylko próba, utwory chóralne w czasie liturgii, ale przede wszystkim możliwość spowiedzi i Komunia św.
Elementem formacyjnym dla wszystkich dyrygentów i chórzystów było kazanie. Ks. Tomasz Pełszyk jego treść oparł na powiedzeniu św. Augustyna: „Qui bene cantat, bis orat” - „Kto dobrze śpiewa, modli się podwójnie”. W swoim wywodzie słusznie zauważył, że „śpiewać dobrze”, to nie tylko „śpiewać poprawnie”, czyli „nauczyć się tekstu, poznać nuty, mieć kontakt z dyrygentem, rozumieć go, wyćwiczyć oddech, wypracować emisję”. Do tego potrzebne jest jeszcze „odczytanie zamysłu twórcy danego dzieła”, co w praktyce oznacza próbę poszukiwania w utworze tego, „co autor chciał wyrazić, do kogo się zwraca”. W dalszej części kazania ks. Tomasz wskazał na kolejne uwarunkowania „dobrego śpiewania”, a wśród nich na: „znalezienie dobrej muzyki” pod względem treściowym, tzn. opartej na tekstach biblijnych i liturgicznych; „śpiewanie nie tylko głosem, ale całym sobą, całym sercem”; „bycie dobrym człowiekiem”, bez grzechu, podobnie jak Maryja, wyśpiewująca Magnificat; „śpiewanie - modlitwę, zdolne przemieniać człowieka na lepsze”.
Bezpośrednio po zakończeniu Liturgii rozpoczęto prezentację poszczególnych zespołów. To kolejna możliwość uczenia się od innych. Można było dostrzec bardzo wnikliwe i uważne uczestnictwo zarówno chórów wykonujących przygotowany program, jak również osób, które w danym momencie przysłuchiwały się śpiewom.
Chór parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim pod kier. s. Anzelmy Kilnar wykonał wielkanocne Alleluja żyje Pan i Ave Maria M. J. Arcadelta; chór parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim pod kier. Krystyny Kamińskiej zaprezentował utwór Niech z serc popłynie w opr. ks. Świerczka oraz Bogurodzica, z muz. ks. Piaseckiego w opr. K. Kamińskiej; w wykonaniu połączonego chóru parafii hajnowskich pod kier. Józefa Staruna usłyszeliśmy Od jutrzenki oraz wielkanocne Już Zbawiciel Jezus żyje w opr. J. Kosko; chór przy Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim pod kier. s. Franciszki Raciborskiej przygotował motet Pokarmie naszej drogi J. Haydna i Oto jest dzień, muz. A. Gouzes OP; Grzegorz Żak - dyrygent chóru parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach wraz ze swoim zespołem zaprezentowali utwory Idźmy tulmy się jak dziatki oraz wielkanocne Alleluja żyje Pan; Hajnowski Chór Kameralny pod dyrekcją prof. Ewy Rafałko wykonał Alleluja, chwalcie Pana Boga Wacława z Szamotuł oraz Czego chcesz od nas Panie Józefa Świdra.
W całość prezentacji został wkomponowany koncert chóru „Kantata” i scholi „Anielskie Nutki”, działających przy parafii tegorocznych gospodarzy Przeglądu. Trzeba podkreślić, że oba zespoły zasługują na szczególną uwagę, chociażby z tej racji, że potrafią - jeżeli trzeba - śpiewać razem. Dotyczy to Triduum Sacrum, kiedy to chór parafialny, schola młodzieżowa i schola dziecięca łączą w kościele parafialnym swoje siły, by jak najlepiej uczestniczyć w niezwykłych przeżyciach liturgicznych i innym wiernym pomóc w modlitwie. Ale to nie jedyny motyw zauważenia scholi z Ciechanowca. Na ostatnim festiwalu międzynarodowym w Łodzi zajęła ona II miejsce w kategorii zespołów wielogłosowych, a Magda Kaszubińska, wśród solistów od 7 do 9 lat, wygrała swoją konkurencję. Podobnie jest na naszym Diecezjalnym Festiwalu Piosenki Religijnej w Bielsku Podlaskim, gdzie schola z Ciechanowca zajmuje zwykle czołowe miejsca.
Tym razem w naprzemiennym koncercie schola wykonała: Potrzebuje cię Chrystus, Ty wiesz o Panie, Żyje Pan, Dobrze jest grać Panu; chór zaśpiewał Kantatę (sł. Franciszek Próchnicki, muz. Marian Sigini), Nieście chwałę mocarze (sł. Jan Kochanowski, muz. Mikołaj Gomółka), Słońce nagle zgasło, Święty Boże (tekst z XVIII w., muz. Mioduszewski), Oto jest dzień (Hymn brewiarzowy, muz. A. Gouzes). Powaga i modlitewny nastrój wykonań chóru „Kantata” z jednej strony oraz dynamika, radość, żywiołowość, ekspresja charakteryzujące śpiew „Anielskich Nutek” z drugiej strony, były wspaniałym przeżyciem dla wszystkich obserwatorów i uczestników a także kolejnym elementem formacyjnym.
Po zakończeniu prezentacji przyszedł czas na rozdanie pamiątkowych dyplomów uczestnictwa i skromnych upominków w postaci partytur chóralnych. W ten sposób kontynuowany jest zwyczaj „zadawania sobie pracy domowej”, bo przecież „dobro i piękno” nie zrodzi się bez kolejnych godzin spędzonych wspólnie na próbach, pielgrzymkach, wieczorach kolęd, przeglądach chórów, festiwalach, Mszach św.
Przyszedł także czas na wspólne zdjęcie przed ciechanowiecką plebanią oraz na piknik w parafialnych ogrodach. Nie zabrakło pysznego bigosu, ciasta, herbaty i przeróżnych napojów chłodzących, a nawet rozrywkowej muzyki. Można było też spokojnie porozmawiać, wymienić doświadczenia i snuć plany kolejnych spotkań.
Pragnę serdecznie podziękować organizatorom tegorocznego Diecezjalnego Przeglądu Chórów Parafialnych, a przede wszystkim ks. prał. Kazimierzowi za otwarcie i zdecydowane „tak” dla tego spotkania, za wszelkie inspiracje udzielane chórowi i scholi z Ciechanowca przy organizowaniu tego „święta muzyki”. Słowa podziękowania kieruję do chóru „Kantata”, który okazał ogromną życzliwość i gościnność wobec pozostałych zespołów.
Radość wspólnego śpiewania może być jeszcze większa! Wszystkie chóry naszej diecezji drohiczyńskiej zapraszam w imieniu swoim i stałych uczestników na kolejny przegląd w przyszłym roku. Mam nadzieję, że zgłoszą się również te chóry, które jeszcze nie brały udziału w takich spotkaniach oraz te, które z różnych przyczyn nie mogły ostatnio być razem z nami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: włoski franciszkanin objął funkcję kustosza Ziemi Świętej

2025-07-22 12:03

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Monika Książek

Włoski franciszkanin o. Francesco Ielpo oficjalnie objął funkcję kustosza Ziemi Świętej i gwardiana Góry Syjon, podczas uroczystej ceremonii w jerozolimskim kościele Najświętszego Zbawiciela. Jego poprzednik o. Francesco Patton, który piastował to stanowisko od 2016 r. i znacząco ukształtował pracę Kustodii Ziemi Świętej w trudnych czasach, przekazał urząd swojemu następcy. Jego poprzednikiem od 2004 r. był o. Pierbattista Pizzaballa, który obecnie jest kardynałem i łacińskim patriarchą Jerozolimy.

W przemówieniu inauguracyjnym o. Ielpo zaznaczył, że zadanie Kustodii Ziemi Świętej wykracza daleko poza zwykłą ochronę miejsc historycznych. "Naszym zadaniem jest nie tylko ochrona świętych miejsc, ale także bycie żywą, duszpasterską obecnością u boku chrześcijan w tym kraju" - powiedział franciszkanin. Wspólnota ponad 300 braci z ponad 50 krajów pracujących w Izraelu, Palestynie i innych krajach Bliskiego Wschodu jest "międzynarodową symfonią talentów i powołań". Ten potencjał musi być promowany w duchu Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

Dzielnica ormiańska w Jerozolimie epicentrum antychrześcijańskiej nienawiści w Izraelu

2025-07-21 19:31

[ TEMATY ]

Jerozolima

Ormianie

Izrael

Kościół ormiański

przestępstwa z nienawiści do chrześcijan

Adobe Stock

W drugim kwartale 2025 roku odnotowano 50 aktów nienawiści wobec chrześcijan w Izraelu. Do większości tych zdarzeń doszło na Starym Mieście w Jerozolimie, a szczególnie w dzielnicy ormiańskiej, gdzie odnotowano ich połowę. Wynika to z najnowszego raportu izraelskiego Centrum Danych nt. Wolności Religijnej (RFDC).

64 proc. przypadków agresji wobec chrześcijan miało miejsce wewnątrz murów jerozolimskiego Starego Miasta. Najczęściej atakowana jest siedziba ormiańskiego Patriarchatu Jerozolimy. Pozostałe okolice to brama Jafy i ulica Dawida (25 proc.), trasa Drogi Krzyżowej - Via Dolorosa (13 proc.), a także ulice Chabad i HaAshurim (po 6 proc.). Poza starówką, 22 proc. przypadków zanotowano na górze Syjon, 10 proc. w zachodniej Jerozolimie, a do pojedynczych ataków w Getsemani i w kilku miejscach na peryferiach miasta.
CZYTAJ DALEJ

Nowa podstawa programowa WF podpisana. Będzie obowiązywać od 1 września 2025 r.

2025-07-22 17:03

[ TEMATY ]

szkoła

Adobe Stock

Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała nowelizację rozporządzeń w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego - w zakresie wychowania fizycznego - poinformowało we wtorek MEN. Nowa podstawa programowa WF będzie obowiązywać od 1 września 2025 roku.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia minister edukacji w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia oraz o nowelizację rozporządzenia w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję