Reklama

Sanktuaria

O. Adam Szustak na rekolekcjach ŚDM 2016

W sobotę późnym popołudniem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyło się trzecie spotkanie z cyklu oficjalnych rekolekcji przygotowujących do ŚDM 2016 pt. „Dla nas i całego świata”. W tym miesiącu o Bożym miłosierdziu nauczał znany kaznodzieja o. Adam Szustak.

[ TEMATY ]

rekolekcje

Paweł Bugira

Wydarzenie rozpoczęła rozmowa o krakowskich świętych, św. Jacku i słudze Bożym ks. Piotrze Skardze oraz rozważania na temat dwóch uczynków miłosierdzia, nieumiejętnych pouczać oraz podróżnych w dom przyjąć. Tą część spotkania animowali dwaj katoliccy blogerzy – Tomek Adamski i Mateusz Ochman. Na pytanie od zgromadzonej młodzieży odpowiadał także o. Szustak.

Następnie odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup Damian Muskus. „Dzisiaj kolejna odsłona rekolekcji przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży, z tak licznym udziałem ludzi młodych. Coraz więcej Was jest w Bazylice Łagiewnickiej. To bardzo dobry znak. To znaczy, że coraz więcej młodych pragnie omadlać dzieło Światowych Dni Młodzieży” – powiedział hierarcha.

W wygłoszonej podczas Eucharystii homilii o. Szustak podkreślił, że 10 przykazań, które Bóg przekazał narodowi wybranemu to nie tylko nakazy i zasady. Zwrócił uwagę, że są one sformułowane w czasie przyszłym poprzez słowo „nie będziesz”. „Pan Bóg dając przykazania powiedział: ‘Ja to wszystko w was zrobię, jeśli będziecie moim ludem, jeśli będziecie zawsze ze mną’ (…) Dziesięć przykazań dla mnie to jest przede wszystkim dziesięć obietnic” – wskazał.

Rekolekcjonista dodał, że Pan Bóg w przykazaniach nie zawarł czegoś niemożliwego do wykonania. „Pan Bóg powiedział do nas prośbę: ‘Weźcie ze mną bądźcie, nawet jak będziecie grzeszni, to bądźcie ze mną. W tym grzechu nie odchodźcie od mnie, tylko chodźcie z tym grzechem do mnie. I jak będziecie wytrwale ze mną, to ja powoli wyrobię w was te dziesięć zdolności’” – tłumaczył.

O. Szustak zaznaczył, że Bóg zachęca do miłowania nieprzyjaciół, co przecież wydaje się rzeczą bardzo trudną do zrobienia. „I Pan Jezus nam to tłumaczy. Jak będziemy wiedzieć, że jesteśmy synami Boga, to zrozumiemy, że nasi nieprzyjaciele też nimi są. Są naszymi braćmi. Robią zło to prawda, ale to Twoi bracia” – stwierdził. Uznał, że ludzie nie potrzebują tak naprawdę świętości, doskonałości, ale bliskości Boga, która zapewnia możliwość kształtowania Jego obietnic w człowieku.

Reklama

Po Mszy św. o. Szustak wygłosił konferencję, poprzedzającą modlitwę uwielbienia. Dominikanin zachęcił, by poza uczynkami miłosierdzia względem ciała i duszy do wypełniania przez człowieka, dostrzec, że Bóg ma podobne uczynki wobec ludzi. „Pan Bóg spełnia właśnie w tej chwili uczynek miłosierdzia względem nas. Ma taki dom Boży i mówi: ‘Przyjdźcie’” – powiedział.

Zaprosił zgromadzonych do podróży do domu Pana Jezusa, opowiadając o trzech sytuacjach, które ukazują czego Jezus się nauczył w rodzinnym domu i jak przyjmuje gości w swoich kościołach czy świątyniach. Jako pierwszą opisał „kuchnię Pana Jezusa”, w której prawdopodobnie Maryja dodawała zaczynu do ciasta, co sprawiało, że mogło wyrosnąć – podobnie jak w przypowieści, którą później Chrystus opowiedział uczniom. „Dlaczego zatem Chrystus zaprasza nas do kuchni? Jezus tutaj Wam wsadzi w duszę ociupinkę, to nie będzie prawdopodobnie nic wielkiego. Ale Jezus obiecał, że skoro tu się modlimy, wsadzi nam odrobinę zaczynu w serce i jeżeli stąd wyjdziesz, On, oczywiście z Twoją pomocą, zacznie pracować, by się to w Tobie rozrosło” – ocenił.

Następnie prelegent opowiedział o sytuacji, kiedy Jezus uciszył wzburzone jezioro. Opisał, że wtedy Chrystus przecież spał na poduszce, co odniósł do „sypialni Pana Jezusa”. „Na czym polega więc pokój domu Jezusa, gdzie jest ta poduszka. To są te wszystkie momenty, w których my wołamy, że giniemy z pretensją, że Bóg nam nie pomaga. I myślimy, ze Bóg śpi” – mówił. Unaocznił zebranym, że Jezus ucisza wzburzone fale słowami „załóż sobie kaganiec”, co powinno dawać niezwykłą nadzieję w sercu. „Jezus i zło to nie są dwaj przeciwnicy. Ewangelia mówi, że jest pan i pies. Więc w tych wszystkich miejscach, gdzie sobie myślicie, że Jezus usnął, a ja ginę i go to nie obchodzi, Bóg przekonuje, że jest potężny, a zło nie jest dla niego przeciwnikiem. Pyta tylko czemu mamy taką małą wiarę” – wyjaśnił.

Reklama

Jako ostatni o. Szustak przedstawił „pokój stołowy Chrystusa” w perspektywie Ostatniej Wieczerzy i gestu umaczania chleba w misie dla Judasza. Wskazał zebranym, że gest ten wykonuje także Booz wobec Rut oraz biedak w przypowieści o owieczce, którą Natan opisał Dawidowi – i oznacza on wielką miłość. „Zobaczcie, że jesteśmy tutaj w pokoju stołowym Chrystusa – ołtarz to stół Ostatniej Wieczerzy. Więc Jezus tutaj względem nas wszystkich będzie wykonywał przede wszystkim ten jeden gest – każdemu grzesznikowi, który tutaj jest, każdemu Judaszowi, który tutaj jest, Chrystus poda kawałek chleba i zapewni, że będzie go kochał. To jest właśnie najczystsze miłosierdzie” – powiedział na zakończenie.

Rekolekcje „Dla nas i całego świata” to propozycja formacyjna Komitetu Organizacyjnego ŚDM dla młodych przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dotychczasowymi prelegentami rekolekcji byli: w grudniu ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu, misjonarze ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia z Brazylii, a w styczniu ks. Michał Olszewski SCJ, znany rekolekcjonista i egzorcysta.

2016-02-21 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie samym chlebem żyje człowiek

Niedziela sosnowiecka 8/2018, str. I

[ TEMATY ]

rekolekcje

Bożena Sztajner/Niedziela

Trwa Wielki Post. W Kościele słyszymy stare jak świat ogłoszenie: „W takich, a takich dniach, w naszej parafii odbędą się rekolekcje...”. Reagujemy dość spokojnie, wiedząc, że rekolekcje w Wielkim Poście to przecież coś normalnego. Problem jednak polega dla niektórych na tym, czy wziąć w nich udział? Niektórzy uważają, że rekolekcje to zwykła praktyka wielkopostna, na którą zwołuje się ludzi po to, by im przemówić do rozumu. Inni znów widzą w nich ciągnące się w nieskończoność nauki, w których powtarza się w kółko jedno i to samo. Są i tacy, którzy swój udział w rekolekcjach uzależniają także od własnego nastroju, sytuacji życiowej, poziomu religijności, jaki reprezentują oraz od tzw. potrzeby serca. Wielu ludziom, i to niestety katolikom, coraz częściej brakuje wewnętrznej motywacji i chęci do spotkania się z Bogiem w modlitwie, Eucharystii i sakramencie pojednania. Warto, przeżywając kolejne parafialne rekolekcje, uświadomić sobie, że „nie samym chlebem żyje człowiek” i „choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł” jest przegranym. Często zachwycamy się wszechobecnym kultem ciała, zapominając o duchu. Siłownie, fitness kluby, różnego rodzaju kuracje to pojęcia, które w ostatnich latach zdobyły ogromną popularność. Często zapominamy, że jesteśmy istotami fizyczno-duchowymi. Rekolekcje mają nam to właśnie uświadomić, mają pogłębić naszą wiarę. Rekolekcje mają właśnie taką moc. Jeśli ktoś autentycznie je przeżywa, szybko zauważy, że w jego sercu dzieje się coś bardzo ważnego, coś, co zmienia go wewnętrznie i otwiera na innych. Rekolekcje są też po to, aby oderwać człowieka od jego ziemskich przywiązań, a zbliżyć bardziej do spraw Bożych.

CZYTAJ DALEJ

Bielskie Wieczory Uwielbienia u salwatorianów

2023-01-30 19:12

[ TEMATY ]

salwatorianie

uwielbienie

Marcin Zieliński

Andrzej Omyliński

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

W salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski odbywają się Bielskie Wieczory Uwielbienia.

Na spotkania składa się Msza św., świadectwo zaproszonych gości i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję