Reklama

Sanktuaria

Bazylika w Fatimie ponownie otwarta

Po południu w Fatimie otwarto bazylikę Matki Bożej Różańcowej. Świątynia, zamknięta była od wiosny 2014 r. z powodu prowadzonych w niej prac remontowych.

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Nabożeństwo różańcowe w Fatimie

Nabożeństwo różańcowe w Fatimie

Jak zaznaczył podczas Mszy św. inaugurującej odrestaurowaną świątynie biskup diecezji Leiria-Fatima, António Marto, jednym ze znaków prac modernizacyjnych w fatimskim kościele jest nowy ołtarz. – Nieprzypadkowo uroczyste otwarcie bazyliki ma miejsce właśnie w dniu, który Kościół dedykuje życiu konsekrowanemu. Symbolem tego jest m.in. liczna podczas dzisiejszej liturgii obecność przedstawicieli zgromadzeń zakonnych – powiedział bp Marto.

W trakcie prac remontowych w fatimskiej świątyni odnowione zostały nie tylko mury budowli, ale również systemy oświetlenia i wentylacji. Remont przeszły też organy na głównym chórze bazyliki. – Prace wewnątrz świątyni były złożone i obejmowały kilka etapów. W ich trakcie renowacji uległo m.in. miejsce pochówku Łucji, Hiacynty oraz Franciszka [trójki pasterzy, którym w 1917 r. objawiła się Matka Boża - KAI]. Remont dotyczył tam wymiany posadzki oraz kamienia na nagrobkach małych wizjonerów – poinformowała Carmo Rodeia, rzeczniczka prasowa sanktuarium fatimskiego.

W rezultacie prac remontowych w bazylice fatimskiej poszerzono też dostęp do grobów trójki pasterzy, a także powiększono liczbę wejść, którymi do wnętrza obiektu mogą wchodzić pielgrzymi.

Budowa Bazyliki Matki Bożej Różańcowej rozpoczęła się w Fatimie w 1928 r., a więc w zaledwie jedenaście lat od objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości. Świątynia została konsekrowana w 1953 r. Rok później papież Pius XII nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Szacuje się, że co roku świątynię tą odwiedza około 1 mln pielgrzymów z całego świata.

2016-02-02 17:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: wierni przysłali ponad 7 mln listów do Fatimy w ramach “Poczty Matki Boskiej”

[ TEMATY ]

Fatima

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Ponad 7 mln próśb, podziękowań i modlitw przysłali dotychczas wierni do Matki Boskiej – poinformowało sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Korespondencja ta jest zbierana i archiwizowana niemal od początku istnienia tego portugalskiego miejsca kultu maryjnego. Listy do Maryi zazwyczaj pozostawiane są w pobliżu Kapliczki Objawień, w miejscu, w którym 13 października 1917 r. zakończyły się trwające pół roku objawienia.

Władze sanktuarium w Fatimie przyznają, że mają trudności z dokładnym przeanalizowaniem bogatej korespondencji do Maryi, nadsyłanej przez wiernych z całego świata. Zwana jest ona “Pocztą Matki Boskiej”. Jak poinformował André Melicias z sanktuarium, zbieranie tej korespondencji nie jest łatwe, ale pożyteczne. "Pozwala to bowiem m.in. zrozumieć procesy historyczne, jakie zachodziły w ostatnim stuleciu na szczeblu zarówno poziomie narodowym, jak i międzynarodowym" – wyjaśnił Melicias.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję