Reklama

Polska

W przeddzień Dnia Myśli Braterskiej harcerze modlili się w katedrze polowej

W przeddzień Dnia Myśli Braterskiej harcerze i skauci zebrali się w katedrze polowej na modlitwie w intencji swoich organizacji. W Eucharystii uczestniczyli druhny i druhowie m.in. ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” (Skauci Europy). Eucharystia była także okazją do uczczenia 71. rocznicy śmierci patrona polskich harcerzy, bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, która przypada 23 lutego.

[ TEMATY ]

harcerze

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa harcerzy.

Eucharystię poprzedziło spotkanie bp. Guzdka z władzami organizacji harcerskich. Omówiono na nim m.in. działalność harcerzy w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Liturgię słowa przygotowali druhny i druhowie organizacji harcerskich. Przy ołtarzu umieszczony został portret bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, a także relikwie które dziś zostaną przekazane prezydentowi Andrzejowi Dudzie. W nawach stanęły ich poczty sztandarowe organizacji harcerskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Guzdek zachęcił do refleksji przywołał fragmenty pamiętnika dh. Wicka, w których przyszły błogosławiony rozważa przyczyny niewierności św. Piotra. Przypomniał, że zdaniem bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego na upadek Piotra złożyło się pięć przyczyn: zbytnia ufność w swoje siły, brak modlitwy, brak gorliwości i czujności, oddalenie od Chrystusa, przebywanie w niebezpiecznym miejscu (na dziedzińcu Kajfasza, gdzie zgromadziło się wielu złych ludzi chcących zabić Jezusa).

Bp Guzdek podkreślił, że „w każdym czasie i każdym miejscu na ziemi źródła porażki człowieka są takie same: oddalenie się od Boga, zbytnia wiara w swoje siły, brak refleksji i modlitwy, kłamstwo i złe towarzystwo.

- Prawo harcerskie i metoda wychowania oparte na ewangelicznych wartościach pomogły wielu w procesie dojrzewania do odpowiedzialności za swoje słowa i czyny. Chwile wspólnej refleksji i modlitwy w harcerskim kręgu sprawiają, że na słowie harcerza można polegać wszak za nim idą czyny. Prawo harcerskie przypomina, że nasze życie ma sens, o ile jest służbą Bogu, Ojczyźnie i bliźnim - powiedział bp Guzdek.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że w historii harcerze wielokrotnie udowadniali zdolność do zdawania egzaminu z wierności wartościom, na które przysięgali. Jako przykłady wymienił m.in. obrońców Lwowa i żołnierzy Szarych Szeregów.

Reklama

Delegat KEP ds. Harcerzy podkreślił, że bł. Stefan W. Frelichowski jest przykładem skuteczności harcerskiej metody wychowania. - Na trudne czasy II wojny światowej „potrzeba” było kapłanów, którzy potrafią „być na swoim miejscu”. Druh Wicek od pierwszej chwili po aresztowaniu aż do śmierci 23 lutego 1945 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau był na swoim miejscu”, pośrodku ludzi, którzy najbardziej potrzebowali posługi kapłana – powiedział.

Zdaniem bp. Guzdka, ta „heroiczna postawa była możliwa dzięki temu, że sam był głęboko zjednoczony z Bogiem na modlitwie i przez sakramenty święte”. - Będąc blisko Chrystusa był także blisko człowieka, który potrzebował pomocy – powiedział.

Nawiązując do przypadającego jutro Dnia Myśli Braterskiej kaznodzieja podkreślił, że harcerze będą „na różne sposoby chcieli pokazać światu, że warto być harcerką i harcerzem”. - Będziecie zachęcać i przekonywać, że pod harcerskimi mundurami biją serca miłością Boga, Ojczyzny i bliźniego. Ważnym argumentem w dyskusji niech będzie przykład bł. druha Wicka, który w harcerskiej rodzinie przygotował się na dawanie świadectwa w najtrudniejszym czasie. Nawet w obozowym piekle zdał egzamin z wierności Bogu i człowiekowi. Niech przykład jego życia przekona wielu, że harcerska metoda wychowania jest najlepszą ze wszystkich metod – zachęcał.

Mszę św. koncelebrowało liczne grono kapelanów organizacji harcerskich. Liturgię zakończyło wspólne odśpiewanie "Modlitwy Harcerskiej". W Mszy św. uczestniczył m.in. siostrzeniec bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Po Mszy św. w sali konferencyjnej ordynariatu polowego odbył się koncert Dariusza „Maleo” Malejonka. Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. Data jest nieprzypadkowa 22 lutego 1857 r. urodził się założyciel skautingu, sir Robert Baden-Powella i jego żona Olave Baden-Powell (1889). Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 r. w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem również skauci dołączyli do jego obchodów.

Reklama

Podstawowym celem Dnia jest uświadomienie skautom na całym świecie o łączącym ich braterstwie i wspólnocie celów i wartości, którymi mają się kierować w życiu.

W ten dzień harcerze myślą składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku na gawędach. Dla niektórych środowisk harcerskich Dzień Myśli Braterskiej jest także okazją do zbiórki pieniędzy, często na cel charytatywny.

Patronem polskich harcerzy jest od 2002 r. Stefan Wincenty Frelichowski. Druh Wicek, jak jest nazywany przez harcerzy urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Mając 14 lat wstąpił do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. W tym samym roku złożył Przyrzeczenie Harcerskie. Jako kleryk seminarium w latach 1933-1936 prowadził Starszoharcerskie Zrzeszenie Harcerskie.

14 marca 1937 przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego. W przededniu wybuchu II wojny światowej uczestniczył w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy. 11 września 1939 został aresztowany przez gestapo i wkrótce zwolniony. 18 października 1939 r. ponownie zatrzymano go wraz z blisko 700 osobami i osadzono w Forcie VII. 8 stycznia 1940 r. przewieziono go do obozu przejściowego w Gdańsku - Nowym Porcie, a po kilku dniach – do obozu w Stutthofie.

9 kwietnia 1940 r. został wywieziony do Sachsenhausen, a następnie, w grudniu 1940 r. – do obozu w Dachau. Pomimo bardzo trudnych warunków pełnił tam posługę kapłańską. Pomagając chorym na tyfus, zaraził się i zmarł 23 lutego 1945 r. Więzienni towarzysze, przekonani o jego świętości, zdołali uratować fragmenty relikwii, zanim ciało zostało skremowane. Wykonana została też maska pośmiertna. Władze obozowe, wbrew swoim zwyczajom, zgodziły się na wystawienie zwłok na widok publiczny w udekorowanej kwiatami trumnie.

Druh Wicek, jak nazywany jest w środowiskach harcerskich, został beatyfikowany przez Jana Pawła II 7 czerwca 1999 r. podczas VII pielgrzymki do Polski. Po beatyfikacji podjęto starania, aby bł. ks. Frelichowski został patronem harcerstwa polskiego. Cztery lata później, 22 lutego 2003 r., w Dniu Myśli Braterskiej Prymas Polski kard. Józef Glemp poinformował, że Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 20 września 2002 r. ogłosiła bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem polskich harcerzy.

2016-02-21 19:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Harcerska iskierka

Przez krzyż cierpień i życia szarego – z Chrystusem – do chwały zmartwychwstania... – pod takim hasłem odbył się przy parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim wielkopostny dzień modlitwy harcerskiej dla hufca ZHP w Tomaszowie Lubelskim.

Do janowskiego maryjnego sanktuarium na harcerski dzień skupienia przybyło ponad 120 harcerzy z dziewięciu drużyn harcerskich. – Mieliśmy przyjemność, jako bardzo młoda, bo zaledwie kilkumiesięczna drużyna, gościć braterskie drużyny z naszego hufca na wspólnym dniu modlitwy harcerskiej połączonym ze zwiedzaniem naszego sanktuarium oraz wymianą harcerskich doświadczeń – powiedział ks. Tomasz Kopeć, opiekun 2. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Warta” w Janowie Lubelskim.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

diecezja włocławska

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powitał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Obok biskupa diecezjalnego i biskupa seniora Stanisława Gębickiego, w wydarzeniu uczestniczyło około 300 prezbiterów. W programie dorocznej diecezjalnej pielgrzymki kapłanów znalazła się konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję